Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 20 listopada 2019 19:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 maja 2007 14:55 
User
Awatar użytkownika

Z jakiegoś tam przewodnika po USA jasno wynika, że wstęp białych na większość indiańskich "imprez" lub udział w nich jest zabroniony. To oczywiste - prywatność musi być :D i jeśli ktoś jej żąda, odmówić nie można.
Co ciekawe, czytałam, iż zabronione jest wywożenie ze Stanów orlich piór, ponieważ są one dostępne jedynie dla Indian. Raczej nie widziałam białego będącego w posiadaniu orlich piór.

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 maja 2007 20:22 
User
Awatar użytkownika

Kaska pisze:
Pozatym myślę, żę nikt- nawet Indianie- nie ma prawa zabraniać komukolwiek wyznawania jakiejś religii czy robienia jakiś obrzędów.

Kaska, zaszłaś daleko. Często się zastanawiam, jak to jest, czy religie wyznawane przez tubylczych Amerykanów są wolne i dostępne dla białych? Czy oni też mogą...?

Na górę  || 

Cicha Woda
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 maja 2007 11:00 
User
Awatar użytkownika

Owszem, nikt nie ma prawa zabraniać komukolwiek wyznawać raligię którą wybrał....
Jednakże faktem jest, iż biały motłoch bez żadnych skrupułów zbeszcześcił kulturę Indian i chociażby z tego względu powinno się uszanować to, że Indianie bronią ostatniego dziedzictwa kulturowego...ba, rodzinnego, jaki im pozostał, a mianowicie swoich Świętych obrzędów. Nie dziwi mnie więc, że biali często nie są wpuszczani czy też zapraszani do udziału w rodzimych, Świętych dla Indian wydarzeniach.
Mimo to myślę, że Ci z nas, którzy na prawdę w głębi serca podobnie odczuwają smutek i gorycz czytając np. historyczne relacje z masakr jakie miały miejsce na Ziemi Indian, myślę że podobnie szanują i rozumieją duchowość Indian. Trzeba nam jednak pamiętać, że wiara Indian to coś więcej niż religia! Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam.

Na górę  || 

spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 sierpnia 2007 12:26 
User
Awatar użytkownika

Religia jest twoja. Masz święte prawo wybrać ją zgodnie z głosem serca, masz prawo mówić o niej lub nie - wszystko zależne jest od ciebie.

Co do ceremonii - są one różne: niektóre bardzo osobiste, inne dostępne dla wszystkich. Są ceremonie tylko dla pokazu, inne zaś stanowią jakby cząstkę religii wyznawanej przez określonego człowieka.

Na górę  || 

Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 sierpnia 2007 13:55 
Administracja
Awatar użytkownika

no tak...zwłaszcza kiedy określony człowiek wymyśla sobie własną, myśląc, że to co robi jest bardziej indiańskie...tylko w co wtedy tak naprawdę wierzymy?

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Anka-suomi
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 września 2007 18:14 
User

Czuję się lekko zdezorientowana a w sumie to nawet jest mi przykro.

W wątku tym pojawiła się marieke (proszę zajrzeć stronę wstecz) prezentując bardzo ciekawe spostrzeżenia. Z częścią sie zgadzam, z częścią nie, cenię jednak jej wiedzę, oczytanie, piękny styl i chęć dyskusji. Dyskutowaliśmy więc, lecz rozmowa dość szybko się urwała. W ostatnim poście do mnie marieke napisała:
Marieke pisze:
Odpowiem na Twój post obszernie i udzielę wszelkich możliwych wyjaśnień. Zrobię to jednak trochę później.
Odpowiedzi nie dostałam, spoko-oko, nie ma problemu, to tylko forum i do dyskusji tu nikt nikogo nie zmusza, nawet jeśli był najpierw zachęcany przez autora do dyskutowania ;)

Jest jednak małe "ale" ponieważ w czerwcu b.r. pojawił się na sieci taki oto artykuł autorstwa marieke: http://www.toya.net.pl/~levis/www_cochise/europejczycy_amarykanie_indianie.html

W którym to artykule przywoływane są wypowiedzi z tej dyskusji z lutego b.r. z niniejszego forum tyle, że anonimowo.

W artykule są np takie sformułowania:
1.
http://www.toya.net.pl/~levis/www_cochise/europejczycy_amarykanie_indianie.html pisze:
Teoretyczne refleksje nad kulturą bardzo źle są przyjmowane przez ludzi o zacięciu empirycznym, którzy wszystko, co nie jest konkretnym przykładem, datą, nazwiskiem i faktem, uważają za tzw. lanie wody.

z topiku na forum:
Anka-suomi pisze:
zamiast lania wody naprawdę wystarczy kilka racjonalnych argumentów

2.
http://www.toya.net.pl/~levis/www_cochise/europejczycy_amarykanie_indianie.html pisze:
Uważają, że trzeba mówić o konkretnych przykładach i konkretnych ludziach, bo przecież "to człowiek pociąga za spust, a nie kultura".

Człowiek pociąga za cyngiel, ale to ideologia pozwala mu za cyngiel pociągać i tym samym go usprawiedliwia

z topiku na forum:
Anka-suomi pisze:
To konkretny człowiek pociąga za spust, nie ideologia

O ile cytat z "laniem wody" mogłabym uznać za zbieg okolicznosci o tyle "strzelanki ideologiczne" już nie, mimo że cytat jest niedokładny [kultura-ideologia] to jest z cudzysłowem, czyli ktoś to powiedział - tylko źródła nie podano. Zwłaszcza, ze cały akapit odnosi się do ideologii. W dodatku robienie ze mnie kilku osob jest nadinterpretacją, użycie słowa "uważają" podczas gdy dotyczy to wyłącznie mojej osoby jest po prostu żenujące i dyskredytujące piszącego.
Droga marieke ja się swoich słów ani opinii nie boję. Nie mam swojej stronki ani nie afiszuję się danymi personalnymi, ale też nigdzie się nie chowam. Anonimowe cytowanie moich opinii i ustosunkowywanie się do moich zarzutów nie bezpośrednio do mnie [np na forum, gdzie miałabym szansę na odpowiedź] tylko w formie publikacji jest dla mnie brakiem kultury [nomen omen].

3.
Europejczycy, Amerykanie i tradycja indiańska pisze:
Przy okazji różnych dyskusji na temat zderzenia kultur indiańskich z zachodnią spotyka mnie czasami zarzut, że wszystkich „białych” wrzucam do jednego worka, uogólniam i tworzę stereotypy

z topiku na forum:
ewka pisze:
Zwykle wieszamy psy na tych, ktorzy stereotypowo opisuja i ukazuja Indian, a tu prosze, jak sie okazuje, stereotypowe przegiecie moze dzialac takze w druga strone.

Pisząc "przy okazji różnych dyskusji" wprowadza się czytelnika w błąd sugerując, iż autorka jest często atakowana za poglądy. Ja tu widzę tylko różnicę poglądów z forum. Ale jeśli jest tak jak autorka podaje, to co za problem wyjaśnić czytelnikom "gdzie, kto i dlaczego biedną marieke atakuje"?

O co mi chodzi? O to, że autorka cytuje cudze (ewki i moje) forumowe wypowiedzi, buduje część publikacji na ich bazie, ale nie ma odwagi podać autorów polemiki czy chociażby wstawić 1 zdania wyjaśnienia [no na przykład "zarzuty podniesione wobec mnie podczas dyskusji na forum indianistycznym"] chowając się za anonimowymi ogólnikami. W ten sposób wyciąga forumową dyskusję poza forum jednocześnie nie dając prawa do odpowiedzi jej wcześniejszym uczestnikom. Przykro mi, że marieke zbrakło odwagi do kontynuowania dyskusji do której wcześniej tak zachęcała, a z której zrezygnowała gdy okazało się, że jest nie po jej myśli. Przykro mi, że autorka zachowała się wbrew minimalnym zasadom etyki, netykiety i profesjonalizmu.

:( :?

Na górę  || 

Gregor
 Tytuł: Takie tam, z prasy...
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 września 2007 11:24 
User

Cytuj:
CYWILIZACJA
Czy Indianie odzyskają ziemię

Indianie, Aborygeni i inne rdzenne ludy świata mają prawo do swojej ziemi, instytucji i tradycji. Taką deklarację - mimo protestów USA, Kanady, Nowej Zelandii i Australii - przyjęła ONZ

Blisko 400 milionów ludzi na całym świecie czekało na deklarację ponad 20 lat. Tyle czasu ONZ potrzebowała, by zakończyć debatę na ten temat i przegłosować dokument.

-To wielkie zwycięstwo. Wreszcie zostało otwarcie powiedziane, że rdzenne ludy były represjonowane i marginalizowane, że zabierano im ziemię i łamano ich podstawowe prawa, że wiele żyje w strasznych warunkach - mówi "Rz" Sille Stidsen z International Work Group for Indigenous Affairs, organizacji, która od lat walczy o prawa autochtonów.

Takie same prawa

Andrea Carmen jest Indianką z plemienia Yaqui, które kiedyś zamieszkiwało tereny dzisiejszej Arizony i północnego Meksyku. Do czasu, gdy nie podzieliła ich granica amerykańsko-meksykańska.

-Dziś nie możemy nawet swobodnie przekraczać tej granicy - żali się w rozmowie z "Rz". Carmen szefuje największej organizacji Indian z Ameryki Północnej, Południowej i rejonu Pacyfiku - International Indian Treaty Council. Gdy sekretarz generalny ONZ ogłaszał przyjęcie deklaracji, była na sali.

- To był bardzo ekscytujący moment. Od samego początku, czyli od 25 lat, uczestniczyliśmy w rozmowach na temat tego dokumentu. To historyczny dzień dla wszystkich rdzennych ludów świata -mówi.

Deklaracja wyraźnie stwierdza, że rdzenni mieszkańcy swoich krajów mają takie same prawa jak pozostali obywatele. "Rdzenni ludzie mają prawo do ziemi, którą kiedyś posiadali, oraz surowców, które się na niej znajdują" - czytamy. Ale deklaracja nie ma takiej mocy prawnej, by jej postanowienia weszły wżycie na całym świecie. Gdyby miała, prawnicy zapewne zacieraliby ręce.

Deklaracja dyskryminuje innych

- Rządy musiałyby konsultować z rdzennymi mieszkańcami wszystkie decyzje dotyczące ich dawnych terenów. Nie mogłyby wydawać np. koncesji na wydobycie ropy ani zakładać w tym miejscu rezerwatów czy parków narodowych -tłumaczy Stidsen.

Dla autochtonów brak mocy prawnej nie ma jednak znaczenia. - Najważniejsze, że dostaliśmy instrument, który wykorzystamy w dalszej walce o nasze prawa. Będziemy się na niego powoływać i walczyć. W Ameryce Indianie nie są traktowani jak ludzie -podkreśla Andrea Carmen.

Dokumentu nie podpisały cztery kraje: USA, Kanada, Nowa Zelandia i Australia. - Jesteśmy rozczarowani. To smutne, że w 2007 roku są państwa, które sprzeciwiają się dialogowi z rdzennymi ludami. To w pewnym sensie kolonialne zachowanie -uważa Stidsen.

Cała czwórka twierdzi jednak, że taka deklaracja narusza ich wewnętrzne prawa. - Głosowaliśmy przeciwko, bo ten dokument dyskryminuje tych, którzy nie są rdzennymi mieszkańcami, i jest sprzeczny z naszym ustawodawstwem - tłumaczy rząd Nowej Zelandii.

- Rada Praw Człowieka, która przygotowała tekst, nawet nie szukała konsensusu -wtórował amerykański przedstawiciel przy ONZ Robert Hagen. Amerykanie również uważają, że deklaracja daje rdzennym mieszkańcom zbyt dużą władzę. Nie podoba im się zwłaszcza zasada, że rząd musi konsultować z nimi wszystkie decyzje, które ich dotyczą, oraz drugi, który wyklucza ich tereny z jakichkolwiek działań wojskowych. W przypadku USA chodzi o ziemie co najmniej 562 indiańskich plemion.

Groźba secesji

Reprezentująca Nową Zelandię Rosemary Banks sugeruje, że nadając takie prawa rdzennym mieszkańcom, trzeba się liczyć z próbami secesji. - To może zakłócić polityczną i terytorialną integralność państw członkowskich ONZ -ostrzega.

Andrea Carmen już zapowiada, że Indianie będą się starali, aby deklaracja zamieniła się w traktat albo międzynarodową konwencję. Siła takiego dokumentu byłaby znacznie większa.

KATARZYNA ZUCHOWICZ

Rdzenne ludy świata

¦ Meksyk - ponad 6 milionów Indian. W niektórych rejonach stanowią 35 procent mieszkańców.

¦ USA - ponad 2,7 miliona Indian, Inuitów (Eskimosów) i innych ludów.

¦ Kanada - około 600 tysięcy Indian, 300 tysięcy Metysów i kilkadziesiąt tysięcy Inuitów.

¦ Indie - 68 milionów rdzennychmieszkańców, głównie Andamanów uważanych za jeden z najprymitywniejszych ludów świata.

¦ Nowa Zelandia - Maorysi stanowią 15 procent 3,5-milionowego kraju.

¦ Australia - od 300 tysięcy do miliona Aborygenów.

¦ Grenlandia - Inuici stanowią 85 procent mieszkańców wyspy.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... t_a_1.html

Na górę  || 

wuhuilin11
 Tytuł: Re: tradycja indiańska a "biali"
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 września 2019 17:03 
User

Na górę  || 

wuhuilin11
 Tytuł: Re: tradycja indiańska a "biali"
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 listopada 2019 14:45 
User

Off White
Under Armour Sweatshirt
Pandora Charms
Nike
Scarpe Hogan Uomo
Vibram Shoes
Adidas Shoes
Vans Canada
Puma Trainers
Converse
Adidas Yeezy
Puma Shoes
Bague Pandora
Ferragamo
UGG
Pandora Rings
Michael Kors
Louboutin
Prada
Pandora Rings
Under Armour Trainers
Vans Trainers
Prada Purse
River Island UK
Skechers
Reebok
Borse Michael Kors
Supreme Store
Steve Madden Sandals
UGG Boots
Pandora Bracelet
Timberland
Tory Burch
Vans Shoes
Balenciaga US
Fila Pullover
Supreme
River Island Shoes
North Face
Doudoune North Face
Puma Jacke
Pandora Charms
Puma Suede Trainers
The North Face Schuhe
Reebok Outlet
Pandora UK
Supreme Shop
Schuhe Nike
Yeezy Trainers
Yeezy Boost 350 V2
Pandora Rings
Air Max
Saucony Shoes
Ralph Lauren Polo Shirts
Toms Store
Polo Shirts
Yeezy Shoes
Vans Slip On
Puma
Doudoune The North Face
Vans Slip On
Salomon
Scarpe Hogan
Superdry Clothing
Superdry Jacket
Skechers Shoes
UGG
Yeezy
Superdry Jacket
Superdry Jacket
Salomon
Fenty Puma
River Island
Swarovski Rings
North Face UK
Under Armour
A Bathing Ape
Swarovski Bracelet
Pandora Canada
Under Armour Trainers
River Island Coats
Tommy Hilfiger Sweatshirt
Air Max
Prada Shoes
The North Face Jacke
Suicoke Womens
Yeezy
Off White Shoes
Tory Burch Outlet
Swarovski Necklace
Skechers Outlet
Ralph Lauren
UGG Pas Cher
Vibram Running Shoes
Supreme Hoodie
Tommy Hilfiger Outlet
Supreme UK
Valentino Heels
Sperry Boat Shoes
Adidas Jacke
Prada Shoes
Chaussure Nike
Off White Belt
Ferragamo
Sperrys Women
Timberland Boots Women
Reebok Shoes
Basket Adidas
Collane Pandora
Off White Shoes
Converse All Star
Yeezy
Scarpe Saucony Outlet
Adidas Schuhe
UGGS On Sale

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]