Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 23 lipca 2018 8:09

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
MATEUSZ
 Tytuł: Inkowie - opis i upadek
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 września 2005 20:33 
Administracja
Awatar użytkownika

jak wyglądało imperium inków???Kto spowodował upadek(hiszpania czy portugalia)

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Bot Reklamowy Reklama

Sally
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 września 2006 14:05 
User
Awatar użytkownika

ojej, temat na wielgaśny referat :)

Polecam książkę "Dzieje i kultura Inków" Noconia. Stare, ale dobrze napisane. Za datę upadku imperium inkaskiego uważa się powszechnie najazd Pizzarra w 1532/33 roku. Pizzarro był hiszpanem :wink:

Na górę  || 

ninja
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 listopada 2006 20:58 
User

Sally pisze:
ojej, temat na wielgaśny referat :)

Polecam książkę "Dzieje i kultura Inków" Noconia. Stare, ale dobrze napisane. Za datę upadku imperium inkaskiego uważa się powszechnie najazd Pizzarra w 1532/33 roku. Pizzarro był hiszpanem :wink:

szukam czegoś na temat życia rodzinnego w plemionach południowo amerykańskich indian

Na górę  || 

Stasia
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 20 listopada 2006 19:42 
User

ninja pisze:
szukam czegoś na temat życia rodzinnego w plemionach południowo amerykańskich indian

Ze tak sie zapytam, czy moglbys byc nieco bardziej specyficzny? Jakies ramy czasoprzestrzenne?? Bo zycie wspolczesnych dajmy na to Mekranoti z Brazylii jest zdecydowanie odmienne od zycia wspolczesnych Indian z andyjskich wyzyn, i zycie jakiejkolwiek wspolczesnej rdzennej grupy etnicznej jest zdecydowanie odmienne od zycia tej samej grupy szescset lat temu :)

Jest taka jedna kniga ktora probuje opisac wszystkich Indian poludniowoamerykanskich od czasow prehiszpanskich do wspolczesnosci, ale to bialy kruk - tytul "Handbook of South American Indians", wydany w 1944 czy 1946 roku.

SSC

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

ninja
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 listopada 2006 17:31 
User

Stasia pisze:
ninja pisze:

Ze tak sie zapytam, czy moglbys byc nieco bardziej specyficzny? Jakies ramy czasoprzestrzenne?? Bo zycie wspolczesnych dajmy na to Mekranoti z Brazylii jest zdecydowanie odmienne od zycia wspolczesnych Indian z andyjskich wyzyn, i zycie jakiejkolwiek wspolczesnej rdzennej grupy etnicznej jest zdecydowanie odmienne od zycia tej samej grupy szescset lat temu :)

Jest taka jedna kniga ktora probuje opisac wszystkich Indian poludniowoamerykanskich od czasow prehiszpanskich do wspolczesnosci, ale to bialy kruk - tytul "Handbook of South American Indians", wydany w 1944 czy 1946 roku.

SSC
szukam czegoś o życiu rodzinnym plemion indiańskich głównie opartego na badaniach z ostatniego stulecia o plemionach obecnie żyjących lub istniejących w XXw. Nie interesuje mnie raczej historiia ale coś z antropologicznego punktu widzenia, czy raczej społecznego - socjologicznego. Szukam także jakiegoś filmu dokumentalnego, czy podróżniczego o tej tematyce. Materiały internetowe mile widziane

Na górę  || 

Stasia
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 listopada 2006 19:06 
User

ninja pisze:
szukam czegoś o życiu rodzinnym plemion indiańskich głównie opartego na badaniach z ostatniego stulecia o plemionach obecnie żyjących lub istniejących w XXw. Nie interesuje mnie raczej historiia ale coś z antropologicznego punktu widzenia, czy raczej społecznego - socjologicznego. Szukam także jakiegoś filmu dokumentalnego, czy podróżniczego o tej tematyce. Materiały internetowe mile widziane

Sorry za opoznienie - ostatni tydzien spedzilam na pasjonujacym zajeciu poprawiania wypocin amerykanskich studentow :?

No wiec, Indianie poludniowoamerykanscy, idac od wschodu do zachodu:

- Indianie amazonscy nie sa moja specjalnoscia, ale znam jedna dobra etnograficzna ksiazke: "Amazon Journey", autor Dennis Werner

- Indianie z andyjskich wyzyn: Aleksander Posern-Zielinski napisal mnostwo porzadnych opracowan etnograficznych na ten temat :)

- Indianie z andyjskich wyzyn migrujacy na wybrzeze Pacyfiku, a scislej do Limy (istotny aspekt, zwazywszy, ze polowa mieszkancow Peru zyje w Limie) - "A house of my own", autorka Susan Lobo

- a co do Mapuche to niestety nie mam pojecia.

Co do opracowan internetowych, to na stronie linkow wrzucilam pare adresow - bardziej dotyczacych polityki niz zycia rodzinnego, ale moze na tyhc stronach znajdziesz jakies linki, ktore Cie poprowadza do innych linkow, i tak dalej :)

Poza tym na stronie http://www.itelekom.pl/~romilita/Boliwia.html moja Mama umiescila wszystkie moje sprawozdania z Boliwii, a ze w Boliwii mieszkam wsrod Ajmarow wiec co nieco o ich zyciu codziennym tez tam znajdziesz :)

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

alicja
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 lipca 2007 20:36 
User

Calkowite zejscie z tematu=)

Wiec moze wroce na poczatek...

Ciekawe pytanie. Ale raczej bez odpowiedzi. Bo nawet jesli "starozytni" zapisywali cos i nawet jesli nam udalo sie to odczytac, napewno nie jest to calosciom. W jakich domach mieszkali, co sie w nich znajdowalo, jakich bogow i w jaki sposob czcili, jakie i z czego potrawy jadali itp itd - tego wszystkiego mozemy sie tylko domyslac...

Na górę  || 

inkap runa
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 sierpnia 2007 17:07 
User

alicja pisze:
Ciekawe pytanie. Ale raczej bez odpowiedzi. Bo nawet jesli "starozytni" zapisywali cos i nawet jesli nam udalo sie to odczytac, napewno nie jest to calosciom. W jakich domach mieszkali, co sie w nich znajdowalo, jakich bogow i w jaki sposob czcili, jakie i z czego potrawy jadali itp itd - tego wszystkiego mozemy sie tylko domyslac...

Z tym niestety nie mogę się zgodzić, jako że napisałem pracę licencjacką na temat Tawantinsuyu przed hiszpańskim podbojem i chyba w niej nie konfabulowałem 8)

Podstawowym źródłem kiedy brak dokumentów pisanych są w tym momencie znaleziska archeologiczne, których jest dosyć dużo. Chociażby w grobowcach, w których można znaleźć ceramikę, narzędzia, broń, stroje, ozdoby.

Poza tym Inkowie nie wyginęli wraz z przybyciem Hiszpanów. Indianie, którzy żyli wcześniej w Tawantinsuyu, nie zapomnieli przecież JAK żyli, prawda? Kroniki, które opisują przedhiszpańskie Peru opierają się głównie na informacjach uzyskanych od tubylców.
Polecam szczególnie kronikę ojca Bernabe Cobo, według mnie najbardziej fachowo opisującej kulturę i wierzenia Inków. Trudno co prawda dotrzeć do niej w Polsce, ja ściągnąłem ją sobie z USA. Łatwiej będzie z kroniką Garcilaso de la Vegi - O Inkach uwagi prawdziwe (Warszawa 2000) - był metysem i wychowywał się wśród Indian. Jeśli chodzi o informacje nt. kultury materialnej można mieć do niego zaufanie.
Warto też zapoznać się z kroniką Guamana Pomy de Ayala, a głównie z rysunkami, które w niej są. Pokazują one dobrze wszelakie przejawy życia codziennego Indian w Tawantinsuyu - faksymile dostępne na stronie: http://www.kb.dk/permalink/2006/poma/info/es/frontpage.htm.

Co do opracowań naukowych, to wspomniana już książka Noconia faktycznie jest dobrze napisana. Zasadniczo informacje w niej zawarte nadal są aktualne, szczególnie jeśli chodzi o stronę etnograficzną.
Ostatnio wyszły dwie ciekawe pozycje w serii "ceramowskiej" - Szemiński i Ziółkowski - Mity, rytuały i polityka Inków, oraz Maria Rostworowska - Historia państwa Inków. Polecam wszystkim miłośnikom Inków :)

Na górę  || 

Veguss
 Tytuł: Re: Inkowie - opis i upadek
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 03 lipca 2018 9:06 
User

These Taeguk Warriors were vegus168 xperienced as it is possible to be in an U-23 vegus168 tournament and desperate too vegus 168 สมัคร because gold meant exemption from 21 months of military service. vegus 168 สมัคร They won 2-0 but it was a game that vegus 168 โปรโมชั่น put the hard into hard-fought. At the end there was relief in the home camp and recriminations vegus from the visitors as Thai fans bitterly complained about penalties given against vegus สมัคร and not given for. vegus 168 โปรโมชั่น Korea skipper Jang Hyun-soo said that the opposition were perhaps the fastest he had ever vegus โปรโมชั่น faced.

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]