Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 27 lutego 2020 0:53

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 maja 2007 14:55 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 maja 2007 18:10
Posty: 72
Lokalizacja: Tczew
Płeć: Nie określono
Z jakiegoś tam przewodnika po USA jasno wynika, że wstęp białych na większość indiańskich "imprez" lub udział w nich jest zabroniony. To oczywiste - prywatność musi być :D i jeśli ktoś jej żąda, odmówić nie można.
Co ciekawe, czytałam, iż zabronione jest wywożenie ze Stanów orlich piór, ponieważ są one dostępne jedynie dla Indian. Raczej nie widziałam białego będącego w posiadaniu orlich piór.

_________________
Lightning - moim przekleństwem, moim życiem


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 maja 2007 20:22 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 maja 2007 18:10
Posty: 72
Lokalizacja: Tczew
Płeć: Nie określono
Kaska pisze:
Pozatym myślę, żę nikt- nawet Indianie- nie ma prawa zabraniać komukolwiek wyznawania jakiejś religii czy robienia jakiś obrzędów.


Kaska, zaszłaś daleko. Często się zastanawiam, jak to jest, czy religie wyznawane przez tubylczych Amerykanów są wolne i dostępne dla białych? Czy oni też mogą...?

_________________
Lightning - moim przekleństwem, moim życiem


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Cicha Woda
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 maja 2007 11:00 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 maja 2006 13:13
Posty: 181
Lokalizacja: Wawa
Płeć: Nie określono
Owszem, nikt nie ma prawa zabraniać komukolwiek wyznawać raligię którą wybrał....
Jednakże faktem jest, iż biały motłoch bez żadnych skrupułów zbeszcześcił kulturę Indian i chociażby z tego względu powinno się uszanować to, że Indianie bronią ostatniego dziedzictwa kulturowego...ba, rodzinnego, jaki im pozostał, a mianowicie swoich Świętych obrzędów. Nie dziwi mnie więc, że biali często nie są wpuszczani czy też zapraszani do udziału w rodzimych, Świętych dla Indian wydarzeniach.
Mimo to myślę, że Ci z nas, którzy na prawdę w głębi serca podobnie odczuwają smutek i gorycz czytając np. historyczne relacje z masakr jakie miały miejsce na Ziemi Indian, myślę że podobnie szanują i rozumieją duchowość Indian. Trzeba nam jednak pamiętać, że wiara Indian to coś więcej niż religia! Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam.

_________________
"Ikce Wicasa Hemaca, Ca Lecamu 'elo" Tokala Hehaka Sapa


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 sierpnia 2007 12:26 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 maja 2007 18:10
Posty: 72
Lokalizacja: Tczew
Płeć: Nie określono
Religia jest twoja. Masz święte prawo wybrać ją zgodnie z głosem serca, masz prawo mówić o niej lub nie - wszystko zależne jest od ciebie.

Co do ceremonii - są one różne: niektóre bardzo osobiste, inne dostępne dla wszystkich. Są ceremonie tylko dla pokazu, inne zaś stanowią jakby cząstkę religii wyznawanej przez określonego człowieka.

_________________
Lightning - moim przekleństwem, moim życiem


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Newe
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 sierpnia 2007 13:55 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 20:51
Posty: 747
Lokalizacja: Lublin
Płeć: Kobieta
no tak...zwłaszcza kiedy określony człowiek wymyśla sobie własną, myśląc, że to co robi jest bardziej indiańskie...tylko w co wtedy tak naprawdę wierzymy?

_________________
Nie odziedziczyliśmy Ziemi po naszych przodkach, lecz wypożyczyliśmy ją od naszych dzieci.(..) Ziemię dał nam Wielki Duch. Była domem wszystkich Jego plemion. Chief Washakie, Shoshone


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Anka-suomi
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 września 2007 18:14 
Offline
User

Rejestracja: 12 grudnia 2006 18:12
Posty: 59
Płeć: Nie określono
Czuję się lekko zdezorientowana a w sumie to nawet jest mi przykro.

W wątku tym pojawiła się marieke (proszę zajrzeć stronę wstecz) prezentując bardzo ciekawe spostrzeżenia. Z częścią sie zgadzam, z częścią nie, cenię jednak jej wiedzę, oczytanie, piękny styl i chęć dyskusji. Dyskutowaliśmy więc, lecz rozmowa dość szybko się urwała. W ostatnim poście do mnie marieke napisała:
Marieke pisze:
Odpowiem na Twój post obszernie i udzielę wszelkich możliwych wyjaśnień. Zrobię to jednak trochę później.
Odpowiedzi nie dostałam, spoko-oko, nie ma problemu, to tylko forum i do dyskusji tu nikt nikogo nie zmusza, nawet jeśli był najpierw zachęcany przez autora do dyskutowania ;)

Jest jednak małe "ale" ponieważ w czerwcu b.r. pojawił się na sieci taki oto artykuł autorstwa marieke: http://www.toya.net.pl/~levis/www_cochise/europejczycy_amarykanie_indianie.html

W którym to artykule przywoływane są wypowiedzi z tej dyskusji z lutego b.r. z niniejszego forum tyle, że anonimowo.

W artykule są np takie sformułowania:
1.
http://www.toya.net.pl/~levis/www_cochise/europejczycy_amarykanie_indianie.html pisze:
Teoretyczne refleksje nad kulturą bardzo źle są przyjmowane przez ludzi o zacięciu empirycznym, którzy wszystko, co nie jest konkretnym przykładem, datą, nazwiskiem i faktem, uważają za tzw. lanie wody.


z topiku na forum:
Anka-suomi pisze:
zamiast lania wody naprawdę wystarczy kilka racjonalnych argumentów


2.
http://www.toya.net.pl/~levis/www_cochise/europejczycy_amarykanie_indianie.html pisze:
Uważają, że trzeba mówić o konkretnych przykładach i konkretnych ludziach, bo przecież "to człowiek pociąga za spust, a nie kultura".

http://www.toya.net.pl/~levis/www_cochise/europejczycy_amarykanie_indianie.html pisze:
Człowiek pociąga za cyngiel, ale to ideologia pozwala mu za cyngiel pociągać i tym samym go usprawiedliwia


z topiku na forum:
Anka-suomi pisze:
To konkretny człowiek pociąga za spust, nie ideologia


O ile cytat z "laniem wody" mogłabym uznać za zbieg okolicznosci o tyle "strzelanki ideologiczne" już nie, mimo że cytat jest niedokładny [kultura-ideologia] to jest z cudzysłowem, czyli ktoś to powiedział - tylko źródła nie podano. Zwłaszcza, ze cały akapit odnosi się do ideologii. W dodatku robienie ze mnie kilku osob jest nadinterpretacją, użycie słowa "uważają" podczas gdy dotyczy to wyłącznie mojej osoby jest po prostu żenujące i dyskredytujące piszącego.
Droga marieke ja się swoich słów ani opinii nie boję. Nie mam swojej stronki ani nie afiszuję się danymi personalnymi, ale też nigdzie się nie chowam. Anonimowe cytowanie moich opinii i ustosunkowywanie się do moich zarzutów nie bezpośrednio do mnie [np na forum, gdzie miałabym szansę na odpowiedź] tylko w formie publikacji jest dla mnie brakiem kultury [nomen omen].


3.
Europejczycy, Amerykanie i tradycja indiańska pisze:
Przy okazji różnych dyskusji na temat zderzenia kultur indiańskich z zachodnią spotyka mnie czasami zarzut, że wszystkich „białych” wrzucam do jednego worka, uogólniam i tworzę stereotypy


z topiku na forum:
ewka pisze:
Zwykle wieszamy psy na tych, ktorzy stereotypowo opisuja i ukazuja Indian, a tu prosze, jak sie okazuje, stereotypowe przegiecie moze dzialac takze w druga strone.


Pisząc "przy okazji różnych dyskusji" wprowadza się czytelnika w błąd sugerując, iż autorka jest często atakowana za poglądy. Ja tu widzę tylko różnicę poglądów z forum. Ale jeśli jest tak jak autorka podaje, to co za problem wyjaśnić czytelnikom "gdzie, kto i dlaczego biedną marieke atakuje"?


O co mi chodzi? O to, że autorka cytuje cudze (ewki i moje) forumowe wypowiedzi, buduje część publikacji na ich bazie, ale nie ma odwagi podać autorów polemiki czy chociażby wstawić 1 zdania wyjaśnienia [no na przykład "zarzuty podniesione wobec mnie podczas dyskusji na forum indianistycznym"] chowając się za anonimowymi ogólnikami. W ten sposób wyciąga forumową dyskusję poza forum jednocześnie nie dając prawa do odpowiedzi jej wcześniejszym uczestnikom. Przykro mi, że marieke zbrakło odwagi do kontynuowania dyskusji do której wcześniej tak zachęcała, a z której zrezygnowała gdy okazało się, że jest nie po jej myśli. Przykro mi, że autorka zachowała się wbrew minimalnym zasadom etyki, netykiety i profesjonalizmu.

:( :?


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Gregor
 Tytuł: Takie tam, z prasy...
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 września 2007 11:24 
Offline
User

Rejestracja: 19 listopada 2006 20:18
Posty: 2
Lokalizacja: ławka dworcowa
Płeć: Nie określono
Cytuj:
CYWILIZACJA
Czy Indianie odzyskają ziemię

Indianie, Aborygeni i inne rdzenne ludy świata mają prawo do swojej ziemi, instytucji i tradycji. Taką deklarację - mimo protestów USA, Kanady, Nowej Zelandii i Australii - przyjęła ONZBlisko 400 milionów ludzi na całym świecie czekało na deklarację ponad 20 lat. Tyle czasu ONZ potrzebowała, by zakończyć debatę na ten temat i przegłosować dokument.

-To wielkie zwycięstwo. Wreszcie zostało otwarcie powiedziane, że rdzenne ludy były represjonowane i marginalizowane, że zabierano im ziemię i łamano ich podstawowe prawa, że wiele żyje w strasznych warunkach - mówi "Rz" Sille Stidsen z International Work Group for Indigenous Affairs, organizacji, która od lat walczy o prawa autochtonów.

Takie same prawa

Andrea Carmen jest Indianką z plemienia Yaqui, które kiedyś zamieszkiwało tereny dzisiejszej Arizony i północnego Meksyku. Do czasu, gdy nie podzieliła ich granica amerykańsko-meksykańska.

-Dziś nie możemy nawet swobodnie przekraczać tej granicy - żali się w rozmowie z "Rz". Carmen szefuje największej organizacji Indian z Ameryki Północnej, Południowej i rejonu Pacyfiku - International Indian Treaty Council. Gdy sekretarz generalny ONZ ogłaszał przyjęcie deklaracji, była na sali.

- To był bardzo ekscytujący moment. Od samego początku, czyli od 25 lat, uczestniczyliśmy w rozmowach na temat tego dokumentu. To historyczny dzień dla wszystkich rdzennych ludów świata -mówi.

Deklaracja wyraźnie stwierdza, że rdzenni mieszkańcy swoich krajów mają takie same prawa jak pozostali obywatele. "Rdzenni ludzie mają prawo do ziemi, którą kiedyś posiadali, oraz surowców, które się na niej znajdują" - czytamy. Ale deklaracja nie ma takiej mocy prawnej, by jej postanowienia weszły wżycie na całym świecie. Gdyby miała, prawnicy zapewne zacieraliby ręce.

Deklaracja dyskryminuje innych

- Rządy musiałyby konsultować z rdzennymi mieszkańcami wszystkie decyzje dotyczące ich dawnych terenów. Nie mogłyby wydawać np. koncesji na wydobycie ropy ani zakładać w tym miejscu rezerwatów czy parków narodowych -tłumaczy Stidsen.

Dla autochtonów brak mocy prawnej nie ma jednak znaczenia. - Najważniejsze, że dostaliśmy instrument, który wykorzystamy w dalszej walce o nasze prawa. Będziemy się na niego powoływać i walczyć. W Ameryce Indianie nie są traktowani jak ludzie -podkreśla Andrea Carmen.

Dokumentu nie podpisały cztery kraje: USA, Kanada, Nowa Zelandia i Australia. - Jesteśmy rozczarowani. To smutne, że w 2007 roku są państwa, które sprzeciwiają się dialogowi z rdzennymi ludami. To w pewnym sensie kolonialne zachowanie -uważa Stidsen.

Cała czwórka twierdzi jednak, że taka deklaracja narusza ich wewnętrzne prawa. - Głosowaliśmy przeciwko, bo ten dokument dyskryminuje tych, którzy nie są rdzennymi mieszkańcami, i jest sprzeczny z naszym ustawodawstwem - tłumaczy rząd Nowej Zelandii.

- Rada Praw Człowieka, która przygotowała tekst, nawet nie szukała konsensusu -wtórował amerykański przedstawiciel przy ONZ Robert Hagen. Amerykanie również uważają, że deklaracja daje rdzennym mieszkańcom zbyt dużą władzę. Nie podoba im się zwłaszcza zasada, że rząd musi konsultować z nimi wszystkie decyzje, które ich dotyczą, oraz drugi, który wyklucza ich tereny z jakichkolwiek działań wojskowych. W przypadku USA chodzi o ziemie co najmniej 562 indiańskich plemion.

Groźba secesji

Reprezentująca Nową Zelandię Rosemary Banks sugeruje, że nadając takie prawa rdzennym mieszkańcom, trzeba się liczyć z próbami secesji. - To może zakłócić polityczną i terytorialną integralność państw członkowskich ONZ -ostrzega.

Andrea Carmen już zapowiada, że Indianie będą się starali, aby deklaracja zamieniła się w traktat albo międzynarodową konwencję. Siła takiego dokumentu byłaby znacznie większa.

KATARZYNA ZUCHOWICZ

Rdzenne ludy świata

¦ Meksyk - ponad 6 milionów Indian. W niektórych rejonach stanowią 35 procent mieszkańców.

¦ USA - ponad 2,7 miliona Indian, Inuitów (Eskimosów) i innych ludów.

¦ Kanada - około 600 tysięcy Indian, 300 tysięcy Metysów i kilkadziesiąt tysięcy Inuitów.

¦ Indie - 68 milionów rdzennychmieszkańców, głównie Andamanów uważanych za jeden z najprymitywniejszych ludów świata.

¦ Nowa Zelandia - Maorysi stanowią 15 procent 3,5-milionowego kraju.

¦ Australia - od 300 tysięcy do miliona Aborygenów.

¦ Grenlandia - Inuici stanowią 85 procent mieszkańców wyspy.


http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... t_a_1.html

Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
wuhuilin11
 Tytuł: Re: tradycja indiańska a "biali"
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 września 2019 17:03 
Offline
User

Rejestracja: 07 sierpnia 2018 0:22
Posty: 797
Płeć: Nie określono


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
wuhuilin11
 Tytuł: Re: tradycja indiańska a "biali"
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 listopada 2019 14:45 
Offline
User

Rejestracja: 07 sierpnia 2018 0:22
Posty: 797
Płeć: Nie określono
Off White
Under Armour Sweatshirt
Pandora Charms
Nike
Scarpe Hogan Uomo
Vibram Shoes
Adidas Shoes
Vans Canada
Puma Trainers
Converse
Adidas Yeezy
Puma Shoes
Bague Pandora
Ferragamo
UGG
Pandora Rings
Michael Kors
Louboutin
Prada
Pandora Rings
Under Armour Trainers
Vans Trainers
Prada Purse
River Island UK
Skechers
Reebok
Borse Michael Kors
Supreme Store
Steve Madden Sandals
UGG Boots
Pandora Bracelet
Timberland
Tory Burch
Vans Shoes
Balenciaga US
Fila Pullover
Supreme
River Island Shoes
North Face
Doudoune North Face
Puma Jacke
Pandora Charms
Puma Suede Trainers
The North Face Schuhe
Reebok Outlet
Pandora UK
Supreme Shop
Schuhe Nike
Yeezy Trainers
Yeezy Boost 350 V2
Pandora Rings
Air Max
Saucony Shoes
Ralph Lauren Polo Shirts
Toms Store
Polo Shirts
Yeezy Shoes
Vans Slip On
Puma
Doudoune The North Face
Vans Slip On
Salomon
Scarpe Hogan
Superdry Clothing
Superdry Jacket
Skechers Shoes
UGG
Yeezy
Superdry Jacket
Superdry Jacket
Salomon
Fenty Puma
River Island
Swarovski Rings
North Face UK
Under Armour
A Bathing Ape
Swarovski Bracelet
Pandora Canada
Under Armour Trainers
River Island Coats
Tommy Hilfiger Sweatshirt
Air Max
Prada Shoes
The North Face Jacke
Suicoke Womens
Yeezy
Off White Shoes
Tory Burch Outlet
Swarovski Necklace
Skechers Outlet
Ralph Lauren
UGG Pas Cher
Vibram Running Shoes
Supreme Hoodie
Tommy Hilfiger Outlet
Supreme UK
Valentino Heels
Sperry Boat Shoes
Adidas Jacke
Prada Shoes
Chaussure Nike
Off White Belt
Ferragamo
Sperrys Women
Timberland Boots Women
Reebok Shoes
Basket Adidas
Collane Pandora
Off White Shoes
Converse All Star
Yeezy
Scarpe Saucony Outlet
Adidas Schuhe
UGGS On Sale


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
wuhuilin11
 Tytuł: Re: tradycja indiańska a "biali"
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 lutego 2020 5:42 
Offline
User

Rejestracja: 07 sierpnia 2018 0:22
Posty: 797
Płeć: Nie określono
Asics Gel Nimbus
Michael Kors
Birkenstock Outlet
Bose Canada
Pandora Jewelry
Hogan Shoes Outlet
North Face
Balenciaga Trainers
Birkenstock Outlet
Christian Louboutin Shoes
Burberry Bags
Golden Goose Sneakers
Kate Spade Bags
Bose Speakers
Ugg Boots
New Jordans
Air Max 97
Off White Clothing
Pjs Jacket
Brooks Shoes
Air Max 97
Bose
Ralph Lauren Canada
Karen Millen Outlet
Red Bottoms
North Face
Pandora Rings
Asics Running Shoes
Diesel Outlet
Champion Clothing
Parajumpers Parka
Ugg Slippers
Fendi T Shirt
Ecco Sandals
Coach Handbags Canada
Ugg
Columbia Rain Jacket
Jimmy Choo Flats
Aldo Shoes Women
Longchamp Outlet
Hydro Flask 32 Oz
Vans Slip On
Hydro Flask
Woolrich
New Balance 247
Adidas Shoes
Canada Goose
Keds Slip Ons
Nike Shoes
Pandora Rings
Converse
Ferragamo Shoes
Air Max 270
Longchamp
Golden Goose Sneakers
Birkenstock Sale
Birkenstock Sandals
Armani Shoes
Adidas Sweatshirt
Clarks Sandals Canada
Ecco Mens Shoes
Calvin Klien Dresses
Pandora
Suicoke Sale
Polo Ralph Lauren
North Face Coat
Calvin Klein Jeans
Converse All Star
Adidas Shoes
Belstaff
Nike Shox Women
Fjallraven Kanken Mini
Brooks Sneakers
Karen Millen
Fjallraven Kanken
Coach Bags
Kate Spade Purses
Hogan Shoes Womens
Armani Sunglasses
Pandora Bracelet
Aldo Shoes
Ugg Boots
Moncler Sale
Uggs On Sale
Balenciaga Canada
Mont Blanc
Geox Boots
River Island Coats
Lebron 17
Bape Shirt
Air Max
Brooks Launch 6
Fjallraven Uk
Puma
Skechers
Fjallraven Kanken Backpack
Ecco Canada
Brooks Beast
Golden Goose Sneakers Sale
North Face Jackets
Pandora Jewelry
Mont Blanc Pens
Kate Spade Backpack
Brooks Running Shoes
Christian Louboutin Canada
Merrell
Mcm Backpack
Adidas Nmd R1
Coach Purses
Hydro Flask 40 Oz
Off White Shoes
Golden Goose Sale
Ecco Mens Shoes
Calvin Klein
Off White T Shirt
Bose
Hugo Boss T Shirt
Moncler T Shirt
Bape Hoodie
Pandora Jewelry
Ed Hardy Shirt
Keds Wedding Shoes
Christian Louboutin Shoes
Curry 6
Adidas Nmd R1
Ferragamo Shoes
Adidas Yeezy
Pandora Canada
Powerbeats 3
Cartier Bracelet
G Star
Beats Solo 3
The North Face
Adidas Superstar Womens
Curry 7 Shoes
Asics
Wireless Beats
Yeezy Boost 350 V2
Air Max
Le Coq Sportif Outlet
Pandora Charms
Supreme
Asics Tiger
Belstaff Jacket
Kate Spade Purses
Jordan Retro
Christian Louboutin
Moncler
New Balance 1080
Hogan Shoes Outlet
Juicy Couture Jewelry


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage