Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 18 lipca 2018 22:26

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Leah
 Tytuł: Poszukuję informacji o zespole
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 września 2009 10:35 
Witam wszystkich! :D
Jestem tu zupełnie nowa :) a piszę, ponieważ w ostatni weekend (11-13.09.2009) byłam w Międzyzdrojach i oglądałam występy indiańskiego zespołu. Zrobili na mnie piorunujące wrażenie :D :o :D Rozmawiałam z jednym z członków zespołu (było ich dwóch), ale byłam tak zakręcona (pewnie z tego wrażenia ;)), że zamiast wypytać dokładnie, dowiedziałam sie tylko że ten, z którym rozmawiałam, ma na imię Javier, jest Apaczem, pochodzi z Meksyku, w Polsce wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim, a w Poznaniu w jakiejś szkole prywatnej.
Nie zapytałam o nazwę tej szkoły, nie wiem jak się nazywa drugi z członków zespołu, ani grupa którą razem tworzą - wiem tylko, że strasznie chciałabym dowiedzieć się o nich czegoś więcej! Jeśli ktoś mógłby mi pomóc, będę bardzo wdzięczna! :)

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Newe
 Tytuł: Re: Poszukuję informacji o zespole
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 września 2009 11:13 
Administracja
Awatar użytkownika

Witaj
Chyba każdy przez to przechodzi.. Dam głowę, że są z Ameryki Południowej - Ekwador, Peru, Boliwia... i że Meksyku żaden z nich pewnie nawet nie widział. Wiesz jak to najłatwiej sprawdzić? Poczytać coś o Apaczach (jest bardzo fajna książka po polsku) i spróbować zagadać własnie o "jego" kulturze.
Pierwszą reakcją na pewno będzie wymówka, że nie ma czasu, że nie mówi po polsku, a później zmieni temat, albo zacznie Cię bajerować niezależnie od stanu cywilnego.
Dlaczego "jest Apaczem" ? dlatego, że pewien człowiek, który Indian na oczy nie widział, napisał książkę sławną na cały świat, dzięki której wielu zaczęło swoją "red road" (na szczęście wielu pozbyło się stereotypów i zajmują się tym na poważnie).

Jednak taki "Apacz" z Ameryki Pd. nadal pewnie myśli, że w Europie ludzie nie mają pojęcia o kulturach zza wielkiej wody..ale trochę słusznie uważa,że sprzedaje się cokolwiek, byleby było fajne... ale coraz więcej ludzi ceni sobie prawdziwą kulturę. Gdyby wskoczył w tradycyjne południowoamerykańskie ciuszki i grał tamtejszą muzykę, na pewno byłby wart szczególnej uwagi.. a z pewnością muzyka elektroniczna leci z podkładu, trochę grają oni, a słowa ograniczają się pewnie do czegoś w stylu "hej heja heeeej" i "ly o lay ale loya" czy też "ananau"... a ubrani są pewnie w jakieś pseudoskórzane stroje, pewnie z piórkami...

Jeśli się mylę - oświeć mnie.
Jeśli nie - każdy tego rodzaju zespół mówi, robi, śpiewa, gra to samo i tak samo.
Przejrzyj dokładnie dział, w którym piszesz, przekonasz się.

Nie zmienia faktu, że ta muzyka jest miła dla ucha, ale nie ma nic wspólnego z indiańską, a występy robią wrażenie (z tym, że jedni się cieszą, bo nie mieli okazji poznać głębiej lub chociaż płycej kultur indiańskich, a inni się wściekają widząc kłamstwo robiące furrorę i szerzące stereotypy o Indianach.. )

Zachęcam Cię szczerze do czytania, oglądania filmów o kulturze Indiańskiej.
Tańczącego z Wilkami pewnie widziałaś. Obejrzyj np. "Thunderheart" (przekład pl. "Na rozkaz serca" ) z Val` em Kilmer`em . Posłuchaj Joanne Shenandoah, Blackfire , Bill Miller ......... a muzykę południowoamerykańską grała Sacha Runa (polski zespół, ale nie mniej lepszy niż tradycyjne południowoamerykańskie).
Pozdrawiam :)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 września 2009 11:15 
Administracja
Awatar użytkownika

sorki, dopiero zauważyłam, że gość wykłada.... a nie wiesz co?

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Leah
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 września 2009 11:52 
Dzięki za tak obszerną odpowiedź :)
Ponieważ rozmawialiśmy po hiszpańsku i pytał mnie skąd znam ten język, założyłam, że na uniwerku i w szkole właśnie hiszpańskiego uczy, jako nativo - ale 100% pewności nie mam..
Co do samej muzyki, najbardziej podoba mi się ta z Ameryki Północnej - a przynajmniej to co słyszałam do tej pory - ale nie wiem ile w tym prawdziwej muzyki indiańskiej ;) bo się nie znam. Od Javiera dostałam płytkę "The Best Of Indian's Songs" - i podoba mi się bardzo.
A jeśli chodzi o filmy, to "Tańczącego.." oczywiście widziałam :) , a moim ukochanym (od dawna) jest "Ostatni Mohikanin" - a ten o którym piszesz chętnie obejrzę :)

Na górę  || 

nomimagic
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 kwietnia 2010 1:59 
User

Witajcie ja rowniez poszukuje informacji natemat 5 osobowego zespolu ktory kiedys gral na ulicach Szczecina... byla tam jedna kobieta chyba o imieniu Elii...
grali w latach 90...
i przepadli bez wiesci...

Na górę  || 

blanca
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 kwietnia 2010 21:59 
User

nomimagic pisze:
Witajcie ja rowniez poszukuje informacji natemat 5 osobowego zespolu ktory kiedys gral na ulicach Szczecina... byla tam jedna kobieta chyba o imieniu Elii...
grali w latach 90...
i przepadli bez wiesci...

Wtedy jeszcze niewiele zespołów tu było... Masz jakieś zdjęcie albo coś??

Na górę  || 

delfina
 Tytuł: Re: Poszukuję Joanne Shenandoah
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 maja 2010 23:46 
User

hej
poszukuję muzyki tej wspaniałej artystki, czy ktos z Was ma moze jej utwory i chciałby sie podzielic?
dziewczyna pieknie spiewa. Czekam na mam nadzieje pozytywne odpowiedzi pozdrawiam wszystkich na forum,
delfina

delffina88@o2.pl

Na górę  || 

inca
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 września 2010 1:25 
User
Awatar użytkownika

Cytuj:
Chyba każdy przez to przechodzi.. Dam głowę, że są z Ameryki Południowej - Ekwador, Peru, Boliwia... i że Meksyku żaden z nich pewnie nawet nie widział. Wiesz jak to najłatwiej sprawdzić? Poczytać coś o Apaczach (jest bardzo fajna książka po polsku) i spróbować zagadać własnie o "jego" kulturze.
Pierwszą reakcją na pewno będzie wymówka, że nie ma czasu, że nie mówi po polsku, a później zmieni temat, albo zacznie Cię bajerować niezależnie od stanu cywilnego
.
Usmialam sie,jak swietnie sportretowales tego rodzaju ulicznych grajkow i mowie to bez zamiaru obrazania nikogo. Mialam osobisty kontakt z ludzmi ,ktorzy sie tym zajmuja i sadze ,ze to nie zadna zbrodnia, po prostu zarabiaja na zycie.

Cytuj:
Jednak taki "Apacz" z Ameryki Pd. nadal pewnie myśli, że w Europie ludzie nie mają pojęcia o kulturach zza wielkiej wody..ale trochę słusznie uważa,że sprzedaje się cokolwiek, byleby było fajne... ale coraz więcej ludzi ceni sobie prawdziwą kulturę. Gdyby wskoczył w tradycyjne południowoamerykańskie ciuszki i grał tamtejszą muzykę, na pewno byłby wart szczególnej uwagi.. a z pewnością muzyka elektroniczna leci z podkładu, trochę grają oni, a słowa ograniczają się pewnie do czegoś w stylu "hej heja heeeej" i "ly o lay ale loya" czy też "ananau"... a ubrani są pewnie w jakieś pseudoskórzane stroje, pewnie z piórkami...

Zgadzam sie, moj maz jest chiliczykiem i za kazdym razem kiedy jesesmy w Polsce i spotykamy tego rodzaju zespoly zlosci sie ze wypaczaja amerykanska rdzena kulture.

Nie zmienia faktu, że ta muzyka jest miła dla ucha, ale nie ma nic wspólnego z indiańską, a występy robią wrażenie (z tym, że jedni się cieszą, bo nie mieli okazji poznać głębiej lub chociaż płycej kultur indiańskich, a inni się wściekają widząc kłamstwo robiące furrorę i szerzące stereotypy o Indianach.. )

Fakt muzyka jest mila dla ucha i chyba po prostu trzeba umiec rozroznic...to troche tak jakby zespoly takie jak Brathanki czy Golec Lorkiestra oskarzac o falszowanie polskiego folkloru..

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 września 2010 13:00 
Administracja
Awatar użytkownika

Trochę jakby nie, bo te zespoły rozwijają tradycje, uwspółcześniają polski folklor, tak jak Indianie uwspółcześnili stroje np. do PowWow i swoje tradycje itd... no ale uwspółcześnić, to nie całkiem znaczy-wymieszać nieudolnie z tradycjami innej kultury ;)

Totalnie się z Tobą zgadzam - niemal zawsze powtarzam,że to jest miłe dla ucha...że dla kogoś to może być impuls by zainteresować się na poważnie kulturą Indian... ale powiedzmy sobie szczerze, że przynajmniej 90% ludzi którzy tej kultury nie znają - przyjmą za prawdę to co widzą i słyszą, lub też pomyślą dokładnie to co pisałam w temacie Imayra "indianiec pajacuje w kolorowych piórkach.."

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
inca
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 września 2010 14:30 
User
Awatar użytkownika

Newe pisze:
Cytuj:
Trochę jakby nie, bo te zespoły rozwijają tradycje, uwspółcześniają polski folklor, tak jak Indianie uwspółcześnili stroje np. do PowWow i swoje tradycje itd... no ale uwspółcześnić, to nie całkiem znaczy-wymieszać nieudolnie z tradycjami innej kultury ;)

zastanawiajac sie nad tym dochodze do wniosku, ze chyba masz racje...troche mi sie wlos na glowie zjezyl kiedy w jednym z "utworow" tej grupy uslyszalam rytmy bachaty (Bachata (czyt. baciata), rodzaj muzyki i tańca, który powstał i pierwotnie ewoluował w wiejskich i rolniczych terenach Dominikany). Oni rzeczywiscie to wszystko mieszaja.

Cytuj:
Totalnie się z Tobą zgadzam - niemal zawsze powtarzam,że to jest miłe dla ucha...że dla kogoś to może być impuls by zainteresować się na poważnie kulturą Indian... ale powiedzmy sobie szczerze, że przynajmniej 90% ludzi którzy tej kultury nie znają - przyjmą za prawdę to co widzą i słyszą, lub też pomyślą dokładnie to co pisałam w temacie Imayra "indianiec pajacuje w kolorowych piórkach...

tak,takie wystepy przyczyniaja sie do utwierdzania stereotypow i wielka szkoda,ze nie ma w Polsce zespolow,ktore gralyby prawdziwa muzyke andyjska.Ale znowu z drugiej strony,ze tak powiem to "ich sprawa" w jaki sposob chca reprezentowac swoja kulture.A kto sie naprawde interesuje znajdzie sposob zeby poznac ja naprawde.pozdrawiem Cie serdecznie.

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]