Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 24 lipca 2019 3:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Sally
 Tytuł: Quetzalcoatl, czyli pióra na wężu!
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 sierpnia 2006 17:12 
User
Awatar użytkownika

Quetzalcoatl. Każdy, kogo spytałam o zdanie przyznawał, że spotkał się z tym imieniem. Większość moich rozmówców kojarzyła „coś o pierzastym wężu” i historii najazdu Corteza na państwo Azteków („ a może Majów…?”), niewielu jednak potrafiło powiedzieć coś więcej. Szkoda. Szkoda niezwykłej legendy, dramatycznej historii i mitu, które uciekają i nikną między nauką na kolokwium a wyjściem na sobotnią imprezę. Szkoda, bo gdzieś między pożółkłymi kartami kodeksów ukrywa się bajkowy, inny świat, którego nie mamy czasu odwiedzić i który, przez tą swoistą „społeczną amnezję”, blaknie w ludzkiej świadomości. Tym bardziej cieszę się, że to czytasz. Wierzę, że w ten sposób starasz się zachować kawałek tamtego świata. Pozwól więc, że przybliżę Ci postać Quetzalcoatla w ten prosty sposób, w jaki niewprawny autor stara się przekazać czytelnikowi coś ważnego.
Imię „Quetzalcoatl” jest aztecką nazwą będącą połączeniem słów „ptak (kwezal)” i „wąż”. To powiązanie dwóch tak odległych na pozór zwierząt ma istotne uzasadnienie symboliczne. Kwezal (Quetzal, Pharomachrus moccino) jest jaskrawo zielono upierzonym ptakiem, będącym symbolem piękna i wolności. Indianie Ameryki Środkowej uważają, że w niewoli pęka mu serce. Ptak ten zajmuje istotne miejsce w mitologii zwłaszcza Azteków i Majów. Jego pióra były używane w wyrobie ozdób, części garderoby, mat. Był znakiem panowania w powietrzu. Wąż natomiast oznaczał władanie nad światem ziemskim i podziemnym. Indianie wielką czcią darzyli przede wszystkim grzechotniki (zwłaszcza kajsaki). Utożsamienie tych dwóch gatunków z jednym bóstwem „nadawało mu” olbrzymią moc panowania zarówno nad ziemią jak i nad niebem. „Pierzasty wąż” stawał się poniekąd drogą między światami podziemnym a niebiańskim.
Wspominają o tym między innymi mity Majów i Azteków dotyczące struktury wszechświata. Wg Azteków Pierwotny Wąż został podzielony na trzy części: górna odpowiadała 13 poziomom nieba, środkowa Ziemi a dolna 9 poziomom podziemi. Wersja majańska przedstawiała się trochę bardziej skomplikowanie, choć analogicznie. Świat spoczywał na krokodylu (imieniem Cipuctli) leżącym na lilii wodnej. Znajdowało się na nim pięć drzew (lub czterej bogowie) podtrzymujących dwugłowego węża- niebo, przez którego ciało przebiegały ścieżki wędrówek Słońca, Księżyca i planet.
Prawdopodobnie te właśnie pierwotne mity rozwinęły się, dając początek właściwemu kultowi Quetzalcoatla. Pierwszy raz jego imię pojawia się w Teotihuacańskich mitach o stworzeniu świata, ludzi i o ruchu słońca.
Quetzalcoatl był obecny na radzie bogów, która ustaliła, w którą stronę ma się przemieszczać po nieboskłonie słońce. Wymagało to ofiary z krwi, gdyż słabe, młode słońce (bóg Nanauatzin) nie miało na to dość sił. Kilku bogów poświęciło swoje życie, ale dopiero podmuch Quetzalcoatla sprawił, że zaczęło się ono poruszać. Prawdopodobnie to wydarzenie sprawiło, że pierwotny bóg wody (jakim był w micie o „Cennym Wężu”) stał się władcą wiatru .
Quetzalcoatl był współtwórcą światów, które powstawały i ginęły między innymi na skutek walk z Tezcatlipocą.( Największym wrogiem i odwiecznym antagonistą Quetzalcoatla wg dualistycznej koncepcji świata. Jego imię oznaczało „Dymiące Zwierciadło” co wskazywało na szamańskie zdolności. Był to bóg nocy, północnej strony świata, opatrzności, zmienności losu, ciemności i grzechu. Wynalazł ogień, przewodził czarnoksiężnikom, magom i wojownikom. Przedstawiany był z twarzą pomalowaną w czarne pasy, z nożami obsydianowym lub krzemiennym albo ze zwierciadłem.).
„Zgodnie z wierzeniami Azteckimi, najwyższą władzę sprawował Pan Dwoistości Ometecuhtli (Tonacatecutli) – ojciec i matka wszystkich bogów i ludzi oraz jego żona, Pani Dwoistości Omecihuatl (Tonacaciuatl). Zasiadali oni w najwyższym niebie (…) Spłodzili czwórkę synów. Pan i Pani Dwoistości powierzyli swoim synom stworzenie świata. Dwaj starsi synowie polecili wykonać pracę swoim młodszym braciom. Stworzyli zatem ogień i połowę słońca. Następnym ich dziełem był mężczyzna, któremu nakazali pracować w polu oraz kobieta, która w darze otrzymała ziarna kukurydzy i warsztat tkacki. Później stworzyli kalendarz, dzieląc go na miesiące i dni, bogów piekła, niższe poziomy nieba i bogów tam zamieszkujących. Następnie stworzyli wodę i rybę (według innych wersji kajmana). Z ryby uczynili ziemię. Słońce, którego była tylko połowa, nie ogrzewało dobrze ziemi. Zatem bogowie przystąpili do dzieła stworzenia jego drugiej połowy. Pierwszy słońcem stał się Tezcatlipoca. Ziemię zamieszkiwali w tym czasie giganci. Tezcatlipoca był słońcem 13 razy po 52 lata. Po tym czasie Tezcatlipoca, uderzony kijem przez Quetzalcoatla, spadł do wody. Słońce przestało istnieć, giganci też zginęli. Trzeba było ponownie zaludnić ziemię. Kolejnym słońcem został Quetzalcoatl. Jego epoka trwała tyle samo czasu, co epoka pierwszego słońca. Tym razem katastrofę spowodował Tezcatlipoca. Kopnął Quetzalcoatla i uczynił tak wielki wiatr, że znów trzeba było zaludnić ziemię od nowa. Trzecim słońcem został bóg piekieł Tlatocateculi. Ogień spuszczony z nieba znów spowodował kataklizm, czwartym słońcem była żona Tlatocatecutli - Chalchiuhttlicue. Jej epokę zakończyła woda - opady deszczu były tak ogromne, że niebo spadło na ziemię. Bogowie stworzyli czterech ludzi i wraz z nimi podnieśli je. Idąc po niebie Tezcatlipoca i Quetzalcoatl uczynili drogę mleczną. Aby stworzyć kolejne, piąte już słońce, bogowie poświęcili swoje życie, oddając własną krew by wprawić je w ruch (jednak jako nieśmiertelni pojawiają się w dalszych mitach).”
Quetzalcoatl stworzył ludzi epoki piątego słońca. Aby tego dokonać zszedł do najniższego kręgu podziemi (zwanego Mictlan) i przezwyciężając liczne niebezpieczeństwa odzyskał kości i prochy ludzi poprzedniego pokolenia a mieszając je z własną krwią powołał do życia nową generację.
Jego powiązania rodzinne nie są do końca jasne. Według niektórych mitów jest on synem bogini- dziewicy Coatlicue- Azteckiej „matki bogów”, bogini życia i śmierci (w spódniczce z węży) i gwiazd południowego nieba, i bliźniaczym bratem Xolotla (Azteckiego i Tolteckiego boga piorunów, który odprowadzał zmarłych do Mictlan, a także słońce podczas nocnej podróży po podziemiach. Był personifikacją Wenus, jako Gwiazdy Zarannej. Przedstawiany jako szkielet lub człowiek z psim pyskiem) Do jego rodzeństwa zaliczał się również Huitzilopochtli- najwyższe bóstwo Azteków. Opiekun słońca w zenicie, bóg wojny, pod postacią kolibra.
Warto zauważyć, że Quetzalcoatl pojawiał się w różnych formach i pod różnymi imionami. Należy w tym miejscu przywołać Ehecatla. Jego imię dosłownie oznacza „wiatr” i to on jest uważany (wg jednej z wersji) za pierwszego poruszyciela Słońca. Jego główną zasługą jest sprowadzenie miłości wśród ludzi. (Sam zakochał się w ziemskiej kobiecie a w miejscu, gdzie się spotkali wyrosło wspaniałe drzewo- symbol miłości).
Pierwotny, podrzędny bóg wody w ciągu wieków stał się współtwórcą świata, stworzycielem i opiekunem ludzi, bogiem wiatru, płodności, kalendarza, rolnictwa, sztuki, zmartwychwstania, Słońca, śmierci, kapłanów, motyli, Wenus…
W najlepszym okresie, zwłaszcza cywilizacji Majów, ciężko byłoby odnaleźć mit, w którym nie grałby choćby drugoplanowej roli pod jedną ze swoich licznych postaci. Opiekę roztaczał nad niemal wszystkimi gałęziami ludzkiej działalności. Uważa się, że to on nadał imiona górom, morzom, rzekom, odkrył kukurydzę, wynalazł ogień, udomowił zwierzęta, dał początek muzyce, sztuce medycznej. Był dobroczyńcą ludzkości.
Należy pamiętać, że postać Quetzalcoatla jest równie rozległa znaczeniowo, co tajemnicza. Nie znamy wszystkich jej postaci, nie potrafimy wskazać pełnej symboliki. Nie wiemy nawet, kiedy i gdzie należy się dopatrywać jej historycznego początku.
W tym miejscu spróbujmy zająć się nielicznymi faktami, ciągle jeszcze przeplatanymi legendą.
Wielu badaczy kultur prekolumbijskich uważa, że początku wiary w Quetzalcoatla należy szukać już u starożytnych Olmeków (ok. 1200 r. p.n.e) np. Roman Piña Chan uważa, że naczelnym bóstwem Olmeków był pół jaguar pół wąż, co miałoby mieć podobną symbolikę do Pierzastego Węża. Inni, jak Jacques Soustelle dopatrują się na reliefach, jak choćby tych z ołtarzy w San Lorenzo, postaci z insygniami Quetzalcoatla . To wciąż tylko domysły.
Pierwsze potwierdzone historycznie przesłanki dotyczące Quetzalcoatla pochodzą z Teotihuacan. Jest to miejsce absolutnie niezwykłe, na temat którego wiele już zostało powiedziane i które prosi się o osobny referat. W tym miejscu muszę ograniczyć się do zachęcenia czytelnika do lektury innych źródeł i wspomnienia, że jest to „Miasto Bogów”, miejsce powstania Słońca i Księżyca a także pierwszej piramidy Quetzalcoatla datowanej na III wiek n.e. Olbrzymie znaczenie zarówno polityczne jak i kulturalne miasta doprowadziło do szybkiego rozprzestrzenienia się kultu Pierzastego Węża na wielkie obszary Ameryki Środkowej.
Jednym z takich miejsc było miasto Tollan (obecnie Tula). Powstała tam między innymi świątynia Quetzalcoatla na gigantycznej platformie o wymiarach 240x 200 m. a także jedna z najbardziej znanych legend dotyczących tego boga.
Według Kodeksu Chimalpopoca w czasie największego rozkwitu miasta (ok. X wieku n.e.) panował tam władca- kapłan Ce Actal Topiltzin Quetzalcoatl, syn zdobywcy Teotihuacan, Mixcoatla. Był to filozof, etyk, człowiek powszechnie lubiany i szanowany, uważany czasem za wcielenie jednego z bogów lub za samego boga. Promował wewnętrzne samodoskonalenie w celu osiągnięcia idealnej dwoistości- niezwykle cenionej u Indian zasady harmonii przeciwieństw- najwyższego dobra, którego jedną z personifikacji był Pierzasty Wąż. Miasto przeżywało swój Złoty Wiek. Topiltzin zasłynął jednak przede wszystkim reformą religijną, która stała się w ostatecznym rozrachunku przyczyną jego klęski- ogłosił koniec składania bardzo popularnych i uważanych za absolutnie niezbędne ofiar z ludzi. Jedynymi ofiarami miały być związane z bogiem Quetzalcoatlem zwierzęta: ptaki, węże i motyle. Ta decyzja wzbudziła sporo kontrowersji. Nie przypadła do gustu zwłaszcza kapłanom żądnego krwi boga Tezcatlipoca, którzy uknuli spisek przeciwko władcy. Historia pokazała, że niezwykle skuteczny, choć w tym miejscu trzeba bardzo uważać, aby nie dać się ponieść wszechobecnym legendom. Oficjalna wersja wydarzeń podana przez kronikarza Bernardino de Sahagúna mówi o upiciu króla przez kapłanów antagonistycznego boga napojem pulque, po którym władca zachowywał się skandalicznie: mało, że zapomniał o swoich obowiązkach, ale plotka głosi, że popełnił kazirodztwo ze swoją siostrą Quetzapetlatl. Do tej pory lojalni mu poddani zaczęli patrzeć na niego nieprzychylnie. Nieszczęsny władca, razem z garstką wiernych mu do końca ludzi, opuścił w upokorzeniu Tollan i udał się na wybrzeże. Tu historia staje na rozdrożu. Według jednej z wersji Topiltzin Quetzalcoatl umiera, według innej znika:

“…Suddenly he went towards the center of the sea,
toward the land of red,
and there he disappeared,
he, our prince Quetzalcoatl...”

a według jeszcze innej buduje tratwę z węży i odpływa do miejsca zwanego Tlillan Tlapallan. Długo zastanawiano się, gdzie leży ta legendarna ziemia. Obecnie większość naukowców uważa, że jest to półwysep Jukatan a to z kolei dowodzi, że Quetzalcoatl dotarł do ziem Majów. Znajduje to potwierdzenie w majańskiej mitologii, w której występuje analogiczna do niego postać Kukulkana (uważa się, że nazwa „Kukulkan” jest dosłowną translacją „Quetzalcoatla”). Mity podają również Topiltzina jako założyciela dynastii rządzącej w na terenie współczesnej Gwatemali (wtedy terytorium Mixteków, u których był znany jako „9 Wiatr”).
W tym miejscu trop znowu się urywa, by pojawić się w paru miejscach jednocześnie. Pierwsza z wersji podaje, że po dotarciu do Tlillan Tlapallan Quetzalcoatl umiera, druga, że buduje tratwę z węży i ptaków i odpływa na Wschód pozostawiając proroctwo, że kiedyś powróci i upomni się o należny mu tron. Ta przepowiednia jest zalążkiem wielu narosłych w ciągu wieków mitów i fantazji współczesnych Indiana Jonsów tudzież innych pseudonaukowców. Niejaki pan Deniken jest twórcą większości, często całkiem ciekawych bajek, zwłaszcza dotyczących powrotu boga (którego upatruje w kosmitach) choć zaczyna mieć młodą konkurencję w postaci np. Dawida Hatchera Childressa , którego wersję chciałabym wspomnieć ze względu na pewne nowatorstwo. Uważa on, że Quetzalcoatlem był święty Brendan (był on również wg autora twórcą kultury Inków), a legendarną wyspą Hapallan, na którą się udał- Irlandia. Podaje on jako argument między innymi fizyczne podobieństwo opisywanych osób: „Legendarny Quetzalcoatl był białym, brodatym mężczyzną…” (na niektórych wizerunkach widać jednak, że brodę zastępuje ptasi dziób; czasami bywa też przedstawiany w czarnym kolorze) ”…odzianym w szatę zdobną w krzyże” (symbol powszechny na całym świecie niezależnie od cywilizacji)- dowód mówi sam za siebie (i za pomysłowość autora). W tym miejscu zwracam czytelnikowi uwagę, że gdyby powyższe cechy lub przedmioty takie jak zielony pas z niebieskim dyskiem, woreczek z kadzidłem (w orginale z copal, ale kto by zwracał uwagę) albo też fryzurę z piórami kruka i ary na jakimś wizerunku zobaczył, może zgłosić się jako znalazca „Zaginionego Boga”, gdyż te właśnie atrybuty również charakteryzowały Quetzalcoatla. Zainteresowanym radzę zacząć poszukiwania na wybiegach pokazów mody…
Kolejny, ostatni już fakt historyczny przedstawia się następująco: gdy Hernan Cortes w roku 1519 przybił do brzegów Meksyku w pobliżu obecnego Veracruz został powitany jako powracający Quetzalcoatl. Historia w tym miejscu staje się tragiczna. Skutki przybycia Hiszpanów odczuwamy do dziś. Widzimy je na każdym kroku- nazywa się to Kultura Zachodu. W tym miejscu zakończę. Konkwista może być tematem na kolejny referat, esej, książkę.
Quetzalcoatl, Kukulkan, 9 Wiatr a może Irlandzki misjonarz… Kiedy żył- nie wiemy. Może jako kapłan w X wieku, a jako bóg…? Gdzie powstał jako symbol jedności przeciwieństw, drogi do samodoskonalenia- nie wiemy. W La Venta, w Teotihuacan…? Kim był- nie wiemy. Wiemy, że BYŁ. Wiemy, bo zostawił po sobie ślady- w mitach, w zabytkach miast, o których miałam zamiar, a nie zdążyłam napisać- Chichen Iza, Cholula, Tenochtitlan… w sercach i umysłach ludzi, którzy wierzą. Nie koniecznie w Świętość Starożytnego Boga, ale wierzą, że swoją wiarą umacniają pamięć o czymś ważnym. Ja wierzę, że się nie mylą.

Z pozdrowieniami dla wszystkich, którzy dobrnęli do końca mojeg tekstu
Sally

Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2006 13:31 przez Sally, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Cicha Woda
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 sierpnia 2006 10:23 
User
Awatar użytkownika

Witaj Sally :)
Dobrnęłam do końca i bardzo mi się podobał Twój referat...
Czy przypadkiem nie czytałaś książki "Prorocza wiedza Mayów" autorów Maurice Cotterell oraz Adrian Gilbert :?: jeśli nie, to gorąco polecam :)
Jest źródłem ogromnej ilości informacji...zarówno dotyczących mitów, wierzeń Mayów jak i ich nauk - astrologia, astronomia, matematyka....
Dwoistość, o której piszesz to nic innego jak umiejętność połączenia świadomości rzeczywistości z duchową podświadomością.... czyli z buddyjskiego punktu widzenia oświecenie.... bądź też przebudzenie (polecam Anthonego de Mello)
Pozdrawiam i dziekuję, że podjęłaś się napisania o Upierzonym Wężu :)

Pozdrawiam również całe grono Indianistów ;)

Na górę  || 

Sally
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 sierpnia 2006 11:07 
User
Awatar użytkownika

Witam :!:

Bardzo się cieszę i podziwiam, że udało Ci się to przeczytać :D Jak teraz patrzę na mój post, to "troszkę" przesadziłam z jego długością :roll:

Tym bardziej dziękuję :)

Z książki, o której piszesz nie korzystałam, ale chętnie do niej zajrzę (jak tylko uda mi się ją zdobyć)

O "dwoistości" w Amerykach (nagualiźmie, symbolu Naui' Olin, Pachamamie z obelisku Tello itp.) pisałam również w kolejnym referacie, ale jest 3x dłuższy, więc raczej go tu nie zamieszczę ;) Sama indiańska filozofia jest, przynajmniej dla mnie, bardzo zajmująca.

Szkoda tylko, że na tym forum tak mało ludzi interesuje się Indianami południowo i mezoamerykańskimi...

Pozdrawiam :!:
Sally

Na górę  || 

Cień
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 sierpnia 2006 12:46 
Moderator
Awatar użytkownika

Sally pisze:
O "dwoistości" w Amerykach

Dziękuję za "psucie" statystyk mezoamerykańskich ;) Forum to rzeczywiście nie najlepsze miejsce na długie wypracowania, ale gdybyś zdecydowała się podesłać mi na maila to, o którym wspominasz, to może znalazłoby sie na nie miejsce obok innych opracowań indianistycznych na stronie PRPI (http://www.indianie.eco.pl). Tam też o Mezoameryce pustki... :(

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  

Sally
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 sierpnia 2006 14:04 
User
Awatar użytkownika

Tamto wypracowanie oddałam do sprawdzenia (to praca zaliczeniowa na kurs kultur prekolumbijskich Ameryki Południowej). Jak będzie dobrze ocenione, pomyślę nad jego publikacją. Na razie ciiii (żeby nie zapeszać) i trzymajcie kciuki.... :wink:

Na górę  || 

Cicha Woda
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 31 sierpnia 2006 15:52 
User
Awatar użytkownika

Hej hej :)
W rzeczy samej długi post, ale ciekawy :) dlatego przeczytałam go jednym tchem.... tym bardziej, że mnie również bardzo interesuje i zajmuje (tudzież ujmuje) to zagadnienie :D

Trzymam kciuki za bardzo dobrą ocenę pracy zaliczeniowej i mam nadzieję, że uda się ją gdzieś ulokować, jak nie na forum to w dziale "mezoameryka" na indianie.eco.pl jak zasugerował Cień :)

Pozdrawiam ;)

Na górę  || 

Monia:)
 Tytuł: Cześć
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 grudnia 2006 14:53 
User

Jestem tu nowa ale bardzo mi sie podobał ten referat. Interesuje mnie ta kultura. Moglabyś mi napisać skąd wzielaś materiał na ten referat? Bardzo bym ci była wdzięczna :D

Pozdrawiam
Monia :)

Na górę  || 
GG 
Sally
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 grudnia 2006 22:05 
User
Awatar użytkownika

Witam!

Bardzo się cieszę, że na Forum pojawia się coraz więcej sympatyków rodzimych kultur latynoameryki :D Dziękuję za Twój komentarz.

Materiałami na ten referat są głównie źródła internetowe i "niepisane" (wszelkiego rodzaju konferencje, wykłady etc.), w mniejszym zakresie książki:
1. „Zaginione cywilizacje” Aleksander Kondratow
2. „Zaginione miasta i pradawne tajemnice Ameryki Południowej” Dawid Hatcher Childress
3. "Wielka historia świata, t.3: Stary i nowy świat w okresie cywilizacji klasycznych" red. Aleksander Krawczuk (nie jestem pewna, czy informacje o Quetzalcoatlu były w tomie 2 czy 3, tak czy inaczej całą serię "Wielka historia świata" gorąco polecam. To nowe, wiarygodne opracowanie historii Indian [między innymi]a dziś ciężko o takie książki na naszym rynku wydawniczym :()
Ze stron internetowych warto zajrzeć na:
1. http://www.mythencyclopedia.com/
2. http://weber.ucsd.edu/~anthclub/quetzal ... uetzal.htm
Z innymi radzę uważać...

Pozdrawiam!
Sally

Na górę  || 

Monia:)
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 grudnia 2006 14:58 
User

Dzięki za informacje :D

Pozdrawiam

Na górę  || 
GG 
noctifer
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 lutego 2007 19:54 
User
Awatar użytkownika

heh, widzę, że znalazłam jakąś pokrewną duszę :D
bo właśnie piszę pracę na zaliczenie Ameryki Środkowej (jak się domyślam chodzi o te same kursy Aldo Vargas-Tetmajera) i chciałam pisać też albo o Pierzastym Wężu albo o dwoistości, wplatając w to symbolikę z innych kultur i pewne interpretacje psychologiczne i religioznawcze, ale skoro już mnie ubiegłaś muszę pomyśleć nad czymś innym... ehhh...
swoją drogą jak jeszcze nie opublikowałaś tych prac to zbieramy materiały do periodyku PSC, zapraszam serdecznie :)

Na górę  || 

Sally
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 lutego 2007 21:10 
User
Awatar użytkownika

Witam!

Już co prawda o tym rozmawiałyśmy, ale skoro Ty mi tu na forum piszesz- to ja Ci również tu odpowiem :D

Chyba rzeczywiście się znalazłyśmy- tu jest mój tekst o Pierzastym Wężu a, w "dziale południowoamerykańskim" tego forum, fragmenty innego, właśnie o szeroko rozumianej dwoistości w świecie Indian (w tym przypadku głównie Andyjskich) :D

To bardzo wdzięczne tematy, więc nie widzę powodów, dla których miałabyś z nich rezygnować. Tak czy inaczej życzę powodzenia w pisaniu pracy zaliczeniowej.

Ps. O periodyku PSC również wiem (niechwaląc się, bo też nie ma czym, jestem jedną z osób, które zapoczątkowały skromną działalność naszego koła naukowego :wink: ), ale wydaje mi się, że te teksty są za słabe jak na naukową publikację.

Pozdrawiam serdecznie!
Sally

Na górę  || 

noctifer
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 lutego 2007 23:48 
User
Awatar użytkownika

rozmawiałyśmy?... emmm.. kiedy?.. :?

co do periodyku to wspaniale, że zaczynamy współpracę w takich okolicznościach [kolega Artur przekazał mi redakcję z ramienia Mishu] :D

a jeśli chodzi o prace to wydaje mi się, że nawet jak praca nie jest szczególna to może warto ją dopracować, bo do mnie przynajmniej jeszcze żadne artykuły nie nadeszły a od czegoś całą publikację trzeba przecież zacząć. zwłaszcza że i tak musi mieć recenzję, więc może niech najpierw recenzent osądzi.

swoje zaliczenie zaś postanowiłam pisać o micie kosmogonicznym i wynikającej z tego koncepcji człowieka u Majów choć niestety ciężko cokolwiek oryginalnego w tej kwestii powiedzieć.

pozdrawiam serdecznie również :)

Na górę  || 

dongbei
 Tytuł: Re: Quetzalcoatl, czyli pióra na wężu!
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 lipca 2018 17:08 
User

http://www.coachoutletshop.us.com
http://www.ralphlaurenoutletoutlet.us.com
http://www.polo-shirts.us.com
http://www.yeezyadidasboost.us.com
http://www.louboutinshoesoutlet.us.com
http://www.nmdadidasshoes.us.com
http://www.christianlouboutinoutletcom.us.com
http://www.truereligionoutletofficial.us.com
http://www.truereligion-jeansoutlet.in.net