Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 17 sierpnia 2018 12:53

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Capricornus
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 10 kwietnia 2007 23:12 
User
Awatar użytkownika

maniek pisze:
- znasz lepsze źródła ??????.

Sorki to takie zboczenie zawodowe (historyk) za najlepsze źródła uznaję te, które powstały w czasach, o których traktują pozwól, że zacytuję ci moją definicję źródła historycznego: jest to wszystko, co pozostało z przeszłości i nosi na sobie ślady świadomej lub nieświadomej działalności człowieka. Oczywiście nie znaczy to, że są one zawsze w pełni wiarygodne i całkowicie bezstronne.

maniek pisze:
zawarte w w/w książce fakty, dziejów poszczególnych plemion dokładnie pokrywają się z innymi, znanymi mi opisami

Nie wiem czy zauważyłeś, ale nie kwestionuję faktograficznej strony tej książki zarzucam Brownowi stronniczość, czyli jednostronną interpretację faktów, choć nawet sam dobór faktów jest stronniczy. Właściwie żaden człowiek nie jest całkowicie bezstronny, ale historyk powinien do tego dążyć w możliwie największym stopniu.

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

maniek
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 kwietnia 2007 20:15 
User

Capricornus pisze:
maniek pisze:
- znasz lepsze źródła ??????.

Sorki to takie zboczenie zawodowe (historyk) za najlepsze źródła uznaję te, które powstały w czasach, o których traktują pozwól, że zacytuję ci moją definicję źródła historycznego: jest to wszystko, co pozostało z przeszłości i nosi na sobie ślady świadomej lub nieświadomej działalności człowieka. Oczywiście nie znaczy to, że są one zawsze w pełni wiarygodne i całkowicie bezstronne.

NOO bywają różni historycy( bez urazy), ale spotkałem się z takimi interpretacjami młodych nawiedzonych Panów po Historii, ze mało zawału nie dostałem. Niestety naoczni świadkowie interesującego nas okresu z reguły nie potrafili pisać, a jeśli nawet dyktowali swoje przeżycia innym np. Gero, czy, Biegnący Łoś- M. Fiedlerowi zawsze są wypaczenia tłumacza. niestety takie jest życia
pozdr

Na górę  || 

Capricornus
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 kwietnia 2007 22:03 
User
Awatar użytkownika

maniek pisze:
spotkałem się z takimi interpretacjami młodych nawiedzonych Panów po Historii, ze mało zawału nie dostałem.

Zaintrygowałeś mnie, jakiś przykładzik.

maniek pisze:
zawsze są wypaczenia tłumacza. niestety takie jest życia

I owszem.

Gwoli ścisłości Biegnący Łoś nie dyktował nic M. Fiedlerowi, jakiś jego potomek dał mu rękopis pamiętnika, bo w Stanach nikt nie chciał tego opublikować. Tak przynajmniej wyjaśnia to M. F. we wstępie.

Na górę  || 

maniek
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 kwietnia 2007 23:27 
User

Capricornus pisze:
maniek pisze:
spotkałem się z takimi interpretacjami młodych nawiedzonych Panów po Historii, ze mało zawału nie dostałem.

Capricornus pisze:
Zaintrygowałeś mnie, jakiś przykładzik.
-niestety jest on nie na temat indian, natomiast dotyczy decyzji Polaków o prowadzeniu obrony w 1939 r.

Capricornus pisze:
Gwoli ścisłości Biegnący Łoś nie dyktował nic M. Fiedlerowi, jakiś jego potomek dał mu rękopis pamiętnika, bo w Stanach nikt nie chciał tego opublikować. Tak przynajmniej wyjaśnia to M. F. we wstępie.
OK faktycznie tak było, Ciekawe, ze jakiś potomek "Małego Bizona", też przekazał rękopis biograficzny panu A Fiedlerowi????przypadek, czy wszyscy Indianie lubili go z zasady???, myślę, ze to jest kiszka, chwyt reklamowy Fiedlerów, uważam, ze pisali oni z bańki, na podstawie licznych opracowań dostępnych w bibliotekach USA.

Na górę  || 

Capricornus
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 kwietnia 2007 23:45 
User
Awatar użytkownika

maniek pisze:
niestety jest on nie na temat indian, natomiast dotyczy decyzji Polaków o prowadzeniu obrony w 1939 r.

Nie żałuj sobie króciutko nikt nawet nie zauważy.

maniek pisze:
, myślę, ze to jest kiszka, chwyt reklamowy Fiedlerów, uważam, ze pisali oni z bańki, na podstawie licznych opracowań dostępnych w bibliotekach USA.

Czytałem te książki dziecięciem będąc, więc trudno mi to oceniać, piszę co pamiętam. Ale we wspominanej przeze mnie książce są takie teksty, że nawet, jeśli to fikcja to oparta na indiańskich zeznaniach.
„Mały Bizon” to też pamiętnik??? Nie wiedziałem, stare dzieje.

Na górę  || 

maniek
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 kwietnia 2007 0:15 
User

Capricornus pisze:
maniek pisze:
niestety jest on nie na temat indian, natomiast dotyczy decyzji Polaków o prowadzeniu obrony w 1939 r.

Capricornus pisze:
Nie żałuj sobie króciutko nikt nawet nie zauważy.

OK sorry Admin !!!!- usun ten post za np, dobę.
Grupa młodych nawiedzonych Panów nazywających Historykami-prawdopodobnie utożsamiającymi się z obecnymi ekipami rządzącymi, uznało, ze błędem Polaków był wybuch Powstania Warszawskiego, oraz prowadzenie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Ich zdaniem Polacy powinni poddać się bez walki Niemcom, co oszczędziło by wiele tysięcy istnień ludzkich, oraz uchroniło by Polskę od kompletnej ruiny.
Podawali przykłady "słusznej" decyzji Czechów, Francuzów. Ci ostatni, dogadali się z Hitlerem, i na "miękko" przeczekali cały okres okupacji, balując i handlując z Niemcami, aż wyzwolili ich alianci ( a min. Polacy).

Na górę  || 

Capricornus
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 kwietnia 2007 0:47 
User
Awatar użytkownika

Dzięki, miłe teksty.

Na górę  || 

Brule
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 kwietnia 2007 23:41 
Jak jeden wodz mawial:
"Nie ma durni
sa tylko ludzie bardziej przekonani
o swoich racjach niz inni."
:mrgreen:

pzdr

Na górę  || 

dakotyjka
 Tytuł: Wódz Józef-Grzmot-wędrujący-po-górach
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 lutego 2010 16:43 
User
Awatar użytkownika

Po bitwie nad Big Hole Wódz Józef usiłował przedostać się do Kanady. Jednak nie udało mu się to. Otoczony przez wojsko skapitulował w Górach Niedźwiedziej Łapy 5.10. 1877. Wbrew obietnicom Indianie nie zostali odesłani do Lapwai, lecz zostali wysłani do Kansas, do Fortu Leavenworth. Pozostawali tam w charakterze jeńców wojennych na bagnistej równinie. Chorowali i umierali. Po śmierci setki z nich zostali przetransportowani na Terytorium Indiańskie. później część z nich otrzymała pozwolenie na życie w Lapwai, reszta uznana za niebezpiecznych wraz z Józefem została umieszczona w Nespelem w rezerwacie Colville w stanie Waszyngton, gdzie wódz umarł.
Ciekawostką jest że przed 1877 wódz nigdy nie uczestniczył w bitwach, a także tylko raz polował na bizony. Jego talent jako stratega i dowódcy ukazał się dopiero w 1877.

Gertrude Simmons Bonnin [Zitkala - Sa]

mój indiański blog ; moiindianie.blogspot.com

Na górę  || 
GG 
norka10
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 lutego 2010 16:54 
User

nie znasz się w Kanadzie go złapali za Missisipi mam wiarygodne źródła: pamiętnik Biegnącego łosia indiański napoleon gór skalistych Fidlerów

Na górę  || 

Przemek
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 lutego 2010 17:15 
User
Awatar użytkownika

norka10 pisze:
nie znasz się w Kanadzie go złapali za Missisipi mam wiarygodne źródła: pamiętnik Biegnącego łosia indiański napoleon gór skalistych Fidlerów
Dakotyjka ma rację, został otoczony zaledwie 42 km od Kanady, do której udało się dotrzeć niewielkiej grupce wojowników, jednak sam wódz Józef się poddał. Radzę Ci przeczytać jeszcze raz tę książkę.

Na górę  || 
GG 
dakotyjka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 lutego 2010 20:15 
User
Awatar użytkownika

Droga norko10 nie podważam twoich źródeł wiedzy, ale o ile mi wiadomo tenże pamiętnik spisany był w formie powieści, a w powieści nie wszystko musi być do końca prawdziwe. Ja pisałam na podstawie Wikipedii, a tam raczej piszą ludzie co się na tym ZNAJĄ.

Na górę  || 
GG 
norka10
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 lutego 2010 15:46 
User

twoje źródła to ślepa małpa

Na górę  || 

dakotyjka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 lutego 2010 20:06 
User
Awatar użytkownika

A czym są twoje? Hmm.... Może nie skomentuje. Nie chcę być niegrzeczna. Ale jesteś zbyt pewna(y) siebie. A obrażać innych publicznie to nieładnie.

Na górę  || 
GG 
Przemek
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 lutego 2010 20:51 
User
Awatar użytkownika

norka10 pisze:
twoje źródła to ślepa małpa
Dakotyjka opiera się na wiarygodnych źródłach (Ty zresztą też, ale coś musiało Ci się pomylić a to nie jest powód żeby obrażać się na kogoś kto otwarcie mówi, że nie masz racji) - jesteśmy na tym forum, aby uczyć się nawzajem od siebie. A no i nieładnie obrażać kobietę (Dakotyjka tak to odebrała).

Na górę  || 
GG 
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]