Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 24 listopada 2017 12:57

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Drzewian
 Tytuł: Dlaczego interesujesz się Indianami ?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 stycznia 2006 11:42 
Administracja
Awatar użytkownika

DLACZEGO INTERESUJESZ SIĘ WŁAŚNIE INDIANAMI ?

# Zatkało mnie to pytanie. Dlaczego właśnie Indianie? Myślałam, że może odpowiedź przyjdzie z czasem, ale nic z tego. Dalej nie wiem właściwie dlaczego właśnie oni. Owszem, nawet w codziennym życiu znalazłam wiele sytuacji w których Oni po prostu mi pomagają. Nie wiem na ile poznałam prawdziwy i szczerze mówiąc wcale się tym nie martwię. Oczywiście, chciałabym znać rzeczywisty wizerunek Indian, ale i tak nie wierzę, że mogłabym to osiągnąć. Na to, że zaczęłam się interesować Indianami wpłynęło, głównie to, że podobały mi się ich stroje i książkowy wizerunek. W miarę poznawania ich kultury, obyczajów, sposobu życia i bycia, zaczęłam rozumieć kilka rzeczy np. nasze dziedzictwo kulturowe. To pomaga mi czasem w życiu, ale niejako „z rozpędu” i z rosnącego zainteresowania konkretnymi dziedzinami ich życia mam chęć do uczenia się i poznania.
Maya, Opole

# Mała korekta – ja nie interesuję się Indianami ani nie fascynuję się nimi, to nie jest też moje hobby. To mój sposób na życie, skuteczny, więc trwam przy nim.
Paweł, Szczawno Zdrój

# Indianami interesuje się dlatego, że podziwiam ich kulturę i honor oraz to, że są dumni i że walczyli do końca aby utrzymać przy życiu swoich krewnych oraz aby utrzymać ziemię swoich przodków.
Ryszard, Lębork

# Wszystko zaczęło się od muzyki indiańskiej, którą bardzo pokochałam. Chciałam się dowiedzieć jak najwięcej o jej pochodzeniu i o ludziach przez których została stworzona. Powoli odkrywałam ich kulturę, duchowość i stwierdziłam, że szalenie ona mnie fascynuje, że stało się to czymś więcej niż jedynie poznawaniem źródeł tej muzyki. Teraz interesuję się Indianami nie tylko z powodu muzyki lecz także wielu innych rzeczy. Podziwiam ich życie w zgodzie z przyrodą oraz umiejętność czerpania z niej korzyści nie szkodząc przy tym jej samej. Fascynuje mnie ich sposób patrzenia na świat, traktowanie drugiego człowieka, umiejętność życia w rodzinie i w większej wspólnocie, wielu uniwersalnych, ponadczasowych prawd życiowych. Gdyby wszyscy ludzie zaczęli postępować zgodnie z nimi, to świat byłby o wiele lepszy, piękniejszy. Ja sama próbuję kierować się tymi mądrościami w swym życiu, choć w dzisiejszych czasach nie zawsze łatwo jest się na to zdobyć.
Agnieszka, Rumia

# Urzekło mnie ich spojrzenie na świat. Było tak zupełnie inne od tego jakie jest preferowane w cywilizacji białego człowieka. Świat Indian spostrzegam jak ten, w którym chciałbym żyć. To nie bieganina za wskazówkami zegara ale tolerancja dla innych i życie w harmonii z naturą...to mi odpowiada. Później zainteresowałem się bardziej współczesnością, polityką i ten temat wciągnął mnie jeszcze bardziej. Zapragnąłem pomóc jakoś swoim „czerwonoskórym braciom” i wszystkie moje działania zmierzają w tym kierunku. Sporo ludzi udało mi się ostatnimi czasy zainteresować tym tematem i jestem z tego dumny. W mojej naturze leży pomaganie innym, więc staram się to robić, a że do Indian czułem zawsze ogromny sentyment, więc właśnie ich wybrałem jako główny punkt swych poświęceń.
Jacek, Mońki

Wypowiedzi do tej sondy pojawiły się w Na tropie nr 34 z 1999 r.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Bot Reklamowy Reklama

spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 maja 2007 16:54 
User
Awatar użytkownika

Interesuję się Indianami, bo Ich kultura to wolność.

To mój sposób na życie, skuteczny, więc trwam przy nim. - ta odpowiedź zwaliła mnie z nóg (dodać trzeba, że w tej chwili siedzę) :obracanie:

Na górę  || 

spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 września 2007 17:59 
User
Awatar użytkownika

Ale na poważnie biorąc, gdy wpadam w szeroko rozumiane doły życiowe, automatycznie wsadzam nos w książki Szklarskiego - od razu mi lepiej na duszy ;-)

Na górę  || 

piootrek87
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 września 2008 13:35 
User

Moje zainteresowania indianami zaczeło się gdy natrafiłem u siebie na książke "Winnetou" Karola Maya, ktrórzy zapewne wszyscy znaja :D Później czytałem wszystko Maya, obejrzałem kilka filmów (Ostatni Mohikanin, Człowiek zwany koniem, Geronimo itp.) Ale najbardziej mnie wciągneło po przeczytaniu książki Dee Browna "Pochowaj me serce w Wounded Knee" nawet gram w gry w których są indianie (American Conquest - fajna gierka polecam) :twisted:

Najbardziej interesuje mnie jak indianie patrzyli na świat i czuje się tą mądrość w wypowiadanych przez nich słowach i aż żal serce ściska jak pomyśle jak oni skończyli i jak się nacierpieli...

Na górę  || 
GG 
ae
 Tytuł: Re: Dlaczego interesujesz się Indianami ?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 20 września 2008 19:18 
Tłumacz
Awatar użytkownika

pytanie z serii: dlaczego chodzisz po gorach? (do czlonka turystycznego klubu gorskiego)
odpowiedz: Bo sa.

:)

Na górę  || 

piootrek87
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 20 września 2008 21:48 
User

No coś trzeba pisać żeby forum nie umarło :twisted:

Na górę  || 
GG 
Karolina_
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 września 2008 19:53 
User
Awatar użytkownika

Urzekł mnie w nich:
1. ich sposób spojrzenia na świat i mądrość płynąca z tego
2. umiłowanie i szacunek do przyrody, wolności
3. ich umiejetnosci jezdzieckie i przywiazanie do koni (to sie tyczy oczywiscie wybranych plemion :) )

właściwie można by długo wymieniać.Myślę też , że Słowianie i Indianie mają ze sobą wiele wspólnego , podobne dusze.

Na górę  || 

Hatatitla
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 września 2008 16:49 
User

Dlaczego interesuję sie Indianami? Nie wiem czy się interesuję....nie jestem znawcą ich zwyczajów...kultury.........Może to....śmieszne,ale ja po prostu czuję sie Indianinem...od zawsze (Karola Maya ojciec czytał mi do poduszki).....Duch Indianina wciśnięty w skórę...bladej twarzy.......Indianin to wolność....może właśnie dlatego....

Na górę  || 

Karolina_
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 września 2008 20:23 
User
Awatar użytkownika

Dokladnie. Cos w tym jest.. Ja takze bardziej to "czuję" niż się interesuje. Zainteresowanie to coś co brzmi zbyt chłodno i zwyczajnie. Sama także nie jestem znawcą, ale te uczucia mam gdzieś bardzo,bardzo głęboko w duszy

Na górę  || 

Hana
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 14 kwietnia 2009 17:54 
User

oo to bardzo ciekawe pytanie. i chyba każdy sam powinien sobie chociaż na nie odpowiedzieć. Ja zaczęłam się interesować Indianami już dość dawno. zawsze intrygowało mnie to jak żyją ich religią i wszystkim co jest z nimi związane czekam z niecierpliwością na koniec wakacji(jeszcze do nich trochę zostało) i na jarmark gdyż mam zamiar przeprowadzić mały wywiad z nimi. Oby znali angielski. hehe

Na górę  || 
GG 
Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 14 kwietnia 2009 23:29 
Administracja
Awatar użytkownika

hmmm...jaki jarmark i gdzie? :)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
-Joanna-
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 października 2009 0:08 
User

Zgadzam się z Hatatitlą w pełni :D Dokładnie tak samo uważam...

Siły w sobie zbierz, nie przestań sobą być
Tyś żołnierzem jest, co o wolność walczy
O wolności śni, a to jest warte krwi."

Na górę  || 

Mała Kopa
 Tytuł: Re:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 26 października 2009 18:15 
Muzeum internetowe

Moja fascynacja zaczęła się od książek Szklarskich (które były chyba pierwszymi moimi powieściami przygodowymi), potem był Karol May i inni. I uznałem, że to jest to, utożsamiłem się z bohaterami. Tak, zafascynowała mnie ta wolność.

spotted pisze:
Interesuję się Indianami, bo Ich kultura to wolność.

Cieszę się, że nic się nie zmieniło przez ostatnich 20 lat. Wtedy też można było usłyszeć takie zdanie. A co to jest wolność?
Gdzieś znalazłem taki cytat z książki Izabelli Rusinowej "Indianie, traperzy i osadnicy w dziejach amerykańskiego Zachodu", wydanej przez WSiP (Warszawa 1990), s. 71:
Cytuj:
Bill Williams dla wielu stanowił przykład takiej mentalności. Dla niego bowiem wolność to wewnętrzny stan, wewnętrzne przekonanie (...). Być wolnym, w jego rozumieniu, to nieustannie sprawdzać się w wielu trudnych i niespodziewanych sytuacjach, kiedy człowiek musi walczyć, by przechytrzyć naturę.

W czasach komuny tak właśnie sobie wyobrażaliśmy wolność, która miała nadejść po upadku Systemu. Niestety, tak się nie stało, a "wolność", która nadeszła, okazała się wolnością dla miernot...

Do dziś staram się żyć w duchu tej wolności, gdy tylko mogę. Zaszywam się na całe tygodnie w lasy i góry, włóczę się po nich dniami i nocami, śpię często pod gołym niebem, uczę się rozpoznawać oznaki obecność zwierząt, przemierzam kilometry przesmykami jeleni. Omijam niebezpieczeństwa, jakie los mi stawia na drodze. Tak, to jest prawdziwe życie.

Na górę  || 

dakotyjka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 listopada 2009 18:22 
User
Awatar użytkownika

Kocham Indian za to jacy są, wierni, dumni, chonorowi, odważni, wielcy, wytrwali. Kocham ich historię, bo jest wyjątkowa i piękna. dodają mi sił w trudnych chwilach, są wsparciem, nadzieją na przyszłość, ale i........ciężarem. w głebi duszy jestem wojownikiem, bojownikiem o wolność i równość. :2serca:

Gertrude Simmons Bonnin [Zitkala - Sa]

mój indiański blog ; moiindianie.blogspot.com

Na górę  || 
GG 
SzalonyKoń
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 lutego 2010 21:03 
User
Awatar użytkownika

Interesuję się nimi ponieważ ze wszystkich kultur oni ponad wszystko cenią : honor , odwagę , Naturę , i ich wiarę.

zacząłem się nimi interesować po przeczytaniu Winnetou :D

Na górę  || 
GG 
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]