Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 22 lipca 2018 4:48

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
ssnakee
 Tytuł: gdzie mozna znalezc
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 lutego 2009 22:13 
User

witam, jestem tu nowy....chcialbym sie dowiedziec, gdzie mozna znalezc prawdziwych indian...chodzi mi o ludzi ktorzy znaja swoja przeszlosc, ktorzy znaja swoja odlegla kulture...nie chodzi mi o tancerzy udajacych indian, albo juz "zdemoralizowanych" indian w ameryce. bardziej interesuja mnie indianie ktorzy sa oddani swojej wierze, kulturze...

Za co walczymy? Czy za nasze życia? Nie. Walczymy za tą ziemię, w której zostali pochowani nasi ojcowie. Nie chcę, aby kobiety szły między obcych. Nie chcę umierać w obcej ziemi. Ukryjemy nasze kobiety za nami w tych górach i umrzemy w naszej własnej ziemi walcząc za nie. Już raczej uczynię to, niż ucieknę w nieznane.

Na górę  || 
GG 
Bot Reklamowy Reklama

Stasia
 Tytuł: Re: gdzie mozna znalezc
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 marca 2009 22:24 
User

ssnakee pisze:
witam, jestem tu nowy....chcialbym sie dowiedziec, gdzie mozna znalezc prawdziwych indian...chodzi mi o ludzi ktorzy znaja swoja przeszlosc, ktorzy znaja swoja odlegla kulture...nie chodzi mi o tancerzy udajacych indian, albo juz "zdemoralizowanych" indian w ameryce. bardziej interesuja mnie indianie ktorzy sa oddani swojej wierze, kulturze...

Eee... przykro mi Cie rozczarowac, ale takich 100% indianskich Indian to mozesz znalezc tylko w grobach sprzed pieciuset lat.

Kultura jest dynamiczna, kilkaset lat kontaktu/akulturacji wycisnelo swoje pietno na wszystkich indianskich kulturach. Zeby wymienic tylko pierwsze z brzegu indianskie tradycje o europejskich korzeniach (Am.Pn.): stroje ze szklanymi paciorkami, jazda konna, sklapowanie (tak!).

Wiara - po kilku wiekach tez jest na pograniczu synkretyzmu i New Age (synkretyzmu, ze wzgledu na dlugotrwaly nacisk ze strony chrzescijanstwa, i New Age, w ramach stwarzania nowej post-kolonizacyjnej odrebnosci kulturowej).

Dla obrony tych "zdemoralizowanych i udajacych" - nie da sie krzewic jezyka, kultury i religii, jesli sie jest uczonym przez kilkaset lat, ze jestes rasa nizsza. Ze twoj jezyk jest do bani i nie wolno Ci go uzywac. Ze masz zapomniec twojej kultury i wejsc do spoleczenstwa zachodniego jako szofer czy pomywaczka. Ze twoja religia to nie prawdziwa religia tylko zabobon. Ze twoje dzieci moga byc uzywane jako tarcze strzelnicze (w ramach praktyki przed polowaniem) przez bialych chrzescijan.

Ergo - odrobine szacunku dla "zdemoralizowanych i udajacych". Pomimo wszystko, udalo im sie zachowac przynajmniej kadlubek starozytnej kultury.

pozdro z Michigan,

SSC

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]