Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 17 sierpnia 2018 18:42

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Drzewian
 Tytuł: Festiwal podróżniczy - Poznań 25-27.04.2008
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 kwietnia 2008 13:57 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 17:01
Posty: 431
Lokalizacja: Loża Szyderców
Płeć: Nie określono
Festiwal podróżniczy "Na szage" - Poznań 25-27.04.2008 r.


DZIEŃ 1 (25 kwietnia, piątek)

16:00
Część konkursowa Festiwalu – prezentacje relacji z wypraw
Regulamin konkursu znaleźć można na http://www.naszage.pl

18:00
„Puszcza Zielonka – zielone światło dla turystyki!”
Patrycja Owczarzak i Arkadiusz Bednarek

21:00
„Niedostępna Góra Papuasów. Nowa Gwinea.”
Jurek Kostrzewa – podróżnik, alpinista, instruktor narciarstwa, muzykant i żeglarz, zdobywca pięciu z siedmiu szczytów zaliczanych do Korony Ziemi oraz Grand Prix na giełdzie piosenki turystycznej w Szklarskiej Porębie. Jako pierwszy Polak stanął w 1999 roku na szczycie Piramidy Carstensza, najwyższej góry Australii i Oceanii. Autor książki "Niedostępna Góra Papuasów".

22:00 – prezentacje filmów podróżniczych (szczegóły wkrótce)

23:00 – ogłoszenie wyników konkursu Festiwalu Na Szage 2008

DZIEŃ 2 (26 kwietnia, sobota)

16:00
„Samotne wiosłowanie z Chubsugoł do Bajkału”
Andrzej Ziółkowski rozpoczął spływ na jeziorze Chubsugoł (północna Mongolia), następnie rzeką Egin goł – jedyną uchodzącą z tego akwenu – dopłynął do Selengi, nią zaś powiosłował aż do jej ujścia do jeziora Bajkał. Dotarł tam 18 września 2007 roku. 1170 km w trzymetrowym gumowym kajaku turystycznym typu SAFARI poprzez przepiękne, trudnodostępne, bezludne tereny Azji. Wyprawa zakończyła się sukcesem pomimo ogromnych trudności… głównie biurokratycznych.

17:00
„Śladami Benedykta Polaka, pierwszego polskiego podróżnika”
Robert Szyjanowski jest pomysłodawcą, organizatorem i szefem Pierwszej Wyprawy śladami Benedykta Polaka. Brat Benedykt - jeden z pierwszych polskich franciszkanów - wziął udział w poselstwie wysłanym wiosna 1245 roku przez papieża Innocentego IV z listem do Wielkiego Chana. Wspólnie z legatem Giovannim da Pian del Carpine dotarli do wnętrza Azji na 24 lata przed tym jak Marco Polo rozpoczął swoja sławną podróż do Chin. Latem 2004 roku pięcioosobowa ekipa po blisko 760 latach powtórnie przebyła szlak wyznaczony przez Benedykta Polaka przemierzając 24 tys. km przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan i Mongolię. Trwająca 3 miesiące wyprawa śladami Benedykta Polaka była dopiero początkiem wielkiej przygody.


18:00
„Śladami Polaków w świecie – 1500 dni samotnych wędrówek”
Władysław Grodecki wędruje po świecie od 30 lat; odwiedził wszystkie kontynenty (poza Antarktydą). Przed 25 laty spędził na pustyni 18 miesięcy. W ostatnich 10 latach odbył 4 wielkie wyprawy w tym 3 samotne dookoła świata. Głównych celem każdej wyprawy było szukanie polskich cmentarzy i mogił w różnych krajach świata i przywożenie stamtąd ziemi, którą w uroczysty sposób składano na Kopcu J.P. na Słowińcu. W ten oto sposób w „Mogile mogił” znalazła się ziemia z kilkunastu cmentarzy polskich uchodźców z Indii, Afryki, Nowej Zelandii, Meksyku, USA, Kanady, Australii, Brazylii, Argentyny oraz z grobów wielkich Polaków z Syberii, Peru, Chile, Turcji, Italii, Ukrainy, Polinezji.

19:00
„Australia Erotyczna”
Marek Tomalik – geolog, autor setek publikacji i kilku wystaw fotograficznych. Manager zespołów rockowych ANKH i Kusiciele, miłośnik i znawca Australii, organizator wypraw w australijski outback. Przemierzył Australię, Singapur, Malezję, Tajlandię, Birmę, Laos, Indie, Nepal, Syberię, Laponię, Egipt, Syrię, Liban, Algierię, Brazylię, Meksyk, Peru, Boliwię. „Australia Erotyczna” to wbrew pozorom nie reporterska z rozebranych plaż słonecznej Australii, ani nie rajd po Domach Opieki Seksualnej, ani nie pokaz zdjęć z ukrytej kamery. To fotoplastykon skojarzeń. Prezentację wypełnią niemal wyłącznie fotografie przyrody – skały, drzewa, kwiaty i zwierzęta, wszystko z przejazdów samochodem terenowym przez outback – mityczną, pradawną krainę Aborygenów, świat czerwonych piasków, pustynnych szlaków, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności i ... wielkiego pragnienia!

20:15
„Wspomnienia z Tybetu”
Ada Widawska – obrazki i wspomnienia z podróży do Tybetu. Życie codzienne Tybetańczyków, wizyty w klasztorach buddyjskich i tybetańskie pejzaże. Życie codzienne na Dachu Świata – od zaglądania na podwórka starej Lhasy po wnętrza cel mnichów w buddyjskich klasztorach i namioty nomadów w dalekich, odizolowanych dolinach; przeprawy przez zaśnieżone przełęcze, życie prostych ludzi przepełnione buddyjskimi obrządkami, uzależnione od surowej, bezleśnej przyrody i jaków… oraz ingerencja Chin w ten fascynujący świat.

21:00
„Taboo Cuisine, czyli jedzenie o którym się nie mówi”
Karol Słowik i Maciej Moszczyński od lat podróżują po świecie w poszukiwaniu najdziwniejszych potraw. Chrzęszczące w zębach karaluchy, włochate tarantule, potrawka z bawolich penisów, suszone osy morskie… na przykładzie tych oryginalnych, często zaskakujących specjałów zjadanych w poszczególnych regionach świata przekonamy się, jak różnorodne potrafią być nawyki i preferencje żywieniowe i jak wiele można powiedzieć o kulturze, historii i współczesności narodu dzięki obserwacji codziennych czynności, jakimi są przyrządzanie i spożywanie jedzenia.

UWAGA!
Po prezentacji zapraszamy do wspólnego gotowania w naszym ogródku i konsumpcji.

22:00
PODRÓŻ ANDYJSKA – koncert zespołu Sacha Runa
Aleksander Danyluk - Zampoñas, Quena, Tarkas, Rondador, skrzypce, gitara, Charango, akordeon, śpiew
Jacek Gawroński – Gitara, Zampoñas, Quena, Tarkas, śpiew
Marek Gawroński – Gitara, Mandolina, Tarkas
Maciej Jabłoński – Bombo, Chajchas, Zamponas, Tarkas

Zespół Sacha Runa (czyt. sacia runa) prezentuje muzykę z regionu andyjskiego, wchodzącego niegdyś w skład państwa inkaskiego powstałą w wyniku zetknięcia trzech kultur: indiańskiej, hiszpańskiej i afrykańskiej. Zespół wykorzystuje indiańskie flety, instrumenty strunowe i perkusyjne wykonane w Ameryce Południowej przez tamtejszych rzemieślników. Muzycy sami aranżują ludowe melodie andyjskie i wykorzystują tradycyjne teksty pisane w trzech najpopularniejszych językach tego regionu: hiszpańskim, keczua i aymara. Podczas występów przedstawiają ciekawe informacje o regionie andyjskim. Sacha Runa w swoim bogatym repertuarze posiada zarówno surowo brzmiące archaiczne utwory tkwiące korzeniami w kulturach przedinkaskich, jak i bardzo melodyjne, skoczne style współcześnie grane w Andach. Tego wieczora będziemy mieli okazję przekonać się, że przy tej muzyce świetnie bawią się nie tylko mieszkańcy andyjskich wyżyn.


DZIEŃ 3 (27 kwietnia, niedziela)

15:00
W POSZUKIWANIU LEGENDY
Film w reżyserii Konstantego Kulika zrealizowany podczas wyprawy z Grenlandii do Alaski (QNT North-West Passage) zorganizowanej z okazji 100-lecia pierwszej ekspedycji Roalda Amundsena przez Przejście Północno-Zachodnie. Jacht „Stary” był pierwszą jednostką żaglową pod polską banderą, która okrążyła Amerykę Północną. W grudniu 2007 roku film został uhonorowany głównymi nagrodami za Najlepszy Film Dokumentalny oraz Najlepszą Reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sportowych w Palermo. Ponadto był prezentowany na pokazach w Chinach, został zaproszony na festiwale filmowe w Los Angeles, Salonikach i Belgradzie.

16:00
Alaska
Lech Flaczyński, laureat nagrody Kolos za Wyczyn Roku na X Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosy 2007 w Gdyni opowie o pierwszym polskim spływie potężną i dziką rzeką Kuskokwim na Alasce z wysokości jeziora Minchumina aż do jej ujścia do Morza Beringa. Uczestnicy tej wyprawy zmagali się z dziewiczą amerykańską tundrą, co jednak nie przeszkodziło im – po drodze – w zdobyciu szczytu McKinley.

17:00
„Wolontariat – sposób na poznanie ludzi, kultury i przyrody”
Stowarzyszenie „Jeden Świat”

17:30
„Chiny 4x4 czyli 4 miesiące w Państwie Środka na 4 kółkach"
Marcin Tasarek (32 lata) od dziecka chadzał własnymi ścieżkami. W roku 1993 zdiagnozowano u niego RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), chorobę nieuleczalną i postępującą. W końcu trafił na wózek, nie poskromiło to jednak jego chęci do podróżowania. Zaczął nieświadomie uprawiać turystykę leczniczą. Poruszając się na wózku sforsował wiele murów, w tym największy… Wielki Mur Chiński.

18:30
„Mongolia - ojczyzna wiatru i kumysu”
Ania Grebieniow zaprosi nas na opowieść o koczownikach, ich stadach i życiu w harmonii z naturą. Będzie to wędrówka na koniu poprzez modrzewiowe lasy północy, wielbłądzim szlakiem poprzez pustynię, UAZ-owe przeprawy przez wschodnie stepy pamiętające czasy Czyngis Chana. Usłyszymy także o niezwykłej wyprawie do Mongolii planowanej na rok 2008, wyprawie, podczas której wiatr będzie wyznaczał kierunek wędrówki.


IMPREZY TOWARZYSZĄCE
· „Traktoriada – Wyprawa Ursusem Dokoła Świata” – wystawa plenerowa.
· Chiny 2007 – zdjęcia trójwymiarowe oglądane przez okularki anaglifowe.
· Wernisaż fotografii Macieja Pastwy z podróży przez Afrykę.
· Wernisaż portretu Kamu Kuik „Spojrzenie z Rosji”
· Stoisko z wydawnictwami podróżniczymi.
· Wystawa fotograficzna „Amazonia – ginące dziedzictwo”
/pawilon wystawowy Ogrodu Botanicznego UAM/


Dla uczestników Festiwalu specjalne Menu Festiwalowe!

Miejsce: WZ – Strefa Tańca, ul. Fredry 12, Poznań.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Czysty Świat oraz Stowarzyszenie Edukacyjne MCA.

_________________
Drzewa...można żyć między nimi, prawie ich dotykać, a i tak nie pojmie się, o czym myślą i mówią...


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage