Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 20 sierpnia 2019 11:55

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Jerzy
 Tytuł: ten sam
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 16 września 2005 15:31 
User

Czy moze pan publicznie podac nazwy i miejsca rezerwatow?

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

DarekK
 Tytuł: Zabawki dla indiańskich dzieci - DYP
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 16 września 2005 20:03 
User
Awatar użytkownika

DZIĘKUJĘ - tylko tyle mogę powiedzieć wszystkim, którzy pomogli zebrać tyle prawie nowych, w doskonałym stanie, zabawek. Dzięki kilku Osobom, prawie wszystko udało się już wysłać, w najbliższym czasie cała reszta dotrze do dzieci.

Zebraliśmy prawie 100 KG ZABAWEK!!!

Skąd wzięły się zabawki, fundusze na całą akcję, którą udało się z powodzeniem przeprowadzić i dzięki której na buziach dzieci indiańskich w Południowej Dakocie pojawi się uśmiech?

Dzięki kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu OSOBOM, których nie uda mi się wszystkich wymienić, a które z wielkim zaangażowaniem zorganizowały zbiórkę zabawek wśród swoich znajomych, w szkołach, sami ofiarowali swoje zabawki.

Dotyczy to również funduszy na wysłanie zabawek do rezerwatu. Niestety opłaty za każdą paczkę to ponad 100 PLN, ale jestem przekonany, że warto było zrobić taką akcję. Chociaż miałem problem z pieniędzmi na wysłanie paczek, to w końcu i fundusze się znalazły.

Moje specjalne podziękowania dla:

Krzyśka "APACZA" Kotlarka

z Jaworzna, który w odpowiedzi na apel, dosłownie zasypał mnie zabawkami!!! Dziękuję Ci Przyjacielu!

Równoczesne podziękowania dla osób pomagających Apaczowi, a które on sam wymienił w swoim liście: (cytuję)

Gosi o oczach jak radosne gwiazdki, która jako jedna z pierwszych zasypała mnie pluszakami
Kamili, która zrobiła tyle ile mogła i jeszcze trochę ponad miarę
KaYe, która okazała zrozumienie większe niż wszyscy
Leszkowi, co pakował ze mną te pluszaki
Szymonow i Maćkowi co przekazali kasę co bym mógł wysłać te paki (nie oni jedni zresztą, ale dzięki nim poszły przynajmniej z trzy paki)
Maćkowi 2, ANTY, Dorocie, Zielu, Owca, Ani G., Ani S., Bartkowi ... wszystkich nie pamiętam ani nie znam..
Z tego co wiem, zbiórka zabawek w Jaworznie odbywała się w rozmaitych warunkach i przy rozmaitych okolicznościach. Podobno niektóre lokale, gdzie codziennie spotyka się Złota Polska Młodzież, zamieniły się w miejsce wspaniałej zabawy i okazywania sobie wzajemnego szacunku i zrozumienia.

Jaworzno... miejsce do którego dotarłem o 4:30 rano którejś grudniowej nocy, witany pięknem zaśnieżonego lasu, zmęczeniem po podróży, ciepłą herbatą i... dalszą Drogą w Nowe Tysiąclecie. Jaworzno... kilkaset ilometrów stąd, gdzie mieszkam, ciche, śpiące, zimowe... i ciepłe tak dzięki WAM.

W kolejności wymienię osoby i instytucje, którym dziękuję za ich udział w akcji. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich ofriarodawców, mam jednak nadzieję, że robili to z potrzeby serca i wiedzą o mojej dla nich wdzięczności.

ANIMA & PRZYJACIELE Z TRÓJMIASTA

ANNAMARIA Z BIAŁEGOSTOKU

BOGDAN Z ŻELAZNEGTO MOSTU

DOMINIKA Z LUBINA

DOROTA Z PLESZEWA

FIONA AUFRANC, KOLA INTERNATIONAL ZE SZWAJCARII

FUNDACJA CZE-NE-KA I MARIOLA Z WARSZAWY

GOSIA Z ZAMOŚCIA

GOSIA Z WARSZAWY

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W POLKOWICACH

ANKA - moja siostra - uśmiechy za zabawki oraz pomoc w liczeniu i pakowaniu :-)

Wysłanie paczek było możliwe dzięki pomocy finansowej:

Roberta z Poznania, który "zastrzelił" mnie ofiarowaną kwotą

Gosi z Warszawy, która pierwsza mnie wspomogła

mojej własnej kieszeni J

Za rozpowszechnienie akcji dziękuję wszystkim biorącym udział oraz:

Elsie Herten, KOLA International

Markowi Cichomskiemu

Markowi Maciołkowi, redaktorowi naczelnemu kwartalnika TAWACIN

Markowi Nowo-CIENIOWI

Krzysztofowi Zawojskiemu ze Stowarzyszenia KONDOR

!!! DZIĘKUJEMY WAM JESZCZE RAZ!!!

Alicja "POCAHONTAS" na Florydzie i Darek "BLUEWIND" w Warszawie

W odnośnikach znajdują się informacje dotyczące zawartości poszczególnych paczek. Nie zawsze było mi łatwo określić zabawkę jako taką, dlatego niekiedy opis może nie do końca być jasny. Najważniejsze jednak, że zabawki były w bardzo dobrym stanie i niedługo dotrą do adresatów, bądź może już docierają!

Pocket 1
Pocket 2
Pocket 3
Pocket 4

Pocket 5
Pocket 6
Pocket 7
Pocket 8

[ Dodano: Pią 16 Wrz, 2005 ]
Ubrania dla Indian w Południowej Dakocie

Jagna i Darek donoszą...

Ogrzejmy indiańskie dłonie - o akcji pisze Alicja

English

DZIĘKUJEMY

Nawiązując do akcji "Pluszaki dla lakockich dzieci", pod koniec roku 2001 przeprowadziliśmy kolejną, podobną akcję Tym razem jednak chcieliśmy, by wysyłane przez nas rzeczy bardziej odpowiadały potrzebom Indian w Pine Ridge w Południowej Dakocie.

Za namową Alicji Sordyl, która była w tym rezerwacie i widziała, czego Indianom może najbardziej brakować w zimie, postanowiliśmy przeprowadzić zbiórkę zimowych ubrań.

Miejscem zbiorki były Kraków i Warszawa, dokąd przychodziły mniejsze paczki z całego kraju.

Z Krakowa do Stanów poszło w sumie siedem dużych paczek, których zawartość w przeważającej, po raz kolejny, ilości, była dostarczona przez indianistów z Jaworzna. Słowa uznania należą się tu przede wszystkim Dorocie, Apaczowi i Bartkowi, którzy z ogromnym zaparciem, poświęcając czas i nerwy, zbierali i dowozili do Krakowa kolejne partie ubrań. Generalnie wszyscy podeszli do sprawy poważnie i większość rzeczy była w zaskakująco dobrym stanie. Tutaj ukłony w stronę Alicji, która pomogła nam w ostatecznej selekcji przed wysyłką oraz w stronę rodziców Moniki, którzy na czas trwania akcji udostępnili miejsce na zbieraną odzież. Z mojej strony chciałam podziękować przede wszystkim Monice Chrabąszcz, bo bez wzajemnej mobilizacji nic nam by się nie udało zrobić.

W Warszawie, dzięki uprzejmości Adama Pazuryny, mogliśmy zbierać ubrania u niego w domu, a później, już spakowane w większe paczki, wysłać je na adres Dakota Youth Project w Południowej Dakocie.

Pomimo początkowo dużych problemów z funduszami na wysłanie paczek, otrzymaliśmy jednak w końcu pieniądze na ten cel od kilku prywatnych osób. Część pieniędzy na wysłanie paczek otrzymaliśmy również od TV Kraków. Podczas grudniowej wizyty Jamesa Robideau, TV Kraków zrobiła z nim i z nami program o Polskim Ruchu Przyjaciół Indian, który ukazał się najpierw paśmie regionalnym, później w TVP1. W sumie zostało wysłanych około 120 kg ubrań.

Po raz kolejny, uważamy, udało nam się zrobić coś dobrego. Widać, zamiast zadawać pytania i zastanawiać się "dlaczego Indianie i dlaczego ubrania" lepiej było wziąć się do działania. To jedynie kropla w ogromie indiańskich potrzeb. Nam pozwoliło to jednak zjednoczyć nasze siły w działaniu a także pokazać Indianom, że w Polce są ludzie, którym na nich zależy.

Jagna Cyganik; Dariusz R. Kachlak

Ogrzejmy indiańskie dłonie

Zbiórka ubrań zimowych dla Indian z Dakoty Południowej, rozpoczęta w październiku ubiegłego roku, zakończyła się pomyślnie. Akcja ta była trudniejsza niż się spodziewaliśmy. Okres przedświąteczny nie był najlepszym czasem na topnienie ludzkich serc i.. kieszeni. Ubrań przybywało, lecz zabrakło pieniędzy na wysyłkę. Serce akcji znajdowało się w dwóch punktach Krakowie i Warszawie, gdzie ubranie było segregowane i pakowane. Najpierw zostało wysłanych pięć paczek, każda ważąca 10kg. Znalazło się w nich m.in

21 kurtek( w tym 10 dziecięcyh); 42 swetry; 7 bluz; 9 x spodnie; 2 x koszula; 3 x polar; 14X czapki; 13 x szalik; buty, rękawiczki, chust, wełniane skarpety i wiele innych

Paczki te wysłano do Loretty M. Whirlwind Horse siostry Jamesa Robideau, która obiecała rozdzielić ubrania wśród najbiedniejszych. Zostało jeszcze ponad 20 wielkich worków odzieży, z czego powstały trzy następne 10 kg paczki. Długo nie było środków na ich wysłanie. Udało się to, dzięki funduszom uzyskanym z filmu "Poranna Gwiazda". Pieniądze te pokryły również część biletu Jamesa Robideau do Polski. Trzy następne paczki zostały wysłane do szkoły średniej w Pine Ridge. Tam będą odpowiednio rozdzielone.

Zimy w Dakocie południowej są długie i mroźne, w wielu domach nie ma ogrzewania innego niż zwykły piec. Często śnieg uniemożliwia swobodne poruszanie się po rezerwacie, niektóre domy zostają odcięte od świata. Zabawki z ostatniej zbiórki rozgrzały serca lakockich dzieci, teraz ubrania rozgrzeją ich ręce.

Szczególne podziękowania dla Moniki i jej rodziców, Jagny z Krakowa, chłopaków z Jaworzna i wszystkich uczestników zbiórki. Dzięki!!!

Lets warm up their hands

Winter clothes collection for Lakota people has been finished successfully. This action was more difficult to organize then we though. Christmas was not the best time to melt people hearts and...pockets. More clothes we had, less money we collected to send them. The main place of our collection was Krakow and Warsaw, where everything was selected and packed.

Firstly, 5 boxes (10kg each) were sent to Loretta M. Whirlwind Horse, James Robideau's sister. We had still about 20 bags left and no money to send them. Finally we got the sources from movie "Morning star" production. The rest of clothes were send to Pine Ridge High School.

Winters in South Dakota are very long and cold. Toys from our last collection warm up children hearts, clothes will warm up their hands. Thank you!!!!

Wielkie podziękowania dla wszystkich zbierających ubrania, pomagających w ich transporcie i pakowaniu, a przede wszystkim dla tych wszystkich, którzy je dostarczali, przysyłali - również do Adama w Warszawie J

Również dla wszystkich, którzy przesłali pieniądze na wysłanie paczek -

!!! D Z I Ę K U J E M Y !!!

[ Dodano: Pią 16 Wrz, 2005 ]
Dwa ostatnie posty sa oczywiscie do odnalezienia na stronach http://www.indianie.eco.pl w dziale historia. Nasze dzialania z tych akcji sa rowniez udokumentowane na filmie TVP1.
Wspomne rowniez, ze w latach osiemdziesiatych minionego stulecia, polscy indianisci wysylali rozne przedmioty do rezerwatow - zeszyty, kredki, dlugopisy etc. Mialo to miejsce w latach, kiedy naprawde niewiele mielismy, ale dzielilismy sie tym, co moglismy zebrac w szkolach, na uczelniach. Polecam poczytac archiwa polskich gazet - sa dostepne w Polsce oczywiscie.

W dzisiejszych czasach, pomoc dla Tubylczych Amerykanow nie powinna polegac wylacznie na doraznej pomocy, wysylaniu pieniedzy, ale na pomocy mentalnej. Co Tubylczy Amerykania chca od nas? Co mozemy im dac? PRAWDE. Tak mowia sami - Blackfeet, Lakota. Osobiscie mialem kontakt z tymi. Prawda, mowienie o tym, ze oni wciaz zyja, nie sa marionetkami, maja wlasne problemy oraz problemy z rzadami panstw ktore okupuja ich terytoria, maja problemy z bialymi, ktorzy mylnie czesto tez niestety rozumieja ich potrzeby.
Nikt z nas nie ma monopolu na PRAWDĘ. Ale to, co przekazuja o Tubylczych Amerykanach, członkowie Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, jest wedlug mnie - rzetelna. Oczywiscie to tylko moje zdanie. Ktore jednak znajduje potwierdzenie w slowach samych Native o nas i o tym co robimy, tutaj.
Panie Jerzy, byc moze nie cche pan zrozumiec, lub to my nie potrafimy wyjasnic panu, na czym polega dzialalnosc wiosek indianskich "open air museum". Nie chce tutaj tego opisywac, moze pan to znalezc na stronach poszczegolnych wiosek. Ale na pewno nie sa to wioski (w wiekszosci) nastawione na nie wiadomo jakie zyski i zerowanie na NA. Goscmi w wioskach sa najczesciej dzieci i mlodzierz, ktorzy wlasnie w nich ucza sie o tolerancji, innych kulturach, dowiaduja sie, ze inne narody rowniez istnieja i maja prawo bytu. Wiele z tych dzieci pozniej wraca do takich wiosek po latach, a w koncu trafiaja do naszego Ruchu. Sa to osoby tolerancyjne, otwarte na kontakty, na inne swiaty. Na pewno nie sa to "liczykrupy". Kazda dzialalnosc gospodarcza wiaze sie z pieniedzmi, to oczywiste. Kwestia tylko w tym, czy aby forma nie przerasta tresci. a tresci jest zbyt wiele, by jakakolwiek forma mogla je przerosnac.
(taki enigmatyczny koniec, bo kultury Tradycyjne, tybetanski, abnorygenskie, indianskie, slowianskie - zadna prawda nie oprze sie przeciez... PRAWDZIE, czyz nie;-))

Pozdrawiam.
Dariusz Kachlak

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Jerzy
 Tytuł: ten sam
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 16 września 2005 21:10 
User

Zoorientowalem sie ze dziala w Polsce grupa "przyjaciol indian" ktora wylacznie nastawia sie na zyski. Bedac w Jurkowie okolicznie mieszkancy opowiadali nam ze niedaleko Jurkowa dziala wlasnie takie "indianistyczne przedsiebiorstwo". Dlaczego nie nie potraficie doprowadzic do likwidacji takich instytucji dzialalnosci ktorej wielu was sie przeciwstawia.
Potraficie zoorganizowac trudno zbiorke na wyslanie paczek...ale nie potraficie sie zjednoczyc przeciwko "dyrektora"??

Nie musicie przeciez dluzej sluchac "indianskich polskich wodzow" tak samo jak nie musicie jezdzic na organizowane przez nich zbiorki.
Moze jest czas najwyzszy przestac bawic sie w Indian. Moze jest czas zaczac sie nimi interesowac :?:

Na górę  || 

Ree
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 16 września 2005 21:38 
witam

Jerzy, mam prośbę: napisz może w punktach co Ci się podoba w PRPI oraz oddzielnie co Ci się nie podoba. Obok może też co się podobało Cree a co im się nie podobało. Wypowiedzi powyższe bowiem są nieco zbyt chaotycznym językiem napisane. Ok?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Na górę  || 

Jerzy
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 17 września 2005 0:23 
User

Jezeli chodzi o Polske to jeste zainteresowany tylko tematem dzialalnosci "Polskich Przedsiebiorstw Indianistycznych" w Polsce.
Wszystko inne uwazam...zyjemy w wolnym swiecie.

Jezeli chodzi o Smallboy's i ich wrazenia z pobytu w Polsce?

Dawno temu ustalilismy ze pobyt w Polsce to nie koniec...11 godzin nakreconych tasm w Polsce z pewnosci wzbogaci nasze plany przyszlosciowe.

Wiem ze organizacje Polonijne w Calgary sa zainteresowane wspolnym spotkaniem i odbiorem wrazen z Polski. Mysle ze takie spotkanie mozna by bylo zrobic "live" poprzez internet i dac milosnika kultury indian w Polsce szanse na zapoznanie sie blizej z grupa.

Jerzy

Na górę  || 

DarekK
 Tytuł: Przedsiebiorstwa indianistyczne?
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 września 2005 10:37 
User
Awatar użytkownika

"Jezeli chodzi o Polske to jeste zainteresowany tylko tematem dzialalnosci "Polskich Przedsiebiorstw Indianistycznych" w Polsce. "

Ja tez bym sie chcial czegos o nich dowiedziec, bo w sumie pierwszy raz slysze??? Slyszalem o wioskach - open air museum, o ktorych mozna poczytac na poszczegolnych stronach w sieci; ale o przedsiebiorstwach - nigdy.

"Wiem ze organizacje Polonijne w Calgary sa zainteresowane wspolnym spotkaniem i odbiorem wrazen z Polski. Mysle ze takie spotkanie mozna by bylo zrobic "live" poprzez internet i dac milosnika kultury indian w Polsce szanse na zapoznanie sie blizej z grupa. "

Bardzo ciekawe propozycje, jakies konkrety?

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
Jerzy
 Tytuł: zakonczenie dyskusji
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 05 października 2005 21:27 
User

W zasadzie powiedzialem wszystko na tym forum.
Spotkanie z Polonia planujemy za dwa miesiace (po montazu filmu).
Podam termin na forum kiedy.
Dla mowiacych po angielsku...Ksiazka o wodzu Smallboy ma pojawic sie w przyszlym miesiacu. czytalem monscrpit. Wspolczesna historia jest troche "przekrecona". Bardzo ciekawa jest czesc ksiazki poswiecona histori zprzed 150 lat. Autorem ksiazki jest Garry Booting tytul "Smallboy: Child of Freedom,"

Powodzenia i wytrwalosci w poznawaniu i odkrywaniu kultury Indian.

Jerzy Maslanka

p.s.

"Polskie Przedsiebiorstwa Indianistyczne"...jeszcze o nich uslyszycie...

[ Dodano: Sro 05 Paź, 2005 ]
Postanowilem wrocic i dodac...Jeszcze raz udowniliscie ze nie macie kompletnego pojecia o tym co robicie. Udawadniacie jak wielki macie brak respektu i zaprzeczacie samym soba.

Jerzy Maslanka

"Czytam sobie właśnie, że grupa Indian z Kanady pokazuje w tym tygodniu powwow w Zakopanem a reklamowany Blackfire ma w sobote (!) wolne miejsce na trasie z Niemiec do Czech... Nie wiem, ile warte jest całe to nasze PRPI, różne Grupy, Stowarzyszenia, Rady i Komitety, skoro znowu pewnie nikt nawet nie próbował sprawdzić, czy nie da się ich ściągnąć na weekend do Gliśna czy Gołuchowa. To nie pierwsza już pewnie okazja, gdy paliwo, nocleg i żarcie dla prawdziwego indiańskiego zespołu nie kosztowałoby chyba więcej niż 1000 zł... Ale cóż, śledzenie okazji, nawet tuż pod nosem, załatwienie niedużej kasy (od sponsora, organizatora zlotu, czy np. ze zrzuty) i dogadanie się z Indianami przekracza widać zdolności Liderów. A może nasze Gwiazdy wiedzą już o powwow wszystko lub boją się ośmieszenia? Widać 30 lat istnienia (?) Ruchu to jeszcze za mało by się tego nauczyć, lepiej dać zarobić kumplom organizującym kolejne imprezy, a ze spotkania z autentyczną kulturą Indian niech cieszą się górale i Bułgarzy...
młody

dobrze Młody napisałeś, tylko tak naprawde kogo to wszystko obchodzi. Ważne, ze na POW WOW nie będzie Polskiego Ruchu Faktorii :))Reszta nieważna - e jakas tam grupa Indian z Kanady. jeszcze by się piwa napili hhihih Pozdrawiam
Lerka
czas wpisu: 2005-08-25 20:08:29

Na górę  || 

skorupa
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 czerwca 2006 8:30 
User

czy naprawdę, ale to naprawdę musi byc tak, ze kazda taka impreza zawsze kończy się tego typu konfliktami.

P.S.
mam za sobą dłuższą znajomoś z jednym kanadyjskim Indianinem (Mikmak). Był to cham wyjątkowej arogancji i skrajny rasista.

Na górę  || 

wuhuilin11
 Tytuł: Re: Cree w Zakopcu 2005
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 maja 2019 1:15 
User

MCM Handbags
Longchamp
Giuseppe Zanotti Sale
Champion Sweatshirt
Yeezy Trainers
Air Jordan
Fjallraven Bags
Harden Vol 3
Champion Clothing
Adidas Shoes
Balenciagas
Supreme Shirt
Nike Air Max
Golden Goose
Goyard Canada
Karen Millen Sale
Vans Trainers
Yeezy Canada
Nike Air Max 270
Swarovski Necklace
Fitflop Shoes
Red Bottom Shoes
Fila Canada
Birkenstock Shoes
Christian Louboutin Shoes
Fjallraven Kanken Backpack
Ralph Lauren Dresses
Red Bottom Shoes
Coach
Birkenstock Sale
Bape Sweatshirt
Red Bottom Shoes
Balenciaga
Bape Hoodie
Christian Louboutin
Birkenstock
Suicoke Sale
Coach Purses
Ecco Mens Shoes
Champion Clothing
Five Finger Shoes
Fila Shoes
Salomon Shoes
Fjallraven Kanken
Calvin Klein Bikini
Converse
Jimmy Choo Heels
Christian Louboutin
Michael Kors Bags
Vans
Longchamp Outlet
Fred Perry
Karen Millen
Converse All Star
Asics Running Shoes
Vibram
Nike Air Max
Fjallraven Kanken Backpack
Supreme Canada
Toms
Yeezy Boost 350
Hydro Flask 40 OZ
Off White T Shirt
Pandora Charms
Jordan 11
Asics
Burberry Belt
Balenciaga Shoes
Golden Goose Sneakers
Lebron 16
Air Max
Pandora Bracelet
New Balance Women
Salomon Shoes
Bvlgari
Bottega Veneta Wallet
Skechers Boots
NMD
Giuseppe Zanotti Trainers
Birkenstock Sale
Kevin Durant Shoes
Off White Sneakers
Supreme Sweatshirt
Polo Ralph Lauren
Kate Spade Bags
Ferragamo Shoes
Birkenstock Shoes
Supreme Shirt
Goyard
Puma Suede
Salomon Running Shoes
Pandora Bracelet
Coach
ED Hardy
Adidas Trainers
Adidas Shoes
Jordan 11
Balenciaga UK
Bape Clothing
Nike
Kyrie 5 Shoes
Michael Kors Wallet
Ferragamo
Pandora Charms
Kate Spade Bags
Mont Blanc Fountain Pen
Mizuno
Birkenstock Sandals
Yeezy Shoes
Jordan Canada
Balenciaga Sneakers
KD 11 Shoes
Nike Outlet
Kate Spade Canada
Pandora Rings
Cartier Bracelet
Vans
Golden Goose Sale
Birkenstock
Ralph Lauren
Jimmy Choo Shoes
Giuseppe Shoes
Ralph Lauren
Off White Shirt
Pandora Rings
North Face Vest
Fila Trainers
Golden Goose
Coach Handbags
Supreme
Air Max 270
Steph Curry
Yeezy Boost 350 V2
Converse Sneakers
Clarks UK
Nike Outlet
Currys
Mulberry Handbags
Vans
Karen Millen Dresses
Nike Air Max 720
Hydro Flask
Pandora Jewelry
Nike Canada
Christian Louboutin
Fjallraven Bags
Adidas Originals Ultra Boost
Fitflop Sale
Fjallraven Sale
Nike Air Max 270
Asics Running Shoes
Bape Shirt
Kyrie Shoes
Champion
Coach Bags
Skechers outlet
Fjallraven
Pandora Canada
Lebron 15
Bape Hoodie
Red Bottoms
Longchamp Outlet
Adidas Superstar
Pandora Rings
Fitflops Clearance

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]