Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 21 lutego 2020 7:03

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Szamański
 Tytuł: 1896 - Umowa cesji Big Horn Hot Springs
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 lipca 2008 17:44 
Offline
User

Rejestracja: 22 sierpnia 2005 18:31
Posty: 25
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Nie określono
1896 Umowa cesji Big Horn Hot Springs ( Gorących Źródeł Big Horn ) z plemionami Szoszonów i Arapahów z Wyoming.

W latach 1890-tych nastąpiły trzy niezależne próby zmniejszenia obszaru rezerwatu Wind River. Jedyna zakończona sukcesem ugoda osiągnięta została w 1896, kiedy Stany Zjednoczone weszły w posiadanie części ziemi, na której znajdowały się Gorące Źródła Big Horn, szereg powstałych w naturalny sposób wód geotermalnych, w północno wschodniej części rezerwatu. Całkowita ilość scedowanej ziemi to kwadrat o boku 10 mil ( 100 mil kwadratowych ). Umowa została ratyfikowana w 1897, z poprawką scedującą stanowi Wyoming 1 milę kwadratową bezpośrednio otaczającą źródła. Powodem tego transferu ziemi były rzekomo wysiłki zmierzające do kontrolowania zagospodarowania wokół źródeł, które nagle zaczęły przyciągać turystów. Szoszoni i Północni Arapaho chętnie przystali na to głównie dlatego, że najlepsze tereny łowów na bizony w Dorzeczu Big Horn (Big Horn Basin) (na północ od źródeł i na zachód od Big Horn Mountains) zostały zniszczone przez ogromny napływ bydła i owiec ranczerów datujący się od 1879 r. Dlatego też, nie wędrowali oni już więcej poza rezerwat aby polować w dorzeczu Big Horn. Jednakże, najważniejszą cechą tej umowy jest to, że rząd uczynił Arapahów równorzędnymi partnerami Szoszonów w prawach do rezerwatu. Arapaho zostali pierwotnie przeniesieni do rezerwatu w 1878, ale tylko za przyzwoleniem Szoszonów i aż do umowy 1896, nie byli nigdy uważani za partnerów Szoszonów jeśli chodzi o prawo własności do rezerwatu. Ta umowa zmieniła wszystko. W latach 1930-tych Szoszoni ostatecznie osiągnęli porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, które zrekompensowało im stratę terenów, które w istocie podarowano Arapaho. Negocjacje wokół ugody z 1896 obrały ciekawy zwrot, gdyż rząd został zmuszony do poczynienia ustępstw w stosunku do obu plemion niezależnie aby uzyskać ich akceptacje, jak opisano to w artykule III. Była to ostatnia wielka umowa podpisana przez wiekowego wodza Szoszonów Washakie. Zmarł on trzy lata później w lutym 1900 r.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Część 12. Następująca umowa wraz z poprawkami pomiędzy plemionami Szoszonów i Arapahów ze stanu Wyoming zostaje niniejszym zaakceptowana, ratyfikowana i potwierdzona oraz będzie wiążąca dla wymienionych Indian, kiedy w zwyczajowy sposób zgodzą się oni z poprawkami naniesionymi tutaj.

Artykuły umowy uzgodnione i zawarte w Agencji Szoszonów, stan Wyoming, 21 kwietnia 1896 pomiędzy Jamesem McLaughlinem, inspektorem Stanów Zjednoczonych, ze strony USA a plemionami Indian Szoszonów i Arapaho ze stanu Wyoming.

Artykuł I
Wymienione plemiona Szoszonów i Arapahów cedują, przekazują, przenoszą, zrzekają się na zawsze i całkowicie swych praw, tytułów i udziałów wszelkiego rodzaju dotyczących praw do ziem i wód objętych w następującej opisanej części kraju, obejmującej Gorące Źródła Big Horn w stanie Wyoming:
Wszystkie te części Rezerwatu Szoszonów, a mianowicie: Zaczynając w północno-wschodnim rogu tego rezerwatu, gdzie Owl Creek wlewa się do Big Horn River; następnie 10 mil na południe, wzdłuż wschodniej granicy rezerwatu, potem 10 mil prosto na zachód; następnie prosto na północ do środka kanału Owl Creek, który tworzy część północnej granicy rezerwatu; później wzdłuż środka koryta Owl Creek do punktu początkowego.

Artykuł II.

Przez wzgląd na, jak powiedziano wyżej, scedowaną, sprzedaną, zrzeczoną i przekazaną ziemię, Stany Zjednoczone ustalają i zgadzają się zapłacić wymienionym plemionom Szoszonów i Arapahów kwotę 60 tys. dolarów, która zostanie wydatkowana na korzyść wymienionych Indian w sposób opisany poniżej.

Artykuł III

Niniejszym uzgodnione jest ze z 60 tys. dolarów oddanych do dyspozycji w Artykule II tej umowy, 10 tys. dol. będzie dostępne w ciągu 90 dni po ratyfikacji tej umowy, i zostanie rozdzielone w gotówce równo na każdego mieszkańca spośród Indian należących do rezerwatu. Ta część z wymienionych 10 tys. do których będą rościć sobie prawo Arapahowie, przez ich jednomyślne i wyrażone żądanie, będzie wydana, przez ich agenta, na zakup bydła do rozdania wśród plemienia, a ta porcja spośród wymienionych wcześniej 10 tys. należna Szoszonom będzie rozdzielona wśród nich w gotówce -- pod warunkiem jednakże, że w tych wypadkach kiedy głowy rodzin tak zdecydują, bydło w ilości odpowiadającej należnej im części może zostać zakupione przez ich agenta.
Pozostałe 50 tys. z wymienionych wyżej 60 tys. zostanie zapłacone w pięciu corocznych ratach po 10 tys. każda, a pieniądze zostaną wydane, według uznania Ministra Spraw Wewnętrznych, w celach wychowania cywilizacyjnego i przemysłowego oraz na wyżywienie Indian. Na to wyżywienie składają się bekon, kawa, cukier tak, aby za każdym razem nie przekraczało to 5 funtów bekonu, 4 funtów kawy i ośmiu funtów cukru na każdą setkę racji.

Artykuł IV

Nic w tej umowie nie będzie interpretowane w celu pozbawienia Indian jakiejkolwiek renty lub zysków, do których mają oni prawo na podstawie istniejących umów lub ustaleń traktatowych.

Artykuł V

Umowa ta nie będzie wiążącą dla żadnej ze stron dopóki nie zostanie ratyfikowana przez kongres Stanów Zjednoczonych.
Spisana w Agencji Szoszonów, w stanie Wyoming, 21 kwietnia 1896.


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage