Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 27 lutego 2020 0:36

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Mała Kopa
 Tytuł: "Inkowie, cywilizacja budowana na łajnie" - artykuł
Źródło: "Times Polska"
PostWiadomość wysłana.: 02 czerwca 2011 16:24 
Offline
Muzeum internetowe

Rejestracja: 29 grudnia 2007 16:44
Posty: 999
Lokalizacja: Szumiąca Woda
Płeć: Mężczyzna
http://www.polskatimes.pl/magazynthetim ... ,id,t.html

Cytuj:
Inkowie, cywilizacja budowana na łajnie

Hannah Devlin
2011-05-29 11:38:46, aktualizacja: 2011-05-29 11:42:10

Nie bohaterscy wojownicy i znajomość strategii uczyniły z Inków jeden z najpotężniejszych ludów. Sukces zawdzięczają lamim odchodom, które wykorzystywali do użyźniania pól - pisze Hannah Devlin.

Potęgę cywilizacji Inków tradycyjnie przypisuje się zamiłowaniu do wojskowej precyzji i kulturze zanurzonej w legendach o bohaterskich wojownikach. Tymczasem fundamentem chwały imperium prawdopodobnie był bardziej przyziemny wynalazek: odkrycie, że odchody lam są doskonałym nawozem.

Badania archeologiczne wskazują, że zastosowanie łajna tych zwierząt jako środka użyźniającego glebę, około 2700 lat temu, pozwoliło Inkom przestawić się z uprawy komosy ryżowej na kukurydzę, roślinę o większej wartości odżywczej i łatwiejszą do przechowywania. Usprawnienie metod uprawy roli umożliwiło ekspansję terytorialną państwa Inków, które w szczytowym okresie swojego rozwoju rozciągało się od współczesnej granicy Kolumbii do połowy Chile.

Znacznie większa wydajność upraw kukurydzy i ziemniaków pozwoliła dużej części ludności podjąć pracę poza rolnictwem, na przykład przy budowie dróg i innych obiektów, a także służyć w coraz bardziej ambitnej armii. - Kukurydza, dostarczająca znacznie większej liczby kalorii niż komosa ryżowa, a nawet ziemniaki, doprowadziła do skoku cywilizacyjnego, ale stało się to możliwe dopiero po zastosowaniu nawozów organicznych na wielką skalę - powiedział Alex Chepstow-Lusty z francuskiego Institute of Andean Studies w Limie, który kierował badaniami. - Kukurydza i łajno były filarami ekspansji imperium Inków.

Państwo Inków, założone w XII wieku, rozbudowane zostało w rozległe imperium w ciągu niespełna 200 lat przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków. Na początku XVI w. obejmowało prawie całe wybrzeże Pacyfiku wzdłuż Andów i tereny Peru i Boliwii w głębi kontynentu, a zamieszkane było przez ok. 12 milionów mieszkańców. Zajmowali się oni głównie rolnictwem, uprawiając kukurydzę, ziemniaki, trzcinę cukrową, bawełnę i kokę, oraz hodowlą lam i alpak. Część pól nawadniano przy pomocy sztucznych kanałów irygacyjnych. Domy mieszkalne budowano z cegły adobe lub kamieni łączonych zaprawą glinianą. Rozwinięta była ceramika, zdobiona inkrustacjami i malowidłami.

Rozwój cywilizacji Inków umocnił się dzięki ociepleniu klimatu w okresie 1100-1500 r. n.e., które umożliwiło Inkom kolonizację coraz wyżej położonych terenów pod uprawę kukurydzy, dodał dr Chepstow-Lusty. Droga Królewska Inków, która ciągnęła się na odległość 5230 kilometrów na terenach wyżynnych i górskich, oraz Droga Nadbrzeżna o długości 4050 kilometrów zostały zbudowane dopiero po przejściu na kukurydzę. Podobnie zresztą jak Machu Picchu, zaginione miasto Inków, gdzie świątynie i domy stoją do dzisiaj, co wystawia doskonałe świadectwo umiejętnościom architektonicznym i budowlanym Inków. W 1533 r., kiedy do Ameryki Południowej przybyli hiszpańscy kolonizatorzy, Inkowie dysponowali zapasami żywności, które pozwoliłyby wykarmić całą ludność przez ponad dziesięć lat.

Wewnętrzne podziały, inwazja hiszpańska i przywiezienie nieznanych wcześniej chorób przez najeźdźców doprowadziły jednak do zdziesiątkowania populacji Inków. W badaniach, których wyniki opublikowało w poniedziałek czasopismo "Antiquity", zmianę upraw zidentyfikowano na podstawie analizy osadów na dnie małego jeziora Marcacocha (region Cuzco w Andach Peruwiańskich) w pobliżu Machu Picchu, czyli ośrodka, z którego promieniowała cywilizacja Inków.

Każda warstwa osadowa odpowiada pewnemu okresowi, tak jak pierścienie drzewa. Analizując pyłki, nasiona i inne organiczne ślady zachowane w pokładach błota, naukowcy ustalili, że około 2700 lat temu nastąpiło przejście na uprawę kukurydzy. Wcześniej ludzie żywili się ziarnami dzikiej komosy ryżowej, rośliny bogatej w białko i dostępnej w wielu sklepach ze zdrową żywnością.

Licząc roztocza, które jedzą zwierzęce odchody, dr Chepstow-Lusty stwierdził, że ich największa obfitość zbiegła się w czasie z wprowadzeniem kukurydzy. Archeologom udało się nawet wydedukować, że lamy korzystały z pastwiska położonego w pobliżu jeziora, dostarczając okolicznym mieszkańcom doskonałego środka użyźniającego w dużych ilościach. Lamy stanowiły ważny element gospodarki wiejskiej Inków już 3500 lat temu, jako źródło wełny i mięsa oraz środek transportu wykorzystywany na stromych górskich drogach, ale jak oceniają naukowcy, ich łajna zaczęto używać w roli nawozu dopiero osiemset lat później.

Niewykluczone, że odchody użyźniające pola kukurydzy nie pochodziły wyłącznie od zwierząt. Garcilaso de la Vega relacjonował w 1609 r., że w dolinie Cuzco i generalnie na terenach górskich Inkowie rozrzucali na polach kukurydzy nawóz ludzki, który uważali za najlepszy.


P. Devlin usiłuje patrzeć na historię w duchu konsumpcjonistycznym, robiąc z dóbr materialnych sprawę najważniejszą. Ale prawda jest taka, że łączenie rewolucji rolniczej, która miała miejsce prawie 2000 lat przed powstaniem państwa Inków, z sukcesami tego organizmu na różnych polach jest równie sensowne, jak uznawanie, że jest to zasługa zapoznania się z umiejętnością krzesania ognia w jeszcze dawniejszych czasach. Samo zastosowanie pojęcia "Inkowie" jest tutaj nieprecyzyjne; podobnie niezbyt chyba właściwe jest chronologiczne stawienie znaku równości między powstaniem państwa Inków, a "umocnieniem się rozwoju cywilizacji" inkaskiej. Przykłady dróg, które powstały po przejściu na kukurydzę, to już całkowity absurd - bo która droga inkaska powstała wcześniej, niż 2700 lat temu?

Warto natomiast zwrócić uwagę, że państwo Inków powstało w tym samym okresie, kiedy zaczęło mieć miejsce zagospodarowanie rolne nowych obszarów ("kolonizacja pod uprawę kukurydzy" - co za język! :( ). Możliwe, że wprowadzenie organizacji państwowej miało pierwotnie służyć utrzymaniu w całości rozrastającej się wspólnoty.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
Stasia
 Tytuł: "Inkowie, cywilizacja budowana na łajnie" - artykuł
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 04 czerwca 2011 1:41 
Offline
User

Rejestracja: 13 listopada 2006 18:38
Posty: 388
Płeć: Kobieta
:lol: Dobre :lol:

Jutro lecimy do Boliwii, a walizki jeszcze rozbebeszone, wiec powiem tylko tyle:

1) Inkowie jako tacy istnieli w latach 1450-1533. Ewentualnie mozna przesledzic ich przodkow w Cuzco jakies sto-dwiescie lat wczesniej, ale nie dalej - a wiec Inkowie nie mieli nic a nic wspolnego z udomawianiem roslin :D (co do tego kiedy i dlaczego kukurydza, udomowiona w Mezoameryce, pojawila sie w Andach, to przedmiot dlugich i jalowych dyskusji akademickich, ale przyjmijmy ze zdarzylo sie to ok 3000 lat temu)

2) Inkowie nie uprawiali trzciny cukrowej, bo ta roslina zostala sprowadzona do Ameryk dopiero przez Hiszpanow :)

3) Trudno oceniac gospodarke Inkow na podstawie badan osadow z okolic Machu Picchu - nie bylo to zadne "centrum z ktorego promieniowala cywilizacja" lecz palac letniskowy Inki Pachacuteka :) a wczesniej - zaleznie od okresu, ale okolice Cuzco czasami byly pod wplywami wiekszej cywilizacji (np Huari), a czasami byly niezalezne, wiec tez trudno ekstrapolowac na cale Andy na podstawie jednego jeziorka :)

4) Jesli chodzi o kolonizacje dla upraw kukurydzy, autor wie, ze gdzies dzwoni, ale nie wie w ktorym kosciele. Istnieje model tzw "wertykalnosci" (verticality, verticalidad) - usilujac tlumaczyc, dlaczego ekspansja w Andach zawsze szla z wyzyn w niziny a nie na odwrot - niejaki dr Murra pomyslal, ze moze ekspansja byla wlasnie po to zeby podbic rejony uprawiajace kukurydze/zdobyc kontrole nad tymi obszarami. Model ten stoi na dosc chwiejnych nogach, zwazywszy ze kukurydze sie uprawia nawet wysoko w Andach (w czasach Inkow co najmniej do 3810, etnografia ukazuje ze az do 4000 - ale moze to dlatego ze klimat sie zmienia), ale wciaz ma wielu wielbicieli w gronie akademickim.

5) Co do nawozow andyjskich oraz irygacji to jest to temat dlugi i szeroki, jak sobie przypomne po powrocie z Boliwii to cos dodam na ten temat :)

6) Nawiasem mowiac, komosa ryzowa, czyli kinua, ma znacznie wyzsza wartosc odzywcza od kukurydzy - jedyne czego kukurydza ma wiecej to skrobi, czyli pustych kalorii :)

_________________
Umysl jest jak spadochron - lepiej dziala, kiedy jest otwarty.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  
 
Mała Kopa
 Tytuł: Re: "Inkowie, cywilizacja budowana na łajnie" - artykuł
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 04 czerwca 2011 21:47 
Offline
Muzeum internetowe

Rejestracja: 29 grudnia 2007 16:44
Posty: 999
Lokalizacja: Szumiąca Woda
Płeć: Mężczyzna
Stasia pisze:
Inkowie jako tacy istnieli w latach 1450-1533.

To znaczy, chodzi Ci o imperium Inków?

Cytuj:
Nawiasem mowiac, komosa ryzowa, czyli kinua, ma znacznie wyzsza wartosc odzywcza od kukurydzy - jedyne czego kukurydza ma wiecej to skrobi, czyli pustych kalorii :)

Białko z zasady ma większą wartość odżywczą od cukru. Wyraźnie pomylono tu wartość odżywczą z wydajnością plonów, mierzoną w kaloriach.
Błędów tu jest więcej. Np. raz piszą, że komosa ryżowa była dzika, innym razem - że ją uprawiano.


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Stasia
 Tytuł: Re: "Inkowie, cywilizacja budowana na łajnie" - artykuł
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 sierpnia 2011 19:38 
Offline
User

Rejestracja: 13 listopada 2006 18:38
Posty: 388
Płeć: Kobieta
Mała Kopa pisze:
Stasia pisze:
Inkowie jako tacy istnieli w latach 1450-1533.

To znaczy, chodzi Ci o imperium Inków?


Tak - panstwo Inkow, Imperium Inkow, Tawantinsuyu, Kraj Czterech Dzielnic, jak zwal tak zwal. Historyczni wladcy Inkow zaczynaja sie od Pachacutiego (ok 1450), wczesniej Cuzco bylo mala wioska na peryferiach, gdzie diabel mowi dobranoc.

Mała Kopa pisze:
Błędów tu jest więcej. Np. raz piszą, że komosa ryżowa była dzika, innym razem - że ją uprawiano.


Z tego co pamietam to zostala udomowiona w Andach co najmniej 5000 pne.

_________________
Umysl jest jak spadochron - lepiej dziala, kiedy jest otwarty.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  
 
fbarraza28
 Tytuł: Re: "Inkowie, cywilizacja budowana na łajnie" - artykuł
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 października 2019 18:32 
Offline
User

Rejestracja: 25 czerwca 2018 8:05
Posty: 108
Płeć: Nie określono
Nike
Pandora Charms
NFL Gear
Jordan Shoes
NFL Jerseys
Cheap NBA Jerseys From China
Pandora Earrings
Adidas Shoes
Ice Jerseys
NBA Jerseys Shop
Nike Jordan
Jerseys Wholesale
Pandora
Jordan Retro 5
Nike Outlet
MLB Baseball Jerseys
Nike Sneakers
Nike Wholesale
MLB Shop
Air Force 1
Nike Outlet
Nike Roshe Women
Nike Running Shoes
NBA Jerseys Wholesale
Nike Epic React
Nike Shoes Black Friday Deals
NBA Jerseys From China
NBA Jerseys
Air Max 97
MLB Jerseys Wholesale
Wholesale Jerseys
NBA Store Online
Jordan 33
MLB Jerseys Wholesale
Nike Canada
Nike Running Shoes For Men
Cheap NHL Hockey Jerseys
Nike Shox Mens
Adidas Yeezy Boost 350 V2
Nike Factory
Cheap Jerseys From China
Jordan 11 Retro
Nike Free Run
MLB Jerseys
Christian Louboutin
NFL Shop Online
Cheap NBA Jerseys From China
Football Jerseys
Cheap Jerseys Wholesale
Cheap NFL Jerseys
Huarache Shoes
Soccer Jerseys
Air Max 720
Cheap Jordan Shoes
Wholesale Jordans From China Factory
Nike Off White
Adidas Yeezy Official Website
Nike Shoes China
Cheap Jerseys
NFL Shop Official Online Store
NFL Jerseys Cheap
Football Jerseys
Nike Canada Outlet
Air Max
NFL Jerseys Wholesale
NFL Gear
NFL Jersey
Cheapest Jerseys
Hockey Jerseys
Air Force 1 Men
Pandora Jewelry Official Site
Nike Outlet
Air Jordan 4 Retro
Nike Presto
Cheap Jerseys Wholesale
Cheap Jerseys Wholesale
Cheap NBA Jerseys
Nike Store
NHL Shop Online
Off White Vans
NFL Jerseys
MLB Official Site
Cheap NFL Jerseys From China
Custom NHL Jerseys
Nike Foamposite
NHL Store
Cheap Jerseys
Cheap Hockey Jerseys
Raptors Jersey
Cheap NBA Jerseys
Nike Shoes
Air Jordan
NFL Shop
Nike Huarache
Wholesale NFL Jerseys
Nike Canada
NBA Shirts
Adidas
Nike Air Jordan 1
Wholesale Jordans
Air Max 2019
Cheap NBA Jerseys
Air Jordan 33
Moncler UK
NFL Store Online Shopping
Nike Air Force Ones
Official MLB Jerseys
Wholesale MLB Jerseys
Nike Outlet
Red Bottom Shoes
Cheap Hockey Jerseys
Jordans Sneakers
Nike Zoom
Nike Clearance
Nike Air Force 1
Pandora Jewelry
NBA Jerseys
Jordan Retro 12
NBA Jersey
Custom Baseball Jerseys
NBA Store Online
Jordans 2019
Cheap Jerseys Wholesale
Cheap Jerseys
NHL Jerseys
NHL Store
NFL Store Online Shopping
Nike Shoes
Nike Shoes
Adidas Outlet


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage