Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 20 lipca 2018 18:17

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Mała Kopa
 Tytuł: Muzeum internetowe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 grudnia 2007 19:36 
Muzeum internetowe

Ludzie z forum wikińskiego "Halla" zrobili sobie internetowe muzeum kultury wczesnośredniowiecznej:
http://storm.nazwa.pl/wiki/index.php?ti ... 2%C3%B3wna
A może i my jakieś indiańskie muzeum internetowe zdziałamy :?:

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 17 listopada 2009 18:04 
Administracja
Awatar użytkownika

Adres ich muzeum chyba padł...albo całe muzeum..
Bardzo chętnie, a jak to widzisz ? To mają być wyroby Indian czy indianistów?
Jeśli indianistów, to prędzej wyjdzie o ile ruszy ogólnopolska kampania wśród indianistów-rękodzielników itp... bo wyroby indiańskie należą albo do prywatnych ludzi, albo do muzeów albo są dziełem twórców, więc nie da rady.

myślę, że Mateusz nie będzie miał nic przeciw, by udostępnić miejsce na serwerze, na którym siedzi nasze forum.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Mała Kopa
 Tytuł: Re: Muzeum internetowe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 17 listopada 2009 21:21 
Muzeum internetowe

Newe pisze:
Adres ich muzeum chyba padł...albo całe muzeum..

Nie, coś się porąbało, ale nie padło. Najlepiej wpisać:
http://znaleziska.org/wiki/index.php?ti ... 2%C3%B3wna
Już do 1400 artykułów tam dochodzą. Czego tam nie mają! Dosłownie oślepia człowieka to wszystko, zwłaszcza, jak kto jest przyzwyczajony, że np. o sztuce słowiańskiej z Polski nie mówi się nic. Jest też duża część polskich pamiątek narodowych, w tym także mniej znanych albo takich, które zachowały się tylko częściowo (np. okucia pochwy od Szczerbca zaginęły).

Cytuj:
Bardzo chętnie, a jak to widzisz ? To mają być wyroby Indian czy indianistów?
Jeśli indianistów, to prędzej wyjdzie o ile ruszy ogólnopolska kampania wśród indianistów-rękodzielników itp... bo wyroby indiańskie należą albo do prywatnych ludzi, albo do muzeów albo są dziełem twórców, więc nie da rady.

A myślisz, że Słowiano-wikingi z Halli fotografują swoje własne zbiory? Oni ściągają, co się da, z Internetu, skanują z książek, ewentualnie robią cichcem zdjęcia w muzeach archeologicznych, ryzykując wyproszenie z obiektu, bo to jest niestety przez polskich archeologów bardzo źle widziane. W wyjątkowych wypadkach - przerysowywują.
My też róbmy tak samo. Wyroby niech będą indiańskie, a jeśli indianistyczne - to dokładne kopie. Oni też czasem umieszczają zdjęcia kopii:
http://znaleziska.org/wiki/index.php?ti ... zecznik%29
Opisy, oczywiście, będą dotyczyły oryginałów, ale przy przedstawieniu kopii powinno być napisane nazwisko autora, ew. pseudonim - ale wtedy najlepiej z nazwą kraju, bo inaczej nikt się nie zorientuje, czy to zrobił prawdziwy Indianin, czy indianista.

Warto by się też zastanowić nad zasięgiem muzeum. Chyba najlepiej byłoby ograniczyć się do Indian USA i Kanady (nie wiem, z Eskimosami czy bez), bo jak zaczniemy umieszczać wyroby wielkich cywilizacji środkowoamerykańskich, to one przytłoczą wszystko inne. Kategorie państwowe zastąpilibyśmy przez plemiona, a czy coś pochodzi z USA, czy z Kanady (i z jakiego stanu), dodawalibyśmy dla orientacji. W przypadku plemion "kopalnych" umieszczałoby się nazwę kultury.

Cele proponuję dwa - dostarczenie indianistom łatwo dostępnych wzorców i popularyzację sztuki indiańskiej - w tym również wśród nas.

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 listopada 2009 0:16 
Administracja
Awatar użytkownika

Wiem, że tak można jakby najłatwiej zrobić - ściągać, skanować, robić fotki ukradkiem...ale - obawiam się, że mogą się pojawić kłopoty prawne. Jak pisałam, większość wyrobów jest strzeżona. Zdjęcia pochodzą np. z muzeów więc są ich własnością. Fotki z prywatnych portali internetowych i książki - są własnością autora/wydawnictwa. Jak chcesz to ominąć, żeby nie wpaść?
Ewentualnie trzeba nam poszukać odpowiednich paragrafów które mówią o tym, że można publikować zdjęcia z różnych źródeł i na jakich warunkach - np. jeśli nie czerpie się z tego korzyści, lub za podaniem źródeł - podejrzewam, że jedno i drugie, więc już są większe szanse na realizację..

Jeśli masz jakiś kontakt z ludźmi z Halli,może zapytaj jak się za to zabrali od strony właśnie prawnej.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 listopada 2009 0:46 
Muzeum internetowe

Była na Halli dyskusja na ten temat - i w jej świetle jest tak, jak pisałaś:

http://halla.mjollnir.pl/viewtopic.php?t=2605

Cytuj:
Cytuj:
Na temat publikacji cudzych zdjęć z różnych książek dla celów edukacyjnych.

Cytuj:
[Z Wikipedii: ]Można publikować w encyklopediach i atlasach utwory plastyczne i fotograficzne bez zgody twórcy, o ile nawiązanie porozumienia z twórcą celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.

Dodatkowo w Polsce fotografie ktore sa starsze niz 1994 nie posaidaja praw autorskich o ile mi wiadomo.
Cytuj:
Nie korzystają z ochrony prawem autorskim : (...) utwory wystawione w publicznie dostępnych zbiorach, takich jak muzea, galerie, sale wystawowe, lecz tylko w katalogach i w wydawnictwach publikowanych dla promocji tych utworów, a także w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach w prasie i telewizji, jednakże w granicach uzasadnionych celem informacji,

ale tutaj juz trudniej sie podczepic.

Jeśli planujemy pisanie artykułów na dużą skalę, to trudno, żebyśmy każdego autora pytali się o zgodę - czyli spełniony jest warunek "trudnych do przezwyciężenia przeszkód". A ze zdjęć i rysunków w muzeach i na wystawach raczej nie będziemy korzystać - prędzej sami porobimy fotografie.

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 listopada 2009 1:05 
Administracja
Awatar użytkownika

hmmm...a wybierasz się do Stanów i Kanady? :)
bo inaczej fotek nie zrobisz :)
ale za to dawno temu powstało takie fajne muzeum..

http://anthro.amnh.org/anthropology/dat ... base=north

Jest to muzeum nie tylko indiańskie, ale sięga różnych krańców świata.
Są tam też oczywiście wyroby Ameryki Śr. i Pd.

i teraz pytanie za 100 pkt.

Czy nie wystarczy podać tego adresu muzeum do powszechnej informacji, czy robimy swoje ? Jeśli robimy swoje, to i tak można z tego muzeum odkopać tyle fotek, że wystarczy do...śmierci.

Co do podziału tego muzeum, można to robić w ten sposób, że:
1. Podzielić alfabetycznie nazwami plemion
2. dodać odpowiednie fotografie z opisami do działów z pkt.1
3. Stworzyć inną kategorię przeglądania - wg wyrobów

czyli prawie dokładnie jak w Halli

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 18 listopada 2009 16:53 
Muzeum internetowe

Newe pisze:
hmmm...a wybierasz się do Stanów i Kanady? :)
bo inaczej fotek nie zrobisz :)

Myślę, że po pierwsze, coś może się znaleźć i w europejskich muzeach, może nawet w Polsce. Pod drugie, należałoby poszukać u tych indianistów, którzy w Stanach i Kanadzie byli i muzea zwiedzali, oraz zaapelować o udostępnienie zdjęć.

Newe pisze:
i teraz pytanie za 100 pkt.
Czy nie wystarczy podać tego adresu muzeum do powszechnej informacji, czy robimy swoje ? Jeśli robimy swoje, to i tak można z tego muzeum odkopać tyle fotek, że wystarczy do...śmierci.

Tylko że tamto muzeum jest po angielsku. A to może wielu ludziom utrudniać korzystanie. Druga sprawa - nie zawsze najciekawsze rzeczy są tam najlepiej wyeksponowane. Poza tym, nie robilibyśmy osobnego artykułu o każdej strzale, jak tam - chyba, że są z innych miejscowości. W Halli takie przedmioty wrzuca się razem do jednego artykułu.
Następna kwestia: nie chodzi tyle o ilość eksponatów, co o ich przydatność. Różne przedmioty trafiają do muzeów często losowo. Często najcenniejsze eksponaty rozproszone są po różnych muzeach, a wiele z tych eksponatów istnieje już tylko na fotografiach. My zaś chcemy uzyskać ogólny przekrój - i to z wyeksponowaniem pewnych plemion. Pytanie więc brzmi: czy to, co jest w tamtym muzeum, nam wystarczy?
Ludzie z Halli też ściągają fotki z różnych muzeów, m. in. z Muzeum Brytyjskiego w Londynie - co prawda, żadne z nich nie publikuje chyba w Internecie zbiorów z interesującego ich tematu w takim stopniu, jak to.
Ale jestem jak najbardziej za rozpropagowaniem tamtego muzeum. Może nawet od tego powinniśmy zacząć. Poumieszczać linki gdzie się da w widocznych miejscach na stronach.
Może nawet wysłać do tamtego muzeum list z prośbą o stworzenie polskojęzycznej wersji strony?

Newe pisze:
Co do podziału tego muzeum, można to robić w ten sposób, że:
1. Podzielić alfabetycznie nazwami plemion
2. dodać odpowiednie fotografie z opisami do działów z pkt.1
3. Stworzyć inną kategorię przeglądania - wg wyrobów
czyli prawie dokładnie jak w Halli

Nie bardzo rozumiem, co rozumiesz przez "fotografie z opisami do działów". To, co w Halli nazywają artykułami?

Zastanawiałem się, czy plemion nie byłoby za dużo - i czy nie lepiej porobić z nich odpowiednik podkategorii regionalnych z Halli:
http://znaleziska.org/wiki/index.php?ti ... a_-_Polska
http://znaleziska.org/wiki/index.php?ti ... %82opolska
Natomiast kategorie tworzyłyby makroregiony, np. Wielkie Równiny? Co byłoby bardziej przejrzyste?
Myślę też o mapkach USA i Kanady, na których byłyby zaznaczane konkretne terytoria plemienne.

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 listopada 2009 1:10 
Administracja
Awatar użytkownika

Fakt, trochę źle się wyraziłam. Chodzi o to, że po prostu odpowiednie zdjęcia - np. fotka koszuli lakockiej zostaje w skrócie opisana i trafia do odpowiedniego działu, czy artykułu czy jak zwał tak zwał.
Można podzielić i geograficznie ale nadal bym się upierała by zrobić podział i plemienny. Bo jak widzisz w przypadku podanego przeze mnie muzeum, szukając np. mokasynów pauniskich cholera by człowieka wzięła, gdyby miał szukać po regionie.
A druga strona medalu - muzeum ma też uczyć. Jeśli ktoś ma małe pojęcie o Indianach a chce znaleźć np. wyroby Indian Nez Perce, Salish itd. - łatwiej mu będzie znaleźć po nazwie, jak przekopywać całość.
Więc podział mógłby być potrójny, ustawiałoby się filtrowanie po nazwie, regionie lub po wyrobach.. i każdy byłby zadowolony.

Cytuj:
Pytanie więc brzmi: czy to, co jest w tamtym muzeum, nam wystarczy?

Jeśli mówisz o ogólnym przekroju, dla informacji publicznej, a nie na niemal wyłączny użytek indianistów, to się zgadzam, nie wystarczy.
Ja jestem całym sercem za wszystkimi takimi inicjatywami. W czym rzecz - indianiści w erze internetu najczęściej radzą sobie w szukaniu informacji i źrodeł, które ich interesują i wręcz czasem jestem w stanie zauważyć niefajne zachowanie, które mówi "mam internet, wiem wszystko i jestem super, a inni mnie nie obchodzą, niech se sami szukają". Swoją drogą takie podejście 30lat temu nie pozwoliłoby na zaistnienie Ruchowi i teraz nie byłoby też dla niektórych pola do popisu.
Natomiast jeśli mówimy o propagowaniu kultury indiańskiej przez muzeum internetowe - pewnie! Zwiększą się wtedy szanse na lepsze postrzeganie Indian i indianistów i na to, że będzie nas więcej, o czym też piszecie z Dakotyjką (chciałam się dołączyć ale wtedy padło forum no a teraz choruję i ledwo piszę tutaj.. :) z resztą mówicie to, co i ja myślę po części więc nie będę powtarzać).

Polskojęzyczna wersja - oni jej raczej nie stworzą. Można ubiegać się o udostępnienie materiałów do przeróbki na j.pl. ale to forum jest tak olbrzymie...że nie damy rady na przestrzeni pewnie lat. I szczerze mówiąc przydałby się z czasem dział o A.Pd. bo to też Indianie :) Których prawdziwą kulturę trzeba ludziom ukazać, w momencie gdy na ulicach widać południowych niestety przebierańców (każdy chce zarobić, wiem, ale czemu na oszustwie..).

Reasumując ;) Zgadzam się, możemy...powinniśmy się za to brać. Skoro prawnie już w miarę jasne, to szczegóły techniczne do obgadania na bierząco :)

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 listopada 2009 12:21 
Muzeum internetowe

Newe pisze:
Fakt, trochę źle się wyraziłam. Chodzi o to, że po prostu odpowiednie zdjęcia - np. fotka koszuli lakockiej zostaje w skrócie opisana i trafia do odpowiedniego działu, czy artykułu czy jak zwał tak zwał.
Można podzielić i geograficznie ale nadal bym się upierała by zrobić podział i plemienny. Bo jak widzisz w przypadku podanego przeze mnie muzeum, szukając np. mokasynów pauniskich cholera by człowieka wzięła, gdyby miał szukać po regionie.
A druga strona medalu - muzeum ma też uczyć. Jeśli ktoś ma małe pojęcie o Indianach a chce znaleźć np. wyroby Indian Nez Perce, Salish itd. - łatwiej mu będzie znaleźć po nazwie, jak przekopywać całość.
Więc podział mógłby być potrójny, ustawiałoby się filtrowanie po nazwie, regionie lub po wyrobach.. i każdy byłby zadowolony.

Tyle, że podział geograficzny z grubsza zawiera w sobie plemienny, więc najsensowniej byłoby pogodzić te pomysły i pogrupować plemiona najpierw według zasad geograficznych, a w ich obrębie - alfabetycznie, tak, jak się to powszechnie robi przy opisie kultur indiańskich, m. in. na tym forum - z możliwością filtracji wyłącznie wg kryterium alfabetycznego, gdyby komuś było łatwiej (bo plemion w końcu jest więcej, niż państw Europy). Tę pierwszą opcję zaczęto wcielać w życie w Halli, bo pogrupowano razem państwa skandynawskie i Wielką Brytanie, choć jakoś nie dokończono.

Cytuj:
W czym rzecz - indianiści w erze internetu najczęściej radzą sobie w szukaniu informacji i źrodeł, które ich interesują i wręcz czasem jestem w stanie zauważyć niefajne zachowanie, które mówi "mam internet, wiem wszystko i jestem super, a inni mnie nie obchodzą, niech se sami szukają". Swoją drogą takie podejście 30lat temu nie pozwoliłoby na zaistnienie Ruchowi i teraz nie byłoby też dla niektórych pola do popisu.

Z tym można by poradzić sobie, zbierając po prostu w jednym miejscu linki na te wszystkie strony, gdzie znajdują się zdjęcia czy rysunki wyrobów indiańskich, z możliwością dodawania nowych.

Cytuj:
(chciałam się dołączyć ale wtedy padło forum no a teraz choruję i ledwo piszę tutaj.. :) z resztą mówicie to, co i ja myślę po części więc nie będę powtarzać).

Mam nadzieję, że to nie świńska grypa?

Cytuj:
Polskojęzyczna wersja - oni jej raczej nie stworzą. Można ubiegać się o udostępnienie materiałów do przeróbki na j.pl. ale to forum jest tak olbrzymie...że nie damy rady na przestrzeni pewnie lat.

Ci z Halli też od paru lat rozbudowują swoje muzeum. Tamto muzeum, do którego link podałaś, ma zresztą taki minus, jeśli chodzi o wyszukiwanie, że nie ma tam filtracji pod względem wyrobów.

Cytuj:
I szczerze mówiąc przydałby się z czasem dział o A.Pd. bo to też Indianie :) Których prawdziwą kulturę trzeba ludziom ukazać, w momencie gdy na ulicach widać południowych niestety przebierańców (każdy chce zarobić, wiem, ale czemu na oszustwie..).

W Halli też pojawiają się nowe działy państw.

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 listopada 2009 15:33 
Muzeum internetowe

Doszedłem do wniosku, że jednak kultura materialna Eskimosów u nas powinna być. Nie tylko dlatego, że miała związki z kulturą indiańską, ale przede wszystkim dlatego, że wiedza o Eskimosach utrzymuje się u nas na poziomie przedszkola: igloo, biały niedźwiedź, pingwin (!), bałwan śniegowy i św. Mikołaj - oto ciąg skojarzeń :D .

Działy tematyczne mogą być takie:
- Noże
- Włócznie, oszczepy
- Tarcze
- Łuki, strzały
- Topory, maczugi
- Inne przybory myśliwskie
- Ubiory
- Ozdoby (może to podzielić na więcej kategorii?)
- Instrumenty muzyczne
- Przybory kuchenne
- Przybory toaletowe (np. grzebienie)
- Torby, kosze
- Narzędzia
- Fajki
- Rzeźby
- Ryty skalne
- Malowidła
- Budownictwo
- Łodzie
- Lądowe środki transportu (uprząż końska, sanie, rakiety śnieżne, itp.)
- Maski
- Przedmioty kultowe
- Wyroby ceramiczne
- Wyroby z kości i rogu
- Wyroby metalowe
- Wyroby z muszli
- Wyroby w technice quill.

Może jeszcze jakieś działy się wymyśli.
A jeśli chodzi o Amerykę Południową, to znów mamy problem wielkich kultur, które mogą przysłonić wszystko inne. I dotyczy to przede wszystkim właśnie mieszkańców Andów.
Ale w razie jakbyśmy mieli się zająć Ameryką Południową, to poprosimy o pomoc Wojciecha Cejrowskiego :) .

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 listopada 2009 19:15 
Administracja
Awatar użytkownika

i osoby zainteresowane A. Pd. - może Stasia się skusi? :)
Coś mi się wydaje, że to będzie coś wielkiego :D

resztę napiszę wieczorkiem, bo mało czasu mam...

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 26 listopada 2009 11:56 
Administracja
Awatar użytkownika

Podział dobry.
Co do tamtego forum, to może nie ma podziału ze względu na przedmioty, ale wybierając kategorię plemienną np. Lakota można wpisać np. "dress" i już mamy milion wyników z kieckami :)

No dobra, to ja działam od strony technicznej czyli biorę się za wicie gniazdka pod muzeum :D

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 listopada 2009 22:23 
User

Newe pisze:
i osoby zainteresowane A. Pd. - może Stasia się skusi? :)

Uderz w stol, a nozyce sie odezwa :)

Jak mnie przycisniecie to moge sluzyc wiedza :D (niestety nie naszymi zdjeciami dot. archeologii, bo prawa autorskie sa tak pol na pol miedzy nami i naszymi sponsorami) ale potrzebuje odrobiny zachety, zeby sie nie skonczylo jak nieslawny projekt tlumaczenia znany szanownej grupie tlumaczy.... na zasadzie "dobrze zarlo i zdechlo" :oops:

Wyobrazacie to sobie bardziej jako muzeum etnograficzne czy archeologiczne/historyczne, czy wszystkiego po trochu?

Moge sluzyc wiedza n/t etnografii wspolczesnych Indian Ajmara i Keczua (nawet kiedys popelnilam mala gramatyke keczua w jezyku polskim, mozna wrzucic, jesli bedzie jakis dzial o jezykoznawstwie :) ), jak rowniez n/t prehistorii Andow (od okresu preceramicznego poczawszy) oraz archeologii Am.Pn./USA (Paleo-Indianie, tradycje Woodland, Mississippi, starozytny Zachodni Zachod).

usciski,

SSC

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 29 listopada 2009 18:12 
Muzeum internetowe

Stasia pisze:
Jak mnie przycisniecie to moge sluzyc wiedza :D (niestety nie naszymi zdjeciami dot. archeologii, bo prawa autorskie sa tak pol na pol miedzy nami i naszymi sponsorami)

A gdyby poprosić sponsorów o zgodę na zamieszczenie zdjęć w zamian za informację, że zostały zamieszczone za ich zgodą?

Cytuj:
ale potrzebuje odrobiny zachety, zeby sie nie skonczylo jak nieslawny projekt tlumaczenia znany szanownej grupie tlumaczy.... na zasadzie "dobrze zarlo i zdechlo" :oops:

Ja mogę dać słowo wojownika, że o ile nie nastąpi jakaś wielka tragedia, która mi to uniemożliwi, to napiszę przynajmniej 100 artykułów.

Cytuj:
Wyobrazacie to sobie bardziej jako muzeum etnograficzne czy archeologiczne/historyczne, czy wszystkiego po trochu?

Też o tym myślałem. Nasze muzeum będzie nastawione na popularyzację, a więc muszą tam być najciekawsze wyroby indiańskiej, niezależnie od tego, jak dawno wykonane. Czyli ta trzecia opcja. Myślę, że trzeba kultury archeologiczne potraktować tak, jak plemiona, pisząc tylko, że ta kultura miała takich poprzedników i takich następców i robiąc tylko linki wewnętrzne (w przypadku kultury, kontynuowanej przez pokolumbijskie plemię - jak Pueblo albo Natchez).
Drugą sprawą jest funkcja doradcza dla indianistów, zwłaszcza tych początkujących. Dla nich trzeba będzie umieszczać przedmioty przydatne do rekonstrukcji, a więc wyroby plemion historycznych - nawet, jeśli jako takie nie są specjalnie ciekawe.

Cytuj:
Moge sluzyc wiedza n/t etnografii wspolczesnych Indian Ajmara i Keczua (nawet kiedys popelnilam mala gramatyke keczua w jezyku polskim, mozna wrzucic, jesli bedzie jakis dzial o jezykoznawstwie :) ),

To już raczej pomysł na kolejną inicjatywę, choć może ona być przybudówką do Muzeum. Taki internetowy ośrodek wiedzy o Indianach.
Cytuj:
jak rowniez n/t prehistorii Andow (od okresu preceramicznego poczawszy) oraz archeologii Am.Pn./USA (Paleo-Indianie, tradycje Woodland, Mississippi, starozytny Zachodni Zachod).

Na początek wiedza o Ameryce Pn. na pewno się przyda, a w przyszłości o Pd. z pewnością też.

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 listopada 2009 0:27 
Administracja
Awatar użytkownika

a ja myślę, że można podzielić to ładnie na A. Pn. i A.Pd. gdzie tą drugą będzie rządzić Stasia wg uznania ;) - jeśli zechcesz Stasiu oczywiście :D

i zapraszam na subforum muzeum internetowego dla ustalenia szczegółów :) subforum widoczne tylko dla Twórców muzeum.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]