Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 20 lipca 2018 10:17

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 189 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna
Autor Wiadomość
Przemek
 Tytuł: Re: Dzieńdobry
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 czerwca 2010 11:04 
User
Awatar użytkownika

Ja ostatnio nabyłem od indiańskich muzyków grających na deptaku piękną płytę. Muzyka jest cudowna (zresztą posiadam już sporą kolekcję z tego typu muzyką). Co do ciekawych stron, to na pewno znajdzie się ktoś, kto Ci pomoże. Ja z reguły swoją wiedzę o Indianach czerpię z książek. A jaka tematyka Cię głównie interesuje? Historia, kultura?

Na górę  || 
GG 
Bot Reklamowy Reklama

Raya-nee
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 lipca 2010 9:58 
Witam bardzo serdecznie :)
Indianami interesuję się od kiedy pamiętam, ale było to zawsze zainteresowanie książkowo-filmowe, a przede wszystkim "duchowy" podziw dla ich kultury i cech: pragnienia wolności i niezależności, miłości do natury, dumy i woli walki aż do końca. Może dlatego że w tym sensie jestem do nich podobna - też bardzo wysoko cenię te cechy.
Bardzo chciałabym jednak dowiedzieć się o tych wspaniałych ludziach dużo dużo więcej, mam zresztą świadomość że to, co wiem to bardzo często stereotypy.
Nie wiem nawet jednak jak "ugryźć" ten temat - w internecie jest tyle wiadomości o Indianach, że nie wiadomo od czego zacząć, ani co jest ważne i prawdziwe. Wśród moich znajomych też nie ma nikogo kto miałby takie zainteresowania..
Chciałabym poznać ludzi, którzy tak jak ja kochają Indian, którzy mogliby mnie wprowadzić i poprowadzić w świecie Indianistów i prawdziwej wiedzy o Indianach.
Zawsze chciałam też pojechać na zjazd przyjaciół Indian - ale nigdy nie miałam z kim, a w pojedynkę jakoś się nie odważyłam ;)
Aha - jestem z Poznania i mam 30 lat :)
Pozdrawiam wszystkich! :)
Ps. Jeśli ktoś miałby ochotę się do mnie odezwać, to będę się bardzo cieszyć - mój mail: angelita 3 @ tlen . pl

Na górę  || 

Raya-nee
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 23 lipca 2010 14:14 
User

Ps. Właśnie się zarejestrowałam - mam nadzieję że to będzię ciekawa przygoda...
Jeszcze raz wszystkich serdecznie pozdrawiam :) :) :)

Na górę  || 

dakotyjka
 Tytuł: Dzieńdobry
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 17 sierpnia 2010 9:52 
User
Awatar użytkownika

Na forum znajdziesz sporo informacji i to zgodnych z prawdą. nie to co w sieci.
Raya-nee pisze:
Indianami interesuję się od kiedy pamiętam, ale było to zawsze zainteresowanie książkowo-filmowe, a przede wszystkim "duchowy" podziw dla ich kultury i cech: pragnienia wolności i niezależności, miłości do natury, dumy i woli walki aż do końca. Może dlatego że w tym sensie jestem do nich podobna - też bardzo wysoko cenię te cechy.

To zupełnie tak jak i ja. Serdecznie pozdrawiam :) .

Gertrude Simmons Bonnin [Zitkala - Sa]

mój indiański blog ; moiindianie.blogspot.com

Na górę  || 
GG 
MarekMiyé
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 sierpnia 2010 22:02 
User
Awatar użytkownika

Háu mitákuyepi!

Marek emáčiyape ló. Waŋná waníyetu wikčémna núŋpa akémanuŋpa.
Waníyetu waŋží na wí núŋpa heháŋyaŋ Lakȟól'iyapi kiŋ uŋspémič'ičhiye.
Lakȟól'iyapi kiŋ líla waštéwalake ló!

Witam wszystkich!
Mam na imię Marek, uczę się języka Lakota od jakiegoś roku i dwóch miesięcy.
Nie wiem, czy znajdę tu kogoś, kto chociaż trochę zna ten język, ale byłoby miło. :)
Być może w przyszłości zajmę się jeszcze jakimś innym (niekoniecznie zagrożonym) językiem indiańskim, takim jak Crow lub Mohawk, ale... czas pokaże.
Jeżeli są na tym forum osoby, które choć trochę znają któryś z języków Indian Ameryki Północnej, to chętnie nawiążę z nimi kontakt; szkoda tylko, że na tym forum tak mało się dzieje.....

Pozdrawiam,
Lé Marek miyé yeló.
Tókša akhé!

Ostatnio zmieniony 12 listopada 2011 0:26 przez MarekMiyé, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę  || 

Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 sierpnia 2010 23:29 
User

MarekMiyé pisze:
Háu mitákuyepi!

Marek emáčiyape ló. Waŋná waníyetu wikčémna núŋpa akémanuŋpa.
Waníyetu waŋží na wí núŋpa hetáŋhaŋ Lakȟól'iyapi kiŋ uŋspémič'ičhiye.
Lakȟól'iyapi kiŋ líla waštéwalake ló!

Allillanchu Marek!!

Noka runasimita yachani, mana lakhotata rimanichu, chaypis yachayta munanayki kusikuni :)

Witaj Marku, ja znam keczua, nie mowie po lakocku, ale cieszy mnie Twoja chec uczenia sie :)

Zdecydowanie brakuje na tym forum ludzi wladajacych przyzwoitymi jezykami :) zapraszam do czynnego udzialu!!

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

MarekMiyé
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 września 2010 18:12 
User
Awatar użytkownika

Stasia pisze:
Allillanchu Marek!!

Noka runasimita yachani, mana lakhotata rimanichu, chaypis yachayta munanayki kusikuni :)

Witaj Marku, ja znam keczua, nie mowie po lakocku, ale cieszy mnie Twoja chec uczenia sie :)

Zdecydowanie brakuje na tym forum ludzi wladajacych przyzwoitymi jezykami :) zapraszam do czynnego udzialu!!

Dziękuję za powitanie!
Postaram się udzielać na forum na tyle, ile to będzie możliwe. Wóphila! :D

Tókša akhé,
Marek

Na górę  || 

inca
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 września 2010 17:20 
User
Awatar użytkownika

a gdzie można się nauczyć jakiegoś indiańskiego języka ( oczywiście poza przebywaniem w danym plemieniu).Bardzo chciałabym się nauczyć mapudungun albo quechua.

Na górę  || 

adusia_90
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 września 2010 19:06 
User

Moim wielkim marzeniem jest nauczyć sie własnie Lakockiego ale że wszystkie materiały są po ang.to tak za bardzo jakos mi nie wychodzi :(
Sa jakieś materiały po polsku?

Na górę  || 

MarekMiyé
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 września 2010 20:04 
User
Awatar użytkownika

adusia_90 pisze:
Moim wielkim marzeniem jest nauczyć sie własnie Lakockiego ale że wszystkie materiały są po ang.to tak za bardzo jakos mi nie wychodzi :(
Sa jakieś materiały po polsku?

Haŋkáši Adusia,

niestety, żeby uczyć się języka Lakota z podręczników itp. MUSISZ znać angielski. :(
W zasadzie to wszystkie wiarygodne materiały do nauki tego języka są po angielsku. Nigdy nie szukałem żadnych polskich podręczników, gdyż wiedziałem, że będą albo nieaktualne, albo okażą się zbieraniną haseł, które nigdy nie zostały zweryfikowane z rodzimymi użytkownikami języka (native speakers.)
Dodam jeszcze, że internet też nie jest najlepszym miejscem do nauki języka Lakota. Jest zaledwie kilka stron, które są zdecydowanie wiarygodne, ale wszystkie są po angielsku. (O, przepraszam jedna jest w dwóch językach: angielskim i czeskim, ale nie wiem, czy to coś pomoże) :D
Szkoda, że nie mogę pomóc Ci więcej, ale powiem jeszcze tyle, że na pewno odradzam naukę z filmów, takich jak Tańczący z Wilkami, czy Na Zachód (Into the West.) Pierwszy film jest ok, (wciąż jest jednym z moich ulubionych) ale jest strasznie wyidealizowany i zdecydowanie zbyt romantyczny; wielu Indian wręcz nie znosi tego filmu. Sam język Lakota w Tańczącym.... nie jest może najgorszej jakości, ale niektóre frazy są wypowiedziane z tak silnym amerykańskim akcentem, że aż strach. Into the West, jest już mniej wyidealizowane i również bardzo dobre, ale pod względem językowym jest dużo gorzej, niż w Tańczącym....
Z resztą, długo by jeszcze pisać..... życzę Ci powodzenia i jeżeli będziesz mieć jakieś pytania to wal śmiało. :)

Tókša akhé,
Marek

Na górę  || 

Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 września 2010 21:22 
User

inca pisze:
a gdzie można się nauczyć jakiegoś indiańskiego języka ( oczywiście poza przebywaniem w danym plemieniu).Bardzo chciałabym się nauczyć mapudungun albo quechua.

Ja zaczelam sie uczyc keczua ze strony www takiego jednego profesora z Cuzco, Demetrio Tupac Yupanqui: http://www.yachay.com.pe/especiales/quechua/

Od kiedy znalazlam ta strone 10 lat temu, wisi tam 5 pierwszych rozdzialow/lekcji, z nikla nadzieja, ze w nieokreslonej przyszlosci dowiesza pozostalych siedem :?

Lekcje te sa w jezyku hiszpanskim.

Polecam tez http://www.runasimi.de/, slownik keczua, w roznych jezykach (facet, ktory to stworzyl jest Niemcem, ale jego strone mozna czytac rowniez po hiszpansku, angielsku, wlosku, francusku, no i oczywiscie w keczua - to sie nazywa miec hopla na punkcie jezykoznawstwa :lol: )

Tutaj http://hjkftzjfbdfg.heimat.eu/quech1.htm znajdziesz linki do tych i roznych innych stron poswieconych jezykowi keczua, czy scislej jezykom - radze zlapac sie jednej odmiany keczua, np. kuzkenskiej, ajakuczanskiej, ekwadorskiej, bo rozne odmiany keczua sa bardzo od siebie odmienne, nie tylko pod wzgledem slownictwa ale nawet wydawanych dzwiekow.

Jesli masz jakies pytania to pytaj, ale zaloz nowy watek, coby nie zasmiecac watku powitalnego niuansami gramatyki, slownictwa i wymowy jezyka Inkow :D przy czym ja znam tylko kuzkenska odmiane keczua.

Na górę  || 

Gość
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 września 2010 22:06 
bardzo dziekuje, i przepraszam, jestem tutaj nowa i wogóle pierwszy raz na jakimkolwiek forum, jeszcze zupełnie sie nie orientuję jak to wszystko działa...i dzięki za wskazówki!!!

Na górę  || 

inca
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 września 2010 22:09 
User
Awatar użytkownika

bardzo dziękuję i przepraszam, jestem tutaj nowa i wogóle po raz pierwszy na jakimkolwiek forum i jeszcze nie bardzo wiem jak to wszystko działa. I dziekuję za wskazówki...

Na górę  || 

Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 02 września 2010 22:48 
User

inca pisze:
bardzo dziękuję i przepraszam, jestem tutaj nowa i wogóle po raz pierwszy na jakimkolwiek forum i jeszcze nie bardzo wiem jak to wszystko działa. I dziekuję za wskazówki...

Nie ma za co przepraszac, a udzielanie sie na forum trudne nie jest :)

marq'arikuyki (sciskam Cie) z Michigan :)

SSC

Na górę  || 

wenii
 Tytuł: Dzieńdobry
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 20 lutego 2011 18:51 
User
Awatar użytkownika

Tak czytam i czytam ale coś troche z tematu zeszło hehe =]

Na górę  || 
GG 
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 189 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]