Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 20 lipca 2018 8:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
MATEUSZ
 Tytuł: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 kwietnia 2005 16:53 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
Nazwa grupy etnicznej lub plemienia: Dakota, Lakota, Nakota, Sioux
Polska nazwa: Dakotowie, Dakoci, Siuksowie, Sjuksowie
Język: siouan
Krótka charakterystyka: Indianie Ameryki Północnej z obszaru Wielkich Równin, Dakotowie dzielą się na trzy grupy: wschodnią Santee, środkową Yankton i zachodnią Teton. Dakotowie byli i wciąż są obecnie jedną z najważniejszych grup Indian amerykańskich.
Sławne postaci: Czerwona Chmura, Szalony Koń, Siedzący Byk
Populacja: 107321 osób (1990)

Nazwy
Wspólna nazwa oznaczająca: "sprzymierzeni", "przyjaciele", była wymawiana w dialekcie Santee: Dakota (Dakotha), w dialekcie Teton: Lakota (Lakotha), a w dialekcie Yankton: Nakota (Nakotha). W języku polskim przyjętą nazwą dla wszystkich tych grup jest Dakotowie, w angielskim często używana jest ogólnie nazwa Lakota (Lakotha). Popularnie używanym określeniem Indian narodu Dakotów jest także: Siuksowie / Sjuksowie. Nazwa ta została nadana im przez Francuzów, którzy skrócili w ten sposób algonkińską nazwę "Nadoweisiw" lub "nadewisou" - Małe Żmije, jaką nadali Dakotom Indianie Czipewejowie. Nazwa ta początkowo była przyswojona przez francuskich kolonistów jako Nadouéssioux, następnie skrócona na Sioux. Nazwa Sioux z początku była obraźliwa, lecz obecnie jest oficjalnie stosowana w USA w stosunku do wszystkich grup Dakotów.

Wczesna historia i teren zamieszkiwania
W XVII wieku Dakotowie osiedli na północnym wschodzie obecnego USA, w okolicach górnego biegu Missisipi i Wielkich Jezior. Pierwsze wzmianki o Dakotach (jako Nadewisou) zostały zanotowane przez francuskich misjonarzy w 1640. Toczyli oni wówczas stałe wojny z Czipewejami (Odżibwejami). W walkach tych Czipewejowie uzyskali przewagę dzięki użyciu broni palnej, kupowanej od białych, na skutek czego około połowy XVIII wieku Dakotowie zostali wyparci na zachód, na Wielkie Równiny. Po migracji, Dakotowie podzielili się na trzy zgrupowania: Teton, Yankton i Santee. Najdalej na zachód wyemigrowali Tetoni, przekraczajac Missouri i opierając się o Góry Czarne, skąd wyparli Czejenów i Kiowa. Na wschodzie, nad górną Missisipi pozostali Santee Dakota. Siedem plemion Dakotów tworzyło wspólny związek "siedmiu ogni rady" (zaliczane tu są plemiona: Mdewakanton, Wahpeton, Wahpekute, Sisseton, Yankton, Yanktonai i grupa Teton jako siódme plemię).

Tetoni prowadzili wędrowny tryb życia, zajmując się głównie polowaniami na bizony, dostarczające pożywienia, ubrania i skór na namioty tipi. Bardziej osiadli Santee Dakota oprócz sezonowych polowań na bizony, zajmowali się częściowo rolnictwem i zbieractwem (m.in. dzikiego ryżu) i mieszkali w drewniano-ziemnych chatach. Początkowo jako zwierzęta juczne wykorzystywano psy, później konie.


Historia w XIX wieku
Podczas wojny amerykańsko-brytyjskiej w 1812 Dakotowie walczyli po stronie Brytyjczyków. Traktat pokojowy między Dakotami a rządem USA podpisano w lipcu 1815. Traktatem z sierpnia 1825 wyznaczono granicę między nimi i innymi plemionami a USA. Na jego mocyDakotowie posiadali znaczną część obecnych stanów: Minnesota, Południowa i Północna Dakota, Wisconsin, Iowa, Missouri i Wyoming. Ponownie granicę zrewidowano traktatem z 17 września 1851. Dakotowie Santee zostali wówczas zmuszeni do sprzedaży większości swoich terytoriów za 1 665 000 USD, zachowując rezerwat na obu brzegach rzeki Minnesoty. W 1858 jednakże Senat amerykański ograniczył rezerwat w Minnesocie jedynie do południowego jej brzegu.

Wynikiem rugowania Dakotów z ich ziem, narzucania im obcego stylu życia i wkraczania na ziemie Indian były konflikty z białą ludnością. Do pierwszego poważnego starcia, w którym zostało zabitych 19 żołnierzy amerykańskich, doszło w 1854 w okolicy Fort Laramie w Wyoming. W odwecie, 3 września 1855 armia amerykańska zaatakowała wioskę Dakotów w Nebrasce, zabijając 100 mężczyzn, kobiet i dzieci. W 1862 doszło do krwawego powstania Dakotów Santee w Minnesocie. W wyniku powstania zabito około 700 osadników i 100 żołnierzy oraz wielu Indian.

Na zachodzie, w połowie XIX wieku w posiadaniu Indian znajdowało się całe terytorium od zachodnich brzegów Missisipi do Gór Skalistych i do granic Teksasu na południu. Od 1851 rząd amerykański zaczął na podstawie traktatu z Fort Laramie wyznaczać szlaki przez terytorium Indian. Kiedy jednak Amerykanie próbowali przeprowadzić szlak z Fortu Laramie do Montany (szlak Bozemana), doszło (w latach 1866-1867) do wojny z Dakotami Teton, którym przewodził wódz Czerwona Chmura (Red Cloud). Zakończona została traktatem z 1868, gwarantującym Dakotom na zawsze Góry Czarne. W latach 70-tych XIX wieku jednakże odkryto w Górach Czarnych złoto, które ściągnęło tam masy poszukiwaczy i górników. Spotykało się to z oporem Indian, którzy uważali Góry Czarne za święte miejsce. Gdy Dakotowie odmówili sprzedaży Gór Czarnych, na teren ten wysłano przeciw Indianom armię amerykańską. W rezultacie, 25 czerwca 1876 doszło do bitwy nad Little Bighorn, w której sprzymierzeni wojownicy Teton Dakotów i mniejsze ilości Yankton i Santee Dakotów oraz Czejenów, dowodzeni m.in. przez Szalonego Konia i Siedzącego Byka, unicestwiły pułk kawalerii amerykańskiej dowodzony przez generała George Custera. Opór Dakotów został jednak następnie złamany i zmuszeni oni zostali do oddania Gór Czarnych i okolicznych ziem oraz, w 1889 do zamknięcia się w 5 rezerwatach: Pine Ridge, Rosebud, Cheyenne River, Standing Rock i Lower Brule. Ostatnia próba powstania w latach 1890-91, związana z rozprzestrzenianiem się wśród Dakotów mistycznego Tańca Ducha, została krwawo stłumiona. Nad Wounded Knee w rezerwacie Pine Ridge w grudniu 1890, amerykańscy żołnierze zabili około 150 do 370 Dakotów z plemienia Miniconjou.


Dakotowie obecnie
Obecnie Lakotowie zamieszkują w Dakocie Północnej i Dakocie Południowej. Nakota są najmniejszą grupą, zamieszkującą w rezerwacie Yankton w Południowej Dakocie, a Santee Dakota zamieszkują głównie w rezerwatach w Minnesocie i Nebrasce. W 1990 populacja Dakotów w USA liczyła około 100 tysięcy, a w Kanadzie - 10 tysięcy. Rezerwat Pine Ridge w Południowej Dakocie jest drugim co do wielkości w USA. W 1981 rozpoczęto wydawanie tam gazety Indian Country Today.


Plemiona
Naród Dakotów dzielił się na trzy zgrupowania, które z kolei dzieliły się na poszczególne plemiona.

wschodnia grupa Santee (Dakota)
Mdewakantonwan (Mdewkanton)
Sisitonwan (Sisseton)
Wahpekute
Wahpetonwan (Wahpeton)
środkowa grupa (Nakota)
Ihanktonwan (Yankton)
Ihanktonwana (Yanktonai lub Mały Yankton)
Górni Yanktonai
Dolni Yanktonai
zachodnia grupa Teton (Lakota)
Oglala (główna grupa Teton)
klany: Payabya, Tapisleca, Kiyaksa, Wajaje, Itesica, Oyuhpe, Wagluhe
Sihasapa (Blackfoot Sioux - Czarne Stopy Dakota)
Sichangu (Se chong hhos, fr.: Brulé)
Górni Brule
Dolni Brule
Hunkpapa
Miniconjou
Itazipacola (fr.: Sans Arcs, ang. Without Bows, No Bows - Bez Łuków)
Oohenonpa (ang.: Two-Kettle lub Two Boilings - Dwa Kotły)

Znane postaci:
Santee:
Mdewakanton: Mały Kruk (Little Crow)
Yankton: Waneta
Teton:
Oglala: Czerwona Chmura, Szalony Koń, Boją Się Nawet Jego Koni (They-fear-even-his-horses, Tasunkakokipapi), Amerykański Koń (Wasechun-Tashunka), Kopiący Niedźwiedź (Kicking Bear)
Hunkpapa: Siedzący Byk, Pizi (Gall), Wroni Król(Crow King), Deszcz w Twarzy (Rain in the Face),
Miniconjou: Hump, Wielka Stopa
Itazipacola (No Bows): Cętkowany Orzeł (Spotted Eagle)
Brule: Niski Byk (Short Bull)


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Bot Reklamowy Reklama
 
Na górę
Drzewian
 Tytuł: charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 11 czerwca 2005 10:06 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 17:01
Posty: 431
Lokalizacja: Loża Szyderców
Płeć: Nie określono
Cytuj:
Naród Dakotów dzielił się na trzy zgrupowania, które z kolei dzieliły się na poszczególne plemiona.


w tym poście jedynie zajmę się grupą wschodnią i środkową a grupę zachodnia zostawie na następnego posta ponieważ są bardziej podzieleni

Podział Siuksów

Słowo SANTEE jest zniekształconą formą słowa Isantee, które było nazwą głównej wioski Mdewakanton /zwanej yeż Izaty/, położonej w okolicach obecnego Mille Lacs w Minnesocie. Isantee pochodzi od isan – nóż oraz ti mieszkać. Jak wiadomo na grupę Santee składały się cztery plemiona :
1./ Mdewakanton – pochodzi od mdewakantunwan, gdzie mde znaczy woda, jezioro; wakan – święty, tajemniczy; tunwan – wioska. Powszechnie słowo to tłumaczy się jako Ludzie Świętego Jeziora lub Wioska Nad Świętym Jeziorem /Mille Lacs/. Według informatorów jest to najstarsze plemię, od którego pochodzą inne plemiona tworzące Naród Siuksów, a przynajmniej najstarsze wśród Santee.
Keating w 1817 r. podał, że Mdewakanton dzielili się na takie grupy :
- Kiyuksa – pozostająca pod wodzem Wabasha
- Eanbosandata – pod wodzem Czerwone Skrzydło
- Kapoja – pod wodzem Mała Wrona
2./ Wahpeton – pochodzi od wahpetunwan, gdzie wahpe znaczy liść, a tunwan – wioska. Tłumaczy się to jako Mieszkający Wśród Liści, Wioska Pośród Liści, Wioska Liść. Nazwa ta zdaje się sugerować, że po oddzieleniu się Wahpeton od Mdewakanton, osiedlili się bardziej na południe od nich, na terenach pokrytych lasami liściastymi.
3./ Sisseton – pochodzi od sinsitunwan, gdzie sinsin znaczy pachnieć rybą a tunwan – wioska. Powszechnie przyjmuje się takie tłumaczenie jak Ludzie Żyjący Na Podmokłej Ziemi, Wilgotna Wioska, Wioska Pachnąca Rybą. Nie jest wykluczone, że jest to wyrażenie idiomatyczne – ponieważ Dakota nie cenili wysoko ryb, być może jest to aluzja do ubóstwa tej grupy.
4./ Wahpekute – pochodzi od słów wahpe – liść oraz kute – strzelać. Jest to jedyna grupa nie posiadająca w swojej nazwie słowa wioska /tunwan/. Tłumaczy się to jako Strzelający Pośród Liści. Cieszyli się wśród pozostałych Santee opinią głupich i leniwych. Powszechnie uważani są też za grupę renegatów, którzy opuścili grupę wodza Wabash, wchodzącą w skład Mdewakanton.

Środkowi Siuksowie, czyli YANKTON,zwani byli przez pozostałych Siuksów Wiciyela lub Wiciyena, co tłumaczy się jako Ci, Którzy Mówią Jak Ludzie lub Nasi Ludzie; Ci, Którzy Są Nasi. Obejmowali oni dwa Ogniska Rady ; Yankton i Yanktonai, od których niegdyś oddzielili się Assiniboine, czyli Nakoda :
1./ Yankton – pochodzi od słowa ihanktunwan, gdzie ihanke znaczy koniec, zakończenie, granica, a tunwan – wioska. Powszechnie podaje się tłumaczenie Wioska Końca lub Mieszkańcy Końca, przy czym nazwa ta odnosi się raczej do miejsca zajmowanego prze tą grupę w wielkim plemiennym kręgu obozowym. Podzieleni byli na siedem odłamów, ósmu zwany był Mieszańcy.
2./ Yanktonai – pochodzi od słowa ihanktunwanna, gdzie ihanke znaczy koniec, zakończenie, granica, tunwan – wioska, natomiast na jest przyrostkiem zdrabniającym. Nazwę tłumaczy się jako Mała Wioska Końca lub Mali Mieszkańcy Końca. Podzieleni byli na Górnych oraz Dolnych, zwanych Hunkpatina. Yanktonai Górni dzielili się na sześć odłamów, natomiast Hunkpatina na siedem.


Fragment artykułu zamieszczonego w Hoćoka nr 2 wiosna-lato 1999 r.


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
śpiewający zając
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 20 czerwca 2005 23:54 
Offline
User

Rejestracja: 20 czerwca 2005 0:11
Posty: 1
Płeć: Nie określono
napiszcie cos prosze o lakocie, bo to plemie interesuje mnie najbardziej :wink: czy oni mają jakiegoś takigo swojego najbardziej zasłuzonego w historii wodza? z kim łaczą sie najbardziej znane legendy? wypisaliście tam kilku domyślam sie ze wodzów... kto jest najwieksza legendą? interesuje mnie tez Boją Się Nawet Jego Koni (They-fear-even-his-horses, Tasunkakokipapi) macie wiecej informacji o nim? byłabym wdzieczna za pomoc!


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
MATEUSZ
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 21 czerwca 2005 22:47 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2005 16:20
Posty: 479
Lokalizacja: Jaworzno
Płeć: Mężczyzna
zajączku dlaczego podpinasz się pod czyjeś posty. napisz prosze swój temat to tylko 2 kliknięcia więcej :D

PS. na forum gdziesz chyba było coś o lakocie. użyj przycisku szukaj :D

_________________
Zalogowanych zapraszam do pisania a gości do rejestracji.
www.sklepbezglutek.pl - zapraszam do sklepu z żywnością bezglutenową i niskobiałkową. Makarony, chleby, zdrowa żywność. Wysyłane od ręki bez ryzyka utraty świeżości w trakcie dostarczania.


Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć WWW  
Drzewian
 Tytuł: charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 25 czerwca 2005 15:29 
Offline
Administracja
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2005 17:01
Posty: 431
Lokalizacja: Loża Szyderców
Płeć: Nie określono
Cytuj:
napiszcie cos prosze o lakocie,


w ruchu jest kilku lakotow wiec o ktorego ci chodzi w szczegolnosci :P:P:P
a tak calkiem powaznie to nie bardzo zrozumialem o jakie plemie ci chodzi???? bo jesli o Lakotów to.....jest przeciez dzial Dakotowie/Siuksowie/ i tam mozna znalezc troche info o Lakotach a poza tym to chyba wiekszosc ksiazek ukazujacych sie na polskim rynku o wojnach indianskich traktuje o Lakotach. mozesz wiec zajaczku sprecyzowac o co ci chodzi w szczegolnosci????
zgryzliwy i niedomyslny Drzewian :P:P

[ Dodano: Dzisiaj ]
:zemstak:
Tym razem dalszy ciag podziału Siuksów
:suprice:

TETON pochodzi od słowa Tintatunwan, gdzie tinta to preria a tunwan - wioska i tłumaczone jest jako Mieszkańcy Prerii. Co ciekawe nazwa ta pochodzi z dialektu dakockiego, w dialekcie lakockim słowo tinta zastapione zostało przez tiiheyab, które z kolei pochodzi od ti - mieszkać oraz iheyab - daleko. poza.
Odłam Teton obejmował siedem grup :
1/ Oglala pochodzi od "o" - w lub na oraz "kala" rozrzucać jak ziarno. "Okala" znaczy rozrzucać w lub rozrzucać na i nazwę grupy tłumaczy się jako Rozrzucać Swoje, Oni RZucają Swoje wreszcie jako Wioska Podzielona Na Wiele Małych grup. Oglala ze względu na rozmieszczenie poszczególnych grup podzielili się w okresie późniejszym na Północnych i Południowych, przede wszystkim podzieleni byli na siedem odłamów :
-Payabya pochodzi od "pa" głowa oraz "yabya" wywoływać przesunięcie ku. POdaje się różne tłumaczenia tej nazwy, George Hyde tłumaczy ją jako Odepchnięci na Bok twierdząc jednoczesnie że grupa ta została w latach 1864 - 1874 prawie całkowicie wyniszczona przez grupę Itesica Czerwonej Chmury. Feraca podaje, że grupa pierwotnier nazywała się Hunkpatila, jej przywódcą był wpierw Stary Człowiek Bojący Się Swych Koni, a potem Młody Człowiek Bojący Się Swych Koni. Także on twierdzi, że sprawcami zmiany nazwy byli ItesicA. John Colhoff tłumaczy nazwę odłamu jako Głoiwa Kręgu
-Tapisleca pochodzi od "tapi" wątroba oraz "sleca" rozdarta. Hyde podaje tłumaczenie Rozdarta Watroba natomiast Colhoff śledziona, podaje też imiona przywódców - Żółty Niedźwiedź i Biały Ptak
-Kiyaksa pochodzi od "ki" przedrostek, oznaczający że działanie ma miejsce pośrodku, pomiędzy. "ya" przedrostek wskazujący że działanie odbywa się przy pomocy ust, oraz "ksa" odrąbać, ciąć. Podaje się różne tłumaczenia tej nazwy. Hyde podaje Łamie Swoje, Przegryza Węża Na Dwie Części. Feraca tłumaczy nazwę jako Łamiący Obyczaj a Colhoff Grupa Cięcia. Eugene Buechel twierdzi że nazwa pochodzi od zwyczaju zawierania małżeństw w obrębie tego odłamu, a zatem krewnych co istotnie byłoby poważnym złamaniem obyczaju.
-Wajaje nie jest słowem lakockim. Była to nazwa używana przez Osage do własnej identyfikacji. Często podawane jest tłumaczenie Wąż ale Powers sugeruje powiązanie z lakockim słowem "wocaje" klasa, rodzaj
-Itesica pochodzi od "ite" twarz i "sica" zła. Powszechnie podaje sie tłumaczenie Zła Twarz, nazwa ma pochodzić od zwyczaju malowania twarzy na wojnę. Przywódcą tej grupy był CZerwona Chnura.
-Oyuhpe nazwa pochodzi od czasownika "oyuhpe" zrzucać, odrzucać. Tłumaczy sie ta nazwę jako Niestaranni. Grupa ta znajdoweała się pod przywództwem Czerwonego Psa i Dużej Drogi
-Wagluhe pochodzi od "wa" przedrostek rzeczownikowy i "gluge" podnosić lub zbieraż odpadki z podłogi. Większośc autorów jest zgodna że poprawnym tłumaczeniem jest Próżniacy grupa ta obejmowała tych Oglala którzy żyli w pobliżu Fortu Laramie, czekając na jałmużnę. Należało do niej sporo Oglala mieszanej krwi czyli ieska
2/ Sicangu, znani tez pod francuska nazwą Brule, pochodzi od "sican" udo oraz "gu" spalone, przypalone. Konwencjonalnym tłumaczeniem nazwy jest Spalone Uda. Podobnie jak Oglala podzieleni byli na dwie duże grupy związane z zajmowanym terytorium a mianowicie na Sicangu Górnych /Keyatawicasa - Ludzie Daleko od rzeki/oraz Dolnych/Kutawicasa - Dolni Ludzie.
3/ Hunkpapa zazwyczaj tłumaczone jest jako Obozujący Na Ropgu lub Koniec Kręgu Obozowego, Slowo pochodzi od powtórzonej formy "hunkpa" wejście do obozu. Ponieważ słowo "pa" znaczy głowa, wejście do obozowego kręgu jest metaforycznie końcem i głową obozu jednoczesnie.
4/ Mnikowoju, znani tez jako Minneconjou, zazwyczaj tłumaczone jest jako Siedzący Koło Strumienia. Wywodzi się od "mni" woda ' "ki" co wskazuje że działanie ma miejsce pośrodku lub pomiędzy czymś, "oju" sadzić
5/ Itazipco oznacza Nie Ma Łuków lub Bez Łuków i pochodzi od "itazipa" łuk oraz "cola" bez. grupa ta znana jest także pod francuskanazwa Sans Arcs.
6/ Oohenunpa, często pojawiają się w literaturze jako Two Kattles, tłumaczone może być jako Dwa Kotły lub Dwa Wrzątki i pochodzi od "wo" przedrostek rzeczoiwnikowy . "ohan" gotować ,zagotować ,szczególnie coś co można ugotowac w jednym garnku oraz "nunpa" dwa
7/ Sihasapa jest tłumaczone jako Czarne Stopy i często dodaje się słowo Siuksowie aby uniknąć mylenia tej grupy z algonkińskim plemieniem czarnych Stóp. nazwa pochodzi od "si" stopa, "ha" skóra i "sapa" czarna

Hoćoka nr 2 wiosna lato 1999


Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
spotted
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 maja 2007 15:27 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 maja 2007 18:10
Posty: 72
Lokalizacja: Tczew
Płeć: Nie określono
Wrogie Dakotom plemiona ochrzciły ich nazwami nawiązującymi do ich sposobów postępowania z wrogami - "Podrzynacze Gardeł", "Ucinacze Rąk" i tak dalej :shock:

_________________
Lightning - moim przekleństwem, moim życiem


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
szalony_koń
 Tytuł:
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 czerwca 2007 10:46 
Offline
User

Rejestracja: 12 maja 2007 13:31
Posty: 13
Lokalizacja: Chełm
Płeć: Mężczyzna
spotted pisze:
Wrogie Dakotom plemiona ochrzciły ich nazwami nawiązującymi do ich sposobów postępowania z wrogami - "Podrzynacze Gardeł", "Ucinacze Rąk"

Słyszalem także, że to plemię Czipewejów nadalo im nazwę Siuks co miałoby oznaczać Wróg, Nieprzyjaciel. Czy to prawda?

_________________
"Nie sprzedaje się ziemi, po której chodzą ludzie" Szalony Koń


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
GG 
Gość
 Tytuł: Re: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 22 listopada 2009 21:35 
Nie prawda...

Popularnie używanym określeniem Indian narodu Dakotów jest także Siuksowie (Sjuksowie). Nazwa ta została nadana im przez Francuzów, którzy skrócili w ten sposób algonkińską nazwę "Nadoweisiw" lub "nadewisou" - Małe Żmije, jaką nadali Dakotom Czipewejowie. Nazwa ta początkowo była przyswojona przez francuskich kolonistów jako fr. Nadouéssioux, następnie skrócona na Sioux. Nazwa Sioux z początku była obraźliwa, lecz obecnie jest oficjalnie stosowana w USA w stosunku do wszystkich grup Dakotów. Jednak ze względu na znaczenie i pochodzenie obu nazw (Lakota/Siuksowie) sami Dakotowie mówią o sobie raczej jako o ludzie Lakota lub Dakota.


Na górę  || 
  
 
Lafko
 Tytuł: Re: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 28 grudnia 2009 19:26 
mam pytanie - jaka była liczba wszystkich Dakotów w XIX w? Szklarski wspomina, że w 1862 r. Santee liczyli 14 tys., a byli mniej liczni niż Teton. To ile było ich wszystkich razem? 30, 40 tys?


Na górę  || 
  
 
GMP
 Tytuł: Re: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 marca 2010 23:35 
To pomylka Szklarskiego. Zadna miara nie moglo byc 14 tys Santee Dakotow. Patrzac na liczby jakie sa podawane w pierwszej polowie XIX w, przez badaczy zachodnich nie moglo byc ich w sumie wiecej niz 5 tysiecy. Tetoni byli wtedy najliczniejnsi, ale nawet oni nie liczyli raczej 14 tys, raczej troche mniej (ale pewnie wiecej niz 10 tys).


Na górę  || 
  
 
dakotyjka
 Tytuł: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 14 marca 2010 18:27 
Offline
User
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 października 2009 19:16
Posty: 291
Lokalizacja: wyszków
Płeć: Kobieta
Zgadzam się z ty co napisał GMP. Nie możliwe by Santee byli tak liczni.

_________________
Głos Wielkiego Ducha jest słyszalny w świergotaniu ptaków, szumie wód i słodkim oddechu kwiatów. Jeśli jest to poganizm, to jestem poganką.

Gertrude Simmons Bonnin [Zitkala - Sa]

mój indiański blog ; moiindianie.blogspot.com


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
GG 
Mała Kopa
 Tytuł: Re: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 15 marca 2010 18:58 
Offline
Muzeum internetowe

Rejestracja: 29 grudnia 2007 16:44
Posty: 999
Lokalizacja: Szumiąca Woda
Płeć: Mężczyzna
Gość pisze:
Nie prawda...

Ale zdaje się, że Małymi Żmijami Czipewejowie nazywali właśnie nieprzyjaciół...


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Janusz I Samozwanczy
 Tytuł: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 01 listopada 2011 22:16 
zapraszam na YouTube: janusz pijanka


Na górę  || 
  
 
king
 Tytuł: Re: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 27 marca 2018 3:30 
Offline
User

Rejestracja: 28 lutego 2018 2:42
Posty: 105
Płeć: Nie określono
cc20180327
http://www.moncleroutletonlines.us.com
http://www.catboots.us
http://www.katespadeoutletstoreonline.us.com
http://www.oakleysunglassesforwomen.us.com
http://www.air-max2018.us.com
http://www.guccioutlets.us.org
http://www.airmax-97.us.com
http://www.cheapuggs.net.co
http://www.moncleroutlets.us.org
http://www.cheapmlbjerseyschina.us.com
http://www.nikeshoes.us.com
http://www.valentinoshoesoutlets.us.com
http://www.coachoutlet-onlinesale.us.com
http://www.ralphlauren.me.uk
http://www.adidas-superstar.us.com
http://www.adidasoriginals.in.net
http://www.michaelkorsoutletonlineclearance.in.net
http://www.canadagooseoutletcheap.us.com
http://www.philipppleinshirt.com
http://www.pandorajewelry.in.net
http://www.birkenstockoutlets.us.org
http://www.adidasyeezyshoes.us.com
http://www.coachfactory-outletonline.us.org
http://www.ralphlauren.net.co
http://www.ralph-laurenoutlet.com.co
http://www.guccihandbagsoutlet.us.com
http://www.polo-ralphlauren.in.net
http://www.doudounemonclerpascher.fr
http://www.cheapraybans.com.co
http://www.raybansunglasse.com
http://www.hermes.us.org
http://www.uggs.net.co
http://www.outletcoachoutlet.us.com
http://www.hermes-handbags.us
http://www.canadagoosesaleoutlet.us.com
http://www.adidasoutlet.us.com
http://www.katespade.in.net
http://www.cheapmlbjerseys-wholesale.us.com
http://www.moncler-outlets.us.com
http://www.coachoutletstoreonlineclearances.in.net
http://www.cheapjordans.us.com
http://www.eccoshoesstore.us.com
http://www.converseshoes-outlet.us.com
http://www.yeezyboost-350.us.com
http://www.michaelkorsoutletshopping.us.com
http://www.reebokshoes.us.org
http://www.polooutlet.in.net
http://www.adidas.us.com
http://www.adidasyeezyboost-350.us.com
http://www.salvatoreferragamoshoes.us.com
http://www.suprashoes.us.org
http://www.burberryoutlet.in.net
http://www.coachfactory-outletstore.us.com
http://www.yeezyboost-350.co.uk
http://www.thenorthfacejacketsoutlet.us.com
http://www.adidas-yeezyshoes.us.com
http://www.timberlandbootsoutlets.us.com
http://www.coach-outletonlines.us.com
http://www.louboutinshoes.in.net
cc20180327


Na górę  || 
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group
Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson. Stone textures by Patty Herford.
With special thanks to RuneVillage