Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 15 grudnia 2017 0:54

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
kwahadi
 Tytuł: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 grudnia 2008 3:32 
User

Newe pisze:
Encyklopedie mają to do siebie, że nie są konkretne

To co jest konkretne? :lol:

Newe pisze:
A teraz coś z wiarygodniejszego Źródła:
http://www.tolatsga.org/ComancheOne.html

A znasz autora tej strony?

Żaden szanujący się naukowiec nie poda że na 100% Komancze się oddzielili od Szoszonów. Jest to tylko prawdopodobne. Poza tym jak już pisałem, ewentualne oddzielenie nastąpiło na Równinach.

Newe pisze:
Before contact, the Comanches were part of the southern groups of Eastern Shoshoni that lived near the upper reaches of the Platte River in eastern Wyoming.

Od kiedy Eastern Wyoming jest w Wielkiej Kotlinie?

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Newe
 Tytuł: Re: Charakterystyka
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 grudnia 2008 4:08 
Administracja
Awatar użytkownika

Zaczynam mieć wątpliwości czy umiesz czytać, nie mówiąc o rozumieniu...

kwahadi pisze:
To co jest konkretne? :lol:

źródła - książki, strony itd tworzone przez samych Indian, naukowców itd są o wiele wiarygodniejsze niż encyklopedia, która jest krótkim zlepkiem fragmentów artykułów i książek, albo tłumaczeniem. No chyba że uznajesz wikipedię za jedyne najprawdziwsze źródło wiedzy o Indianach to ... hm... nie będę więcej z tobą dyskutować :D

kwahadi pisze:
A znasz autora tej strony?

Autorem tekstu jest Lee Sultzman. Zapytasz mnie jeszcze o biografie, no i czy może znam osobiście i czy wiem czy na pewno ma racje? Kto to jest? poszukaj w ukochanym GOOGLE, to dowiesz się, że napisała wiele książek o Native Americans.
Podałam tą stronę, bo sama w sobie zawiera sporo informacji, a strona główna Komanczy nie zawierała historii tego narodu, no chyba, że jakimś cudem to przegapiłam, ale raczej nie.
Przeglądałam też kilka innych źródeł i ta informacja powtarza się.

kwahadi pisze:
Żaden szanujący się naukowiec nie poda że na 100%

Ani żaden szanujący się indianista również. Nie powiedziałam 100%, za to - jakbyś nie zauważył - napisałam, że wszelkie źródła tak podają. to ty zarzekasz się w 100% na temat podziału - tak wynika z Twojego poprzedniego postu.

kwahadi pisze:
Ten prawdopodobny podział Szoszonów na Szoszonów i Komanczów nastąpił, zanim Szoszoni zostali zepchnięci w góry do Wyoming. Innymi słowy: Komancze nie mają nic wspólnego ani z Wyoming ani z Wielką Kotliną

kwahadi pisze:
ewentualne oddzielenie nastąpiło na Równinach

A NA RÓWNINIE JEST EASTERN WYOMING - gdzie ty, znawca Komanczy, tego nie wiesz..

podkreślone wyrazy świadczą o tym, że jesteś pewien, że tak było.... :mrgreen:

kwahadi pisze:
Od kiedy Eastern Wyoming jest w Wielkiej Kotlinie?

a coś pisałam o Kotlinie? a..chyba chodzi Ci o nazwę forum...

wyżej pisałam gdzie leży Eastern Wyoming.
W Wielkiej Kotlinie jest wiele innych grup Szoszonów, więc uznaję to za usprawiedliwienie.

Zgłoś błąd do Mateusza i przy okazji może zaproponuj mu swój podział forum. Zapytaj też, czy znajdzie na to czas w tej chwili. JAK JUŻ PISAŁAM - zmiany i tak są w planach, więc prędzej czy troszkę później się tym zajmiemy, a pomysłów jest wiele.

Wszystko dąży do ideału, nie ma nic doskonałego (co twierdzą Indianie, a twoja postawa temu przeczy, bo niektóre zachowania tu były "bardziej indiańskie niż sami Indianie"). Nie widzę podstaw ku temu żeby nazywać to Forum"podobno poważnym", ani innych, między innymi mnie "pseudoindianistami". Staramy się bardzo nad tym, żeby to miejsce było dobre dla indianistów - w kwestiach np. spotkań, organizacji itd., ale przede wszystkim, by łamać stereotypy i poszerzać horyzonty poprzez dzielenie się rzetelnymi informacjami a także dyskusje nad ewentualnymi niezgodnościami.
To dzieło nas wszystkich - twoje również.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
kwahadi
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 12 grudnia 2008 21:54 
User

Newe pisze:
A NA RÓWNINIE JEST EASTERN WYOMING - gdzie ty, znawca Komanczy, tego nie wiesz..

Nie jestem znawcą "Komanczy" bo w niej nie mieszkam. Bo chyba miałaś na myśli tę miejscowość w Bieszczadach o podobnej nazwie, a nie Komanczów? :lol:

jako pomoc podsyłam:

http://www.odmiana.iorg.pl/s/komancz/ gdzie czytamy odmianę:

Komancz: Komancza, Komanczowi, Komanczem, Komanczu, Komanczach, Komanczami, Komanczom, Komanczów, Komanczowie, Komancze,

Czasem wypowiadając się na polskich forach warto zapoznać się z poprawną odmianą rzeczowników :evil:

Newe pisze:
a coś pisałam o Kotlinie? a..chyba chodzi Ci o nazwę forum...

Halooooooo! a o czym mowa? i kto tu czytać nie umie? :lol:

Newe pisze:
W Wielkiej Kotlinie jest wiele innych grup Szoszonów, więc uznaję to za usprawiedliwienie.

Czyli Polaków można zaliczyć do mieszkańców Azji bo większa część Rosji leży na tym kontynencie, a Polacy i Rosjanie są spokrewnieni? Masz "specyficzny" sposób rozumowania :lol:

Newe pisze:
Zgłoś błąd do Mateusza i przy okazji może zaproponuj mu swój podział forum.

Czyli umywasz ręce? Może po prostu przyznaj się że nie umiesz zmienić struktury forum, a nie wykręcaj się studiami, kolokwiami czy innymi imieninami babci. Skoro masz czas siedzieć w nocy i pisać wypracowania na forum to raczej nie wygląda to na zupełny brak czasu na wykonanie kilku kliknięć.

P.S.

pytanie retoryczne: kto daje ostrzeżenia administratorom, jeśli oni pomawiają publicznie userów o schizofrenię i brak umiejętności czytania?

Na górę  || 

Newe
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 grudnia 2008 0:45 
Administracja
Awatar użytkownika

Pytania nie są pomówieniami.
Umiem zmienić strukturę forum ale o tym , by ją zmienić całą decyduje przede wszystkim Mateusz jako założyciel. Ty - chyba - najlepiej wiesz o co Ci chodzi, więc po co będę mówić "co autor miał na myśli".

Komanczy...Komanczów...tak masz rację. błąd. bardziej wynikający ze zmęczenia zarówno późną porą, jak i tobą. jesteś jakiś trudny. Jak ci się nudzi i czepiasz się słówek - nie mówię tu akurat o odmianie Komanczów itd - to zacznij poprawiać encyklopedie. Następnie napisz wieeeeeeeeeelkie wypracowanie, esej czy książkę o roli przecinka. O miejscowości w Bieszczadach nie miałam pojęcia.

A tak w ogóle nie pisze się Komancze, tylko Comanche... a w zasadzie Nemene, nieprawdaż znawco Komanczów...?

kwahadi pisze:
kto daje ostrzeżenia administratorom, jeśli oni pomawiają publicznie userów o schizofrenię i brak umiejętności czytania?

ktoś mi dał ostrzeżenie? tak wynikałoby gdybym czepiała się słów....

wiesz co.... nie chce mi się już z Tobą rozmawiać. może nie dziś. nie rozumiem w ogóle o czym Ty piszesz i jak to się ma do tego co piszę ja, czy choćby sam ty - post wcześniej. Zmęczona jestem, ale wszystko ze mną w porządku. Popracuj nad jaśniejszym wyrażaniem swoich myśli, bo jakoś .... chyba sam byś się nie zrozumiał.

Na górę  || 
 Wyświetl profil WWW  
GG 
shunkaha maza
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 13 grudnia 2008 19:36 
User

kwahadi, Witam i pozdrawian.Zapraszam na hohe.phorum.pl.

Na górę  || 

kwahadi
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 19 grudnia 2008 14:46 
User

shunkaha maza pisze:
kwahadi, Witam i pozdrawian.Zapraszam na hohe.phorum.pl.

Witam, dziękuję za zaproszenie. Forum wygląda ciekawie

Na górę  || 

shunkaha maza
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 24 stycznia 2009 18:19 
User

No i dalej wygląda ,ze Komancze żyli w Wielkiej Kotlinie.Natomiast prawdą jest,że żyli tam ich przodkowie Szoszoni(polecam książkę Marka Hyjka-"Szoszoni-mistrzowie przetrwania").Komancze jako naród ukształtowali się na Wielkich Równinach.

Na górę  || 

Ais
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 30 maja 2009 18:22 
User

Cóż, wygląda że dyskusja niestety zamieniła się w "ja przeciw tobie" zamiast pozostać ściśle merytoryczna.

Jako nowa użytkowniczka forum postaram się podać moje argumenty (i źródła na których bazuję).

Uważam że należy przenieść forum Comanche do sekcji poświęconej ludom równin, jako że umieszczenie ich w tej sekcji jest mylące.

Comanche byli na początku grupą Szoszonów wschodnich, zamieszkującymi terreny nad górną Platte we wschodniej części obecnego stanu Wyoming. Około roku 1680 Comanche otrzymali konie i w przeciągu następnych kilku lat ruszyli na południe oddzielając się od Szoszonów. Około roku 1700 zajmowali już równiny wschodniego Colorado i zachodniego Kansas, wypierając stamtąd tzw Apaczy równin (Plains Apache). Ich kultura jest określana jako typ "kultury konia i bizona wielkich równin" (oryg: "Great Plains horse and buffalo culture").

Żródło którym się posługuję tutaj to historia Comanche napisana przez prof.Lee Sultzmana i etnografa Comanche Dr.Kavanagh :
http://www.tolatsga.org/ComancheOne.html

Inne źródła, jak na przykład http://www.comancheindian.com/ lub http://www.texasindians.com/comanche.htm także są opisani jako plemię południowej części wielkich równin (southern plains).
Jarosław Wojtczak w swojej monografii "Sand Creek 1864" (poświęconej głównie Czejenom i Arapahom) również wymienia Comanche jako plemię równin.

Pierwotne tereny Comanche, czyli tereny górnej Platte, jak cały obszar między pasmem Laramie (Laramie mountains) a pasmem Gór Czarnych (Black Hills) stanowi otwarta preria. W późniejszym okresie ten teren zajmowały plemiona Lakotów i Czejenów Północnych które zostały już uznane na tym forum za idnian równin.
Dla potwierdzenia dodaję link do mapy fizycznej stanu Wyoming, widać na nim wyraźnie ukształtowanie tereny nad Platte:
http://www.lib.utexas.edu/maps/us_2001/wyoming_ref_2001.jpg

Tak więc już od momentu wydzielenia się z plemienia Szoszonów, Comanche byli typowym plemieniem konnych nomadów równin zamieszkującymi tereny otwartej prerii a nie gór skalistych. Także ich kolebkę stanowiła preriaa a nie tereny górzyste.

Dlatego uważam że po ostudzeniu nastrojów na forum, warto się na poważnie zastanowić nad przeniesieniem tego forum do sekcji plemion z wielkich równin.

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]