Indiańskie forum

Forum o Indianach
Dzisiaj jest 18 czerwca 2018 13:31

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Mała Kopa
 Tytuł: Malowidła Indian Haida a sztuka grafitti
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 06 lutego 2010 14:06 
Muzeum internetowe

Tutaj mamy zdjęcie totemu i domu mieszkalnego Indian Haida. Zwróciłem uwagę na ogromne podobieństwo malowidła na domu ze współczesną sztuką grafitti. Czy przypadkiem malowidła indiańskie (być może z całego Północnego Zachodu) nie stanowiły dla niej inspiracji? Biali w USA zobaczyli malowidła na domach Indian i postanowili swoje domy też tak ozdobić?

download/file.php?id=101&mode=view
(http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... _haida.JPG)

Na górę  || 

Bot Reklamowy Reklama

Stasia
 Tytuł: Re: Malowidła Indian Haida a sztuka grafitti
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 07 lutego 2010 21:43 
User

Mała Kopa pisze:
Biali w USA zobaczyli malowidła na domach Indian i postanowili swoje domy też tak ozdobić?

Bodaj najstarsze europejskie graffiti zostalo odkryte przez archeologow w ruinach rzymskiego miasta Pompeje.

To tyle jesli chodzi o graffiti w sensie napisow, natomiast jesli chodzi o sensowne malowanie po scianach, to freski i tym podobne towarzyszyly cywilizacjom od baardzo dawna (i w Egipcie, i w Mezopotamii, i w Amerykach - niezalezne odkrycia)

Wiec pudlo.

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 lutego 2010 9:09 
Muzeum internetowe

Stasia pisze:
Mała Kopa pisze:
Biali w USA zobaczyli malowidła na domach Indian i postanowili swoje domy też tak ozdobić?

Bodaj najstarsze europejskie graffiti zostalo odkryte przez archeologow w ruinach rzymskiego miasta Pompeje.

To tyle jesli chodzi o graffiti w sensie napisow, natomiast jesli chodzi o sensowne malowanie po scianach, to freski i tym podobne towarzyszyly cywilizacjom od baardzo dawna (i w Egipcie, i w Mezopotamii, i w Amerykach - niezalezne odkrycia)

Wiec pudlo.

Nie miałem na myśli malowania po ścianach w ogóle, tylko współczesną sztukę grafitti - precyzuję, że chodzi o te kontrkulturowe "malowidła ulicy".
Ta sztuka zresztą zawsze chyba mocno odwołuje się do rodzimości. Widziałem kiedyś grafitti australijskie, wzorowane wyraźnie na malowidłach Aborygenów. Nie wiem, kto to malował - czy zafascynowani sztuką rdzennej ludności biali, czy mieszkający w miastach Aborygeni. A u nas też był koncept slawizacji sztuki grafitti.

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 lutego 2010 11:18 
User

Widzisz Stasiu bo On jakoś to rozróżnia,
starożytne zdobienie i bazgranie po ścianach a, z drugiej strony grafiti czyli puszka ze sprayem.
W sumie mówimy o tym samym czyli w temacie wymiany kulturtowej poniekąd jakoś jesteśmy zgodni, ale na koniec i tak jakoś wychodzi, że mamy odmienne zdanie pomimo tego, że jest one bardzo zbliżone.
Ja czasami się gubie w tych pseudodyskusjach. Bo niby mam takie samo zdanie, a Kolega stawia mnie swoją wypowiedzią jakoś po drugiej stronie i w sumie zanim się obejże już prowadze jakąś głupią dyskusje.

Na górę  || 

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 lutego 2010 18:03 
Muzeum internetowe

Obłużowszczyk pisze:
Ja czasami się gubie w tych pseudodyskusjach. Bo niby mam takie samo zdanie, a Kolega stawia mnie swoją wypowiedzią jakoś po drugiej stronie i w sumie zanim się obejże już prowadze jakąś głupią dyskusje.

Jest na to gubienie się w pseudodyskusjach prosty sposób: nie zaczynaj ich :lol: .

Na górę  || 

Stasia
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 08 lutego 2010 23:28 
User

Mała Kopa pisze:
Nie miałem na myśli malowania po ścianach w ogóle, tylko współczesną sztukę grafitti - precyzuję, że chodzi o te kontrkulturowe "malowidła ulicy".

To zbyt doglebne rozroznienie na maja slaba niewiescia glowe :roll: wiec poprzestane przy mojej opinii :)

Obłużowszczyk pisze:
W sumie mówimy o tym samym czyli w temacie wymiany kulturtowej poniekąd jakoś jesteśmy zgodni, ale na koniec i tak jakoś wychodzi, że mamy odmienne zdanie pomimo tego, że jest one bardzo zbliżone.

Taaa jest! I wygrywa ten co wiecej wrzeszczy :D
... albo ten co uzywa bardziej pokretnych terminow :euforia:

serdeczne usciski dla Was obu!

SSC

Na górę  || 
 Wyświetl profil My Galeria Zdjęć  

Mała Kopa
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 lutego 2010 20:13 
Muzeum internetowe

Stasiu, widać nie jesteś zorientowana w stylu "sztuki ulicy". Ja się tym trochę interesuję i mnie charakterystyczny, ekspresyjny sposób przedstawiania ludzkich twarzy oraz żywa kolorystyka wydały się zdumiewająco podobne, zwłaszcza w stosunku do starszej wersji tej sztuki, bezpośrednio po "importowaniu" jej do Polski. Obecna sztuka grafitti Polski i Europy uległa, jak wszysto na to wskazuje, z jednej strony w mniejszym lub większym stopniu "naturalizacji" (tj. wpływom rodzimych stylów etnicznych), a z drugiej - wpływom malarstwa XX-wiecznego.

Ostatnio zmieniony 10 lutego 2010 1:35 przez Mała Kopa, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę  || 

Obłużowszczyk
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 lutego 2010 23:06 
User

taak, tak, i m p r e s j o n i ś c i mieli znaczący wpływ na grafiti w europie......
a słoń jest bardzo podobny do dżdżownicy, ma właście taką dżdżownice przyczepioną do czoła :euforia:

Na górę  || 

Johnwick88
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 09 stycznia 2017 11:55 
User

Jestem zafascynowany piktogramy i petroglify. Są one 10.000 lat stare graffiti, albo święty magiczny kod symboliczny, mapa skarbów, historyk Przewodnik książka piętrową kamienia?

W 1806 roku, podczas gdy w ich historycznym podróż przez Montana, Ekspedycja Lewisa i Clarka napotkał kilka oznaki pierwszych mieszkańców tego wielkiego kraju. Piktogramy i petroglify zostały wpisane na powierzchni skalnych przez plemiona, które żyły w tym obszarze, a także koczownicze plemiona, które nastąpiły stada żubrów w całej Wielkiej Niziny. Od Clarka Journal ".. .W Obliczu tej skale postaciami zwierząt". Aby archeologa istnieje wyraźna różnica między piktogramy i petroglify. Piktogramy są skomplikowanych wzorów malowanych na twardą powierzchnię, petroglify są rzeźbiona lub wyryte na powierzchni rock.

Ściany jaskini i twarze urwiska świadczą o podróży, polowań i dzielnych czynach prehistorycznych myśliwych i ich historyczne odpowiedniki indiańskich zamieszkujących jaskinie sporadycznie przez okres prawie 10.000 lat. Te wczesne mieszkańcy Montany Pozostawił bogatą spuściznę artefaktów i malowane obrazy, które wielu uważa, mają znaczenie magiczne; sugestywny i mistyczny, że ogień naszą wyobraźnię i połączyć nas z naszej przeszłości.

Wyróżniające pozostałości z przeszłości mogą być oglądane wzdłuż rzeki słońce, rzeki Smith, w Little Bear Góry, Lewis i Clark National Forest i wielu innych zabytkowych miejsc w całym Montana. Kila, Montana, w pobliżu Kalispell jest kolejnym miejscem wyjątkowych renderingi wojowników, bawoły i kultury plemiennej. Na Kila istnieją dwie strony z setek obrazów. Hellgate Canyon, wąskie przejście od Missoula Dolinie równinach jest imponujący przeglądania indyjskich petroglify, że łaska ściany kanionu. W sąsiedniej północnym Idaho, rozległe parterowe kamienie znajdują się na brzegu jeziora Pend Oreille.

Większość amerykańskich plemion indiańskich Montana tworzone formy sztuki naskalnej. Antropologiczne badacze interpretują wiele rysunków być rodzaj kalendarza, aby zaznaczyć ważne daty, dokumentację udanych polowań i rysunek walk i aktów odwagi. Wydruk strony jest jednym z najczęstszych znaczeniami oznaczać twórcy, podobną do naszej praktyki dziś o podpisaniu nasz podpis. Te wczesne artystów byłoby umieścić swoją dłoń o skałę, a następnie za pomocą trzcinę lub wydrążony pióro, cios płynnych barwników wokół ręką, aby prześledzić jego obrys.

Te wczesne plemiennych artystów stosowany również delikatnych pędzli wykonanych z piór, gałązki, sierść zwierząt i małych kości. Wiele obrazów zostały wpisane zaostrzonymi narzędzi trawienia. Pigmenty wykonany z rozdrobnionych minerałów, glin i węgiel miesza się z tłuszczów zwierzęcych, wyciągi roślinne i krwi.

Wiele z tych obrazów zostały wykonane szukać przychylność bogów, aby chronić plemię i opowiadając swoje historie, kształcić młodych ludzi. Znajduje się około 13 mil od Billings, dokumentów Montana Pictograph Cave State Park życia przed Indianami lub biały człowiek w historii stanął stopę na ziemi, która jest teraz Montana.

Rysunki na piktogram State Park są uważane za ponad 2000 lat. Ponad 30.000 artefakty, które mówią o życiu prehistorycznych, łowiectwa i struktury społeczne zostały już odzyskane z tego wspaniałego miejsca. Wizerunki wojowników, przyrody i plemiennych rytuałów opowiedzieć złożoną historię życia tysięcy lat temu. Obrazy są otwarte na interpretację. Nigdy nie będziemy wiedzieć dokładnie, co się stało te wiele lat temu, ale sztuka rock daje nam wgląd do kultury prehistorycznego człowieka. Dwa główne jaskinie - Piktogram i Duch Cave były domem dla pokoleń prehistorycznych myśliwych. Bliski Cave nie odzwierciedla oznaki zamieszkiwania.

Naukowcy ekshumowano także szczątki kostne co najmniej dziewięć osób i około okolicach jaskiń. Obejmowało to jedno niefortunne osobnika, który został zgnieciony przez spadające głazy. Kilka ludzkich kości wydobytych z piktogramami Cave State Park mają te same zęby i spalić oznaczenia jak bizon kości znalezione w jaskiniach. Są palić i ślady ugryzień doprowadziły antropologów spekulować, że te prehistoryczne mieszkańcy praktykowali kanibalizm. :bang:

Gclub Royal

Na górę  || 

Tomo811
Źródło:
PostWiadomość wysłana.: 16 stycznia 2017 17:22 
User

Bardzo interesujące rzeczy musze przyznać.

Na górę  || 

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]